Srovnání platů ČR vs. Rakousko (2021)

V Rakousku jsou z našich okolních zemí hned po Německu nejvyšší platy. Průměrná měsíční mzda je v Rakousku asi 80 tisíc korun, tedy více než dvojnásobek oproti průměrnému platu v Česku. Kolik si v této zemi vydělají nejčastější profese?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/5/2022 2:00 AM

Uklízečka

Platy uklízeček a uklízečů jsou v Česku dlouhodobě nejnižší – necelých 14 a půl tisíce měsíčně. V Rakousku se jejich průměrný plat u dna rozhodně nepohybuje – dosahuje asi 55 tisíc korun.

Prodavačka

Zatímco v České republice si tato nejčastější profese vydělává měsíčně kolem 22 300 korun, a po spoustě let se tak konečně začala vzdalovat minimální mzdě, u sousedů si přijdou na 58 tisíc korun za měsíc.

Číšník/servírka

Servírky a číšníci si u nás vydělávají v průměru 19 500 korun a přilepšit si mohou zpravidla jedině spropitným od zákazníků. V Rakousku je jejich měsíční plat 53 tisíc korun.

Kuchař

I když je kuchař v Rakousku poměrně prestižní povolání, jejich průměrná měsíční mzda se zde pohybuje kolem 50 tisíc korun měsíčně, a je tedy dokonce nižší než u uklízeček. U nás je jejich plat 22 900 korun.

Učitel

Plat učitele na základní škole v Česku je kolem 34 000 korun měsíčně, na středních školách to je 35 700 korun. Rakouští učitelé jsou na tom o poznání lépe, mezi základní a střední školou ale panují výraznější platové rozdíly. Na základních školách se mzda pohybuje kolem 71 tisíc korun, na středních kolem 90 tisíc.

Elektrikář

U nás dosahuje plat elektrikářů v průměru 28 100 korun za měsíc, což je oproti jejich rakouským kolegům opravdu nízké ohodnocení – ti si totiž vydělávají kolem 100 tisíc korun.

Účetní

Měsíční plat účetního je v Česku 29 300 korun, což je o asi 3 a půl měsíce méně než průměrná česká mzda. V Rakousku si vydělávají kolem 85 tisíc korun.

Při pohledu na naše srovnání by se tak dalo říci, že nejčastější profese si v Rakousku vydělají dvakrát až čtyřikrát více než v Čechách. Při srovnávání platů však nesmíme zapomínat na to, že v Rakousku je oproti České republice vyšší životní úroveň, a tak jsou zde vyšší nejen platy, ale i ceny potravin i služeb. Například ceny za bydlení jsou u našich sousedů o 44 % vyšší než v České republice a životní náklady jsou dokonce o 57 % vyšší než u nás. Vyšší cena potravin se pak dá dobře ilustrovat na příkladu ceny bochníku chleba, který v Rakousku vyjde na téměř 50 korun.

Celkové srovnání mezd

Celkovému srovnání průměrné mzdy v Rakousku a průměrné mzdy v ČR se věnujeme v samostatných článcích.