Kolik mají Češi investováno v podílových fondech?

Češi patří ke konzervativním investorům, kteří preferují nízkou úroveň rizika. Historicky tak k nejoblíbenějším možnostem zhodnocení peněz na našem území patřilo stavební spoření společně s penzijním spořením, spořícími účty a termínovanými vklady. Neustále klesající úrokové sazby jsou však impulsem k hledání nových investičních možností se zajímavým výnosem. Jednou z takových možností jsou podílové fondy. Co stojí za tím, že je opatrní čeští investoři začali ve velké míře vyhledávat?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Podílové fondy
7/1/2021 1:00 AM

Do podílových fondů investuje každý sedmý obyvatel ČR

Odvětví podílových fondů v České republice překonává jeden významný milník za druhým. Dle údajů Asociace pro kapitálový trh bylo v závěru prvního čtvrtletí roku 2017 v podílových fondech nabízených v České republice zainvestováno skoro 446 miliard korun. Do podílových fondů investuje každý sedmý Čech s tím, že nejčastější formou investice je pravidelné měsíční spoření. Za růstem popularity podílových fondů stojí nejen pomalu zlepšující se finanční gramotnost, ale také celá řada nezpochybnitelných výhod, které fondy přináší. Jaké to jsou?

5 výhod podílových fondů, na které český investor slyší

Přemýšlíte nad tím, kam vložíte vaše volné finanční prostředky? Kolektivní investování oslovuje konzervativní české investory pěticí následujících výhod:

1. Investování i pro začátečníky

Překážky jsou pryč! Začít investovat do podílových fondů je velmi jednoduché. Většina investičních společností nabízí klientům přehlednou online aplikaci, kde mohou investici snadno spravovat a kontrolovat. Registrace a založení investičního účtu je zpravidla zdarma. Mezi nejvyhledávanější zprostředkovatele se řadí J&T Banka, skupina České spořitelny, skupina ČSOB, skupina Komerční banky, Conseq a skupina UniCredit Bank.

2. Investování od malých částek

Pravidelně investovat do podílových fondů můžete již od malých částek v řádu stokorun. Taková forma investice minimálně zatěžuje finanční rozpočet domácnosti a otvírá dveře všem, kteří nemají možnost investovat mnoho peněz. Když se vaše situace změní, vždy vám zůstává možnost vložit na účet fondu jednorázově větší částku, případně pravidelný vklad navýšit.

3. Bezúdržbová investice

Některé druhy podílových fondů nevyžadují ze strany investora prakticky žádný čas. Výkyvy jejich hodnot jsou minimální, což je však vykoupeno nízkým potenciálem výnosu. Konkrétně se jedná především o fondy peněžního trhu, které patří u opatrných investorů v České republice k těm nejoblíbenějším. Pokud nemáte zájem investici sledovat, stačí nastavit pravidelný příkaz.

4. Rychlý výběr uložených prostředků

Díky zpětnému odkupu podílových listů je investice do podílových fondů vysoce likvidní. V případě zájmu stačí zaslat žádost investiční společnosti a vložené prostředky máte zpět na účtu během několika dní. Pokud tedy potřebujete mít rychle k dispozici hotovost, není to u fondů prakticky žádný problém.

5. Kontrola a rozložení rizika

Na základě výběru konkrétního fondu máte možnost velmi přesně rozhodovat o tom, jak velkou míru rizika jste ochotni podstoupit. Nejméně rizikové jsou fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. S nejvyšší mírou rizika a tím pádem nejlepším zhodnocením jsou spojeny fondy investující do akcií.

Podílové fondy jsou navíc skvělým příkladem diverzifikace. Vyhledávat investice na vlastní pěst a vsadit vše pouze na jeden titul je nebezpečné. Portfolio manažeři podílových fondů investují do velkého množství titulů. Pestré spektrum aktiv garantuje, že pokles jednoho cenného papíru neovlivní výrazněji celou investici.

Přidáte se k českým investorům?

Podílové fondy jsou v porovnání s jinými možnostmi investování pro začátečníky velmi atraktivním způsobem zhodnocení volných finančních prostředků. Vhodné jsou i pro pasivní investory, třebaže kontrola výkonnosti fondu je díky moderním aplikacím investičních společností otázkou krátké chvilky. Přidáte se i vy mezi Čechy investující do podílových fondů?

No items found.