Panenka Ariel od Disneyho se prodává za tisícovku. Čínský dělník však za její výrobu dostane jen 3 haléře

Překvapivé zjištění přinesl deník Guardian spolu s organizací Solidar Suisse. Oblíbená panenka Ariel od Disneyho, která v Evropě patří mezi nejpopulárnější vánoční dárky, se v Číně vyrábí za velmi náročných podmínek. Čínští dělníci, kteří panenku vyrábějí, pracují často přesčas a z každé panenky mají jen 3 haléře, i když se panenka v obchodech prodává za tisíc korun.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/12/2018

Vyšetřování Guardianu mělo za cíl zjistit více o tom, v jakých podmínkách pracují čínští dělníci. Reportéři se vypravili do čínského města Heyuan, kde se vyrábí proslulá panenka Ariel od Disneyho. A nestačili se divit. Ukázalo se, že dělníci často pracují za částku 25 korun na hodinu, nemají žádnou dovolenou ani takzvané "sick days".

Hračka stojí tisíc korun, dělník však dostane jen zanedbatelnou část

V továrně se vedle panenky Ariel vyrábí i další hračky, výrobu sem přesunuly ty největší hračkářské firmy . Byť se cena hraček v obchodě často pohybuje nad hranicí tisíce korun, ukázalo se, že čínští dělníci dostanou z tété částky pouze zanedbatelnou část. V případě panenky Ariel to byly jen 3 haléře.

Několik dělníků z továrny vypovědělo, že často pracují přesčas - v některých případě to bylo dokonce až 175 hodin přesčasů měsíčně, kdy si dělníci mohli vzít pouze jeden den volna. V ostatní dny museli pracovat a to včetně sobot a nedělí.

Práce v továrně na výrobu hraček patří v Číně k těm nejhůře placeným. V průměru si dělníci v tomto oboru vydělají 6 600 korun měsíčně, průměrný plat v Číně je přitom 25 400 korun.

"Tito lidé nepracují v továrnách dlouho do noci, protože by chtěli. Dělají to proto, že je to pro ně jediný způsob, jak přežít, a jak vydělat peníze na to, aby se uživili," okomentoval situaci Simone Wasmann z organizace Solidar Suisse, která se na mapování složitých podmínek života dělníků podílela.