Srovnání cen ČR vs. USA (2022)

Ceny některých druhů zboží ve Spojených státech pro nás mohou být překvapivé. Mléčné výrobky stojí podobně jako u nás, ale například ovoce je mnohem dražší. Velmi levné jsou pak pohonné hmoty.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/5/2022 2:00 AM

Drahý chléb a alkohol

Ceny mléka nebo sýra se nijak zvlášť neliší od těch českých. Litr mléka vychází v průměru na 19 korun a 10 dkg sýra na 24 korun. O něco dražší už jsou další základní potraviny, počínaje obyčejným bochníkem chleba, který stojí kolem 58 korun. Výrazně ušetřit se dá při nákupech v USA díky obrovským rodinným balením.

Jeden kilogram rýže stojí 85 korun, kilo brambor 56 korun a kilo kuřecích prsou 192 korun. Plato s dvanácti vejci vyjde na 51 korun a hlávka salátu na 35 korun. Ještě dražší je pak ovoce – cena za kilogram jablek se pohybuje kolem 100 korun a za kilo pomerančů kolem 90 korun. Levnějším ovocem jsou banány, ty stojí v průměru 34 korun za kilogram.

Alkohol je zde podstatně dražší než u nás. Láhev vína vychází na 270 korun a půl litru amerického piva na 47 korun. Také cena cigaret je vyšší. Jedna krabička stojí asi 163 korun.

Ve fastfoodových řetězcích je přitom možné se najíst za necelých 160 korun. Jídlo v levnější restauraci už vyjde přibližně na dvojnásobek, a sice 326 korun. I točené pivo se prodraží – v průměru si ho lze objednat za 90 korun za půl litru. Cappuccino vyjde na asi 92 korun.

Mít auto se vyplatí

V posledních letech dochází v USA k rychlému růstu cen nemovitostí. V tomto roce se vyšplhala průměrná cena za klasický menší domek k 5 103 000 korun. Nejdráže je ve Washingtonu DC, Kalifornii a na Havaji, kde jsou ceny až trojnásobné. Naopak nejlevnějšími státy jsou Západní Virginie, Arkansas a Ohio.

Pronájem jednopokojového bytu mimo centrum města vychází na 22 770 korun za měsíc. Když se k tomu přidá ještě přibližně 3 400 korun za energie, pronájem vyjde v porovnání s Českou republikou také velmi draho.

Co však můžeme Američanům závidět, jsou ceny pohonných hmot. Ve Spojených státech stojí momentálně litr benzínu v průměru 17,8 koruny a litr nafty 18,2 koruny. Na druhou stranu, jednosměrná jízdenka pro hromadnou dopravu zde stojí kolem 47 korun.