Jak investovat do podílových fondů v roce 2021

Protože není jednoduché se v široké nabídce podílových fondů zorientovat, vytvořili jsme pro vás krátký návod. Ten vám poradí, na jaká kritéria se při hledání toho nejlepšího fondu zaměřit, a jakým investicím se naopak raději vyhnout.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Investování do fondů
7/1/2021 1:00 AM

Jak investovat do podílových fondů?

Podílové fondy vám umožňují zhodnotit vaše finance. Funguje to tak, že do fondu vloží více lidí své peníze, které se poté investiční společnost (konkrétně investiční manažer fondu) snaží co nejvýhodněji investovat a peníze investorů tak „rozmnožit“. Abyste vybrali ten správný fond, je potřeba sledovat tři věci, které si teď představíme:

  • Historické zhodnocení

Historické zhodnocení je údaj v procentech, který nám říká, jaký výnos fond přinášel v minulých letech. Není to sice záruka budoucích výnosů, lze ho ale využít jako ukazatel pro to, co můžete od fondu očekávat. U těch nejvýdělečnějších fondů může být historické zhodnocení i dvouciferné, ale pro takové fondy platí, že je jejich výnos velmi kolísavý a peníze byste v nich tak měli mít alespoň 5 let.

My doporučujeme klidnější, méně rizikové fondy, mezi které patří fondy smíšené nebo podílové. U těch byste měli hledat historické zhodnocení, které překoná zhodnocení na spořicích účtech, tedy vyšší než 2 % za rok.

  • Poplatek

Za správu podílového fondu si může investiční společnost účtovat celkem 3 různé poplatky – vstupní, správcovský a výstupní. Výstupní poplatek, který je účtován za vystoupení z fondu, už není standardem a většina společností od něj upustila. Se vstupním poplatkem se naopak setkáte běžně a měl by být v řádu maximálně několika procent.

Nejdůležitější je poplatek správcovský. Ten platíte za každý rok, po který vaše investice v podílovém fondu trvá, a snadno díky němu zjistíte, jaké roční zhodnocení vám fond může reálně přinést. Stačí od historického zhodnocení odečíst správcovský poplatek a získáme přibližnou představu o ročním výnosu. Ten by měl ideálně přesahovat zhodnocení, které vám nabídnou spořicí účty.

  • Investiční společnost

Za každým podílovým fondem stojí finanční společnost, která ho spravuje. Investicí do fondu tak zároveň svěřujete své peníze této společnosti. Proto je důležité hledat společnost, která má dlouhou bezproblémovou historii, je spolehlivá a prověřená. Pokud váháte, můžete si ji ověřit v obchodním rejstříku, zavolat na její zákaznickou linku nebo si pročíst recenze na internetu. Zpravidla se můžete spolehnout na investiční společnost, kterou je banka, protože bankovní licenci od České národní banky by měli získat vždy jen prověřené a stabilní instituce.

Na co si dát naopak pozor a kam neinvestovat?

  • do fondů, které slibují nereálné zhodnocení v řádu desítek procent ročně
  • do fondů, které provozují neznámé investiční společnosti bez ověřitelné historie nebo s pochybnou (či žádnou) pověstí
  • do různých projektů investujících do kryptoměn, často se totiž může jednat o tzv. Ponziho schéma (tedy situaci, kdy vaše peníze nebudou použity k investování, ale k vyplacení předchozích investorů – fond nakonec krachne a vy o peníze přijdete)
No items found.