Souboj o Přátele. Netflix zaplatil za práva k seriálu rekordní částku

Na trhu streamovacích služeb došlo k zajímavému souboji. Služba Netflix, která nabízí svým předplatitelům filmy a seriály ke zhlédnutí online, zaplatila 100 milionů dolarů za vysílací práva k seriálu Přátelé. Jedná se o nejvyšší částku, kterou zatím podobná služba za licenci zaplatila. O Přátele projevily zájem i konkurenční služby, Netflix však nabídl ze všech nejvíce.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Netflix seriál Přátelé zařadil do svého portfolia už v roce 2015 a díky licenčnímu poplatku v hodnotě 2,2 miliardy korun bude moci seriál nabízet i celý příští rok. Podle mediálních analytiků je zajímavé hlavně pozadí celé transakce. Netflix totiž za vysílací práva zaplatil společnosti Warner Bros, která je majitelem licence k seriálu, a která zároveň plánuje spuštění vlastní streamovací služby. Warner Bros se tak příští rok stane přímým konkurentem Netflixu.

Pro Netflix jsou Přátelé jedním z nejdůležitějších seriálů

Analytici se shodují, že Přátelé jsou pro Netflix jedním z nejdůležitějších titulů v portfoliu, a Warner Bros měl tak při vyjednávání silnou pozici. V minulých letech platil Netflix za licenci v průměru 30 milionů dolarů. Očekává se, že rok 2019 bude posledním rokem, kdy se Přátelé na Netflixu objeví, a že v dalších letech už budou dostupní výhradně na nové streamovací platformě Warner Brosu.

Přátelé jsou bez pochyby jedním z nejoblíbenějších seriálů vůbec. Příběhy Moniky, Rachel, Chandlera, Joeyho, Phoebe a Rosse si zamilovaly miliony diváků po celém světě, a z představitelů hlavních postav se staly hvězdy. Seriál se natáčel mezi lety 1994 až 2004, celkem vzniklo 10 sérií a natočilo se 236 epizod.