Kolik stojí rozvod v roce 2022

Ačkoli se jedná o chmurnou představu, kterou se většina zamilovaných nechce zabývat, je dobré vědět, na kolik může vyjít nejen vstup do manželství, ale i jeho případný konec. Rozvod totiž může stát podobně jako svatba!
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/5/2022 2:00 AM

Tisícové poplatky od samého začátku

Hned na začátek je třeba počítat s fixním správním poplatkem ve výši 2 000 korun, který si soud účtuje za návrh na rozvod manželství. Ten se většinou platí takzvaným kolkem, je už však možné ho uhradit i bankovním převodem. Pokud jste ve finanční tíži, můžete s návrhem na rozvod zároveň podat i návrh na snížení poplatku. Další náklady už budou ale jen vyšší. Když necháte návrh sepsat advokátem, připlatíte si dalších přibližně 1 500 korun.

To, jak draho rozvod vyjde, se odvíjí od komplikovanosti celého procesu, který se může značně zjednodušit, pokud se partneři dohodnou. Ani v takovém případě se však zpravidla nevyplácí obejít se bez rozvodového právníka. S ním vás vyjde jedno sezení na 1 200 až 5 000 korun. Nesporný rozvod, se kterým oba manželé souhlasí a jsou schopni spolu vyjednat majetkové vyrovnání i případnou péči o dítě, tedy vyjde v průměru na 10 000 korun.

Smutná žena na gauči po hádce s partnerem, která drží v ruce snubní prsten.
U rozvodu platí, že čím snáze se partneři dohodnou, tím je celý proces levnější.

Mít majetek je někdy opravdu k nezaplacení

Stěžejními záležitostmi, které je potřeba při rozpadu manželství vyřešit, je společný majetek a opatrovnictví. Do společného majetku manželů se řadí veškerý majetek získaný během manželství jedním z partnerů kromě majetku zděděného, získaného darem anebo nabytého ještě před svatbou.

I za řízení o vypořádání společného jmění manželů jsou vyměřeny poplatky. Když se jedná pouze o movitý majetek, tedy například auto, nábytek, elektronika či umělecké předměty, základní poplatek činí 2 000 korun. V případě, že je třeba řešit vyrovnání ohledně nemovitých věcí, za každou nemovitost je poplatek stanoven na dalších 5 000 korun. Dalším výdajem mohou být znalecké posudky, jejichž cena se u movitých věcí pohybuje kolem 2 000 korun a u nemovitých kolem 2 000 až 10 000 korun.

Při řešení společného podniku poplatky narůstají ještě o 15 000 korun. Situace se dále komplikuje tím, že do společného jmění spadají i půjčky, hypotéky a leasingy – zde se vám ale prodraží opět hlavně služby advokáta.

Řízení spjaté s péčí o dítě se prodražit nemusí

Citlivější, avšak zpravidla méně drahou záležitostí je úprava vztahu rodičů k dítěti či dětem. Zde se může prodražit situace, kdy žádný z partnerů nenavrhne úpravu styku nezletilého dítěte s rodičem, který ho nebude mít v péči, a jeden z rodičů se pak rozhodne řešit tuto záležitost dalším soudním jednáním. Mimo to se jedná hlavně o řízení o určení výživného, kde je u částek do 50 000 korun poplatek určen na 500 korun.

Kromě soudních poplatků, které jako jediné lze přesně zjistit, vyjdou tedy nejdráže služby advokáta, který si účtuje poplatky za každý další úkon (většinou kolem 1 500 až 2 000 korun). Čím více dílčích sporů a odvolání tedy budete muset řešit, tím nákladnější rozvod bude – sumy za sporné rozvody se mohou vyšplhat na 30 000 až 50 000 korun, u složitějších případů i do statisíců. Naopak nejlevněji vás i partnera vyjde snaha o mimosoudní dohodu a zvláště pak o mimosoudní majetkové vypořádání.

No items found.