Chléb v Indii stojí 9 korun. Levné jsou i další potraviny

A nejenom potraviny. Dvoupokojový byt v centru vyjde v této zemi průměrně na 3700 korun, měsíční jízdné hromadnou dopravou na 215 korun a pánské džíny značky Levi’s na 750 korun. Řeč je o Indii, nejlevnější zemi na světě, která dokazuje, že i pobyt v exotické zemi může vyjít na málo peněz. Ceny služeb i potravin jsou v Indii v průměru o polovinu nižší, než v České republice. Jaké částky můžete očekávat v místním supermarketu?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Denní nákup v řádu desetikorun

Například jeden kilogram rýže stojí 16 korun. Také maso vychází levně. Kilogram kuřecích prsou stojí kolem 70 korun a hovězí kýta vychází jen na stokorunu za kilo. Kilo rajčat lze koupit za necelých 10 korun, stejně tak hlávku salátu. Kilo cibule – pro nás poněkud překvapivě – stojí jen o korunu méně. Banány jsou zde jedním z nejlevnějších druhů ovoce, seženete je za 13 korun za kilo.  Litr mléka vyjde v průměru na 14 korun a kilo lokálního sýra na 105 korun.

Kuřáky by mohlo potěšit, že krabička cigaret značky Marlboro zde vychází na 60 až 70 korun. Dráž už vyjde alkohol. Půllitrová lahev místního piva, která u nás tvoří běžnou součást nákupu, stojí v Indii přibližně 30 korun, lahev levnějšího vína 100 korun.

Večeře pro dva za dvě stovky

Pokud se vám však nechce nakupovat a vařit, velmi levně se najíte i v restauraci. Tříchodové menu pro dvě osoby v běžné restauraci vychází průměrně na neuvěřitelných 230 korun. Točené pivo v restauraci nebo bistru stojí jen o asi 8 korun víc, než kupované. Co se týče nealkoholických nápojů, například tři deci Coca-Coly vyjdou v restauračním zařízení na asi 9 korun.

Lacino jen pro turisty

Z našeho pohledu se ceny v Indii, a to především služeb a nájmů, které jsou i o 70 % levnější, než v Česku, zdají být neskutečně nízké. Jejich níže však odpovídá nízkým indickým platům, které dosahují průměrně výše 5.400 korun. Minimální mzda navíc není v Indii určená zákonem, zaměstnanci tím pádem nemají zaručeno důstojné ohodnocení jejich práce a plat přibližně čtvrtiny obyvatel se pohybuje kolem 2 a půl tisíce korun a níže. Pokud ale hledáte dovolenou, na které vás pobyt vyjde levněji, než každodenní náklady na život v České republice, Indie je velice výhodnou volbou.

No items found.