Tetování - cena v roce 2022

Mít na svém těle krásná tetování vyžaduje nejen návštěvu kvalitního tetovacího salónu, ale také pečlivou a správnou následnou péči. Mohou se totiž velice snadno vyskytnout nepříjemné komplikace, kterým se však dá preventivně vyhnout a vy se můžete doživotně pyšnit tímto vkusným zdobením těla. Kolik tedy takové tetování stojí a kam pro něj zamířit?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/5/2022

Cena tetování a kde ho získat?

V dnešní době se tetování stalo velmi oblíbenou a rozšířenou formou zdobení těla, kterou si  může dovolit téměř každý. Důvody mohou být různé, ať už se necháte tetovat z estetického, kosmetického nebo jiného záměru, tetování vám na kůži zůstane do konce života. Je tak dobré mít na paměti, že jeho odstranění je poměrně náročné nejen finančně, ale i časově a zdravotně (riziko jizev). 

Za tetování zaplatíte v závislosti na jeho velikosti a náročnosti. Obecně se dá říci, že za jedno sezení s tatérem, které trvá kolem 3 hodin, zaplatíte 1 000 Kč až 8 000 Kč. Celková finální cena se odvíjí od počtu sezení, které vaše tetování vyžaduje. Ty nejsložitější, která zaberou několik návštěv tetovacího salónů, se mohou lehce vyšplhat k desetitisícům korun.

Při výběru tetovacího salónu si dejte opravdu záležet, přečtěte si recenze a zpětnou vazbu zákazníků a klidně si nejprve několik salónů obejděte, abyste viděli čistotu a uspořádání jejich prostorů. Ověřte si, že všichni tatéři daného salónu jsou profesionálové se zkušenostmi, abyste po návštěvě odcházeli s kvalitním tetováním.

Otázka ceny by měla být na posledním místě vzhledem k množství možných komplikací, jako jsou infekce, které by se mohly vyskytnout po tetování bez dodržování správných postupů a zásad čistoty. Vybírejte tedy tetovací salón na základě hygieny prostředí, profesionality tatérů a pozitivních recenzí předešlých zákazníků.

Základní informace o tetování

Tetování je vpichování barviva přímo do kůže pomocí tatérské jehly, i proto musíte po příchodu do tetovacího salónu vyplnit a podepsat prohlášení, že s tímto de facto zákrokem souhlasíte. Následně probíhá konzultace s vaším tatérem ohledně motivu a velikosti tetování, častou praxí je zaslání motivu nebo představy dopředu, aby tatér věděl, co očekávat. 

Vytiskne vám různé velikosti a verze vašeho motivu a zkušebně vám tuto šablonu podle vašich požadavků nalepí na kůži, přeci jenom budete mít tetování do konce života. Poté se vybrané místo oholí od chloupků, umyje dezinfekčním mýdlem a začne se se samotným tetováním. To probíhá pomocí tetovacího strojku s ocelovými sterilními jehlami na jedno použití, které se namáčí do kalíšku s barvou a poté vibračními pohyby strojku aplikují pod kůži. 

Během celého procesu tetování vám tatér místo čas od času omývá dezinfekčním mýdlem, aby se zabránilo infekcím. Většina lidí snáší tetování dobře a bezbolestně, některá místa ale vždy budou citlivější a mohou vás během tetování bolet. Klasicky to jsou místa s tenčí kůží, tedy nejčastěji okolo páteře, krku, prstů nebo kotníku. Jakmile je tetování hotové, tatér vám místo zakryje speciální fólií, kterou nesmíte sundat minimálně několik hodin, klidně si ji však nechte i dva dny. Ochrání vaše tetování před nečistotami a bakteriemi a urychlí hojící proces.

V každém salónu by vás měli poučit o následné péči o tetování, aby se vám dobře zahojilo a vydrželo kvalitní a barevné co nejdéle. Jakmile si speciální fólii sundáte, omyjte místo tetování jemně antibakteriálním mýdlem a šetrně osušte. Pravidelně ho mažte tenkou vrstvou dvakrát denně mastí obsahující panthenol, aby byla kůže hydratovaná, často vám podobnou mast sami nabídnou v tetovacím salónu za příplatek.

Na kůži se za pár dní vytvoří stroupek, který hlavně nesmíte škrábat a sloupávat, odtrhli byste barvu a vytvořili si jizvy, nechte stroupky samovolně odpadat. Počítejte s tím, že vás tetovaná kůže bude svědit v průběhu celého hojícího procesu, který trvá zhruba 6 týdnů. Takto dlouho totiž zabere smíšení pigmentů tetovací barvy s vašimi pigmenty, proto je možné jít na opravu tetování zahrnutou v jeho ceně nejdříve za měsíc či dva, v závislosti na fázi hojení. 

Důležité je také tetování nevystavovat slunečnímu záření, aby nevybledla barva, a dlouhému kontaktu s vodou, dejte si tedy raději rychlou sprchu než vanu, aby se stroupky ve vodě nerozmočily. Rozhodně nechoďte do chlorovaného bazénu nebo přírodních koupališť, hrozí vám riziko infekce tetování. 

Kromě infekce se u vás může objevit alergická reakce na tetovací barvivo, která bohužel vyžaduje odstranění tetování. Pokud se vám hůře hojí jizvy, mohou vám kolem tetování vzniknout tzv. keloidní (vystouplé) jizvy. Také se mohou vytvořit granulomy, tedy uzlinky, které se objevují kolem pro tělo cizorodých útvarů. 

Navíc mějte na paměti, že pokud vás tetování omrzí a budete ho chtít odstranit, bude vás to stát nemalé finanční i časové úsilí, nehledě na to, že to může být poměrně bolestivý proces. Provádí se totiž buď broušením, chirurgickou operací nebo laserovým vypálením a málokdy je tetování skutečně kompletně odstraněno.