Srovnání cen ČR vs. Itálie: Jaké ceny čekají na dovolené na jihu Evropy

Itálie je jednou nejoblíbenějších dovolenkových destinací, její malou vadou na kráse je ale to, že ceny některých druhů zboží zde pro nás vychází o něco dráž. Jaké ceny tedy můžete letos čekat?
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/7/2019

Zmapujte místní tržiště

Základní potraviny jako chléb nebo bagety stojí podobně, jako v Česku. Za obyčejný chléb necháte v obchodě v přepočtu kolem 38 korun, za bagetu 15 korun. Dražší už je mléko – jeden litr stojí 30 až 33 korun – nebo vejce. Deset vajec stojí 38 korun. Kolem 30 korun stojí také 100 gramů sýra, levnější je mozzarella za asi 20 korun.

Většina ovoce a zeleniny je v Itálii dražší, během léta ale ceny naštěstí klesají. Pomeranče vychází na asi 40 korun za kilogram, rajčata na 46 korun, meruňky na 43 korun. Levněji než u nás zde vychází lilky a cukety, které stojí 25 korun za kilogram.

Stejně jako u nás se i v Itálii vyplatí nakupovat spíše ve větších marketech, než u drobných obchodníků. Na trzích ale můžete mnohdy najít kvalitnější zeleninu, než v obchodě, a dokonce za podobnou cenu.

Na pivo raději počkejte zpátky do Česka

Co se týče cen místních nápojů v obchodech, italské pivo stojí v průměru 28 korun a lahev lepšího vína kolem 130 korun. Méně kvalitní nebo stáčená vína zde seženete i za 50 korun za litr, rozhodně se v této zemi tedy vyplatí více než pivo, a to i v podnicích. Tam může totiž točené pivo stát i přes 110 korun za půl litru. Za podobnou částku můžete dostat i karafu dobrého vína pro dva.

Milovníci kávy si při pobytu v Itálii určitě neodpustí pár návštěv jejich proslulých kaváren. Cappuccino v centru města stojí kolem 100 korun, v zapadlejších kavárnách ho ale dostanete i za méně než polovinu. Neodmyslitelnou součástí dovolené v Itálii je i jejich zmrzlina. Jeden kopeček stojí i kolem 50 korun, může být ale i dražší. Určitě to však bude stát za to.

Ceny jídel v restauracích jsou pochopitelně vyšší, obzvlášť během turistické sezóny. Hlavní jídlo s rybou stojí průměrně 410 korun, s jiným druhem masa je to asi 300 korun. Největším lákadlem je ale samozřejmě pizza. V bistru seženete velkou pizzu i za 200 až 250 korun, v restauracích stojí něco málo přes 300 korun.

Zapomenutá pasta nevadí, s cigaretami už je to horší

Další nezbytnosti, které vám mohou na dovolené chybět, jako například zapomenutý šampon nebo zubní pasta, běžnou drogerii zde nakoupíte za stejné ceny, jako v Česku. Nejlevnější zubní pasty stojí asi 23 korun, sprchové gely také. Roli toaletního papíru pořídíte za 4 koruny.

Pokud jste kuřák, pravděpodobně se vám vyplatí přivézt si cigarety nebo tabák z domova. Krabička cigaret v Itálii stojí přibližně o 30 korun více, než u nás. V případě, že na dovolenou cestujete autem, na italských benzínkách by vás kromě cen cigaret mohly překvapit i ceny paliva. Benzín tady totiž stojí skoro 41 korun a nafta 38 korun, proto se vám vyplatí natankovat ještě v Rakousku, kde litr benzínu stojí necelých 32 korun a litr nafty 30,3 koruny.