5 hlavních výhod investování do podílových fondů

Máte základní povědomí o podílových fondech, ale nevíte, jaké možnosti vám mohou ve skutečnosti přinést? Chcete se o nich dozvědět to podstatné? Projděte si přehledné shrnutí 5 hlavních výhod investování do podílových fondů a ihned zjistěte, zda-li jsou i pro vás atraktivní cestou pro zhodnocení kapitálu. Jejich hlavní přínosy jsou velmi snadno pochopitelné, což je ostatně i důvod, proč jejich popularita v posledních letech roste.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Investování do fondů
7/1/2021 1:00 AM

V závěru článku si navíc ukážeme, do jakého podílového fondu se aktuálně vyplatí investovat. Nyní se pojďme podívat na výhody, které investování do fondů přináší.

1. Investování bez znalostí a kapitálu

Svět financí a investic dokáže být pořádně složitý. Různé grafy, finanční pojmy a modely dokáží vystrašit každého, kdo jim nechce věnovat dostatek času na to, aby je dokonale pochopil. Výhodou podílových fondů je jejich srozumitelnost a dostupnost. Z pohledu začínajícího investora se složitostí přibližují běžnému termínovanému vkladu.

Nemusíte sledovat kapitálový trh, abyste si o podílových fondech zjistili vše podstatné. O fond se stará špičkový management. Je-li vaším cílem zhodnocení peněz bez studia, jsou podílové fondy chytrou volbou. Nepotřebujete mít dostatek volného času ani velký kapitál. Minimální vklad do podílového fondu se zpravidla pohybuje od 300 Kč. V mnoha případech můžete investovat jak jednorázově, tak dlouhodobě po malých částkách.

2. Snadné rozhodnutí, kam investovat

Rozhodnout se, do čeho investovat, je většinou běh na dlouho trať. Podílové fondy vám rozhodování znatelně usnadní. Jejich dělení podle aktiv, regionu či rovnou investičního stylu slouží jako spolehlivé vodítko. Je pouze na vás, zda-li vás lákají konzervativnější dluhopisy, nebo dáváte přednost rizikovějším akciím. Stejně tak si můžete vybrat region, ve kterém se vyznáte. Některé fondy jsou celosvětové, jiné se plně soustředí pouze na určitou oblast.

Jeden pohled na podílový fond a jeho statut vás naviguje k rozhodnutí, kam investovat. Získáte informace o tom, jak je sestaveno portfolio a jaká je celkové strategie fondu. Pokud se z libovolného důvodu nechcete rozhodnout pro jeden typ aktiv, jsou zde pro vás smíšené fondy složené z více tříd aktiv.

3. Vysoké zhodnocení podílových fondů

Srovnání spořicích účtů a jejich maximální úroků odhaluje krutou pravdu - úroky jsou opravdu velmi nízké. Nejčastěji se pohybují v rozmezí 0,2 % až 1,2 %. Běžné účty jsou na tom ještě hůř. Na druhou stranu výkonnost nejprodávanějších fondů přináší v delším období až několikaprocentní výnos. To je rozdíl, který musí potěšit každého, koho již nebaví pohled na položku „úroky“ ve výpisu jeho bankovního účtu. Investice do podílových fondů vám umožní vyhrát boj s inflací.

4. Peníze na zavolanou

Mnoho typů investic nenabízí zrovna dvakrát rychlý přístup k penězům. Výběr je spojen buď s čekací dobou, nebo nevýhodnými podmínkami. Opakem jsou podílové fondy s garancí zpětného odkupu podílových listů. Každý den je známa cena fondu a vy jako investor máte možnost podílové listy odprodat, převést či koupit. Rychlý přístup k penězům je výhodou už jen pro váš klid při investování. U většiny investičních společností máte peníze na účtu do několika dní od podání žádosti.

5. Rozprostření rizika

Vsadit vše na jednu kartu se v oblasti investic nemusí vyplatit. Podílové fondy umožňují velmi efektivně diverzifikovat riziko. V první řadě můžete investovat do více fondů, v druhé i samotné fondy používají postupy minimalizující riziko. Globální fondy například omezují riziko spojené s poklesem určitého regionu. Smíšené fondy se zase mohou skládat částečně také z konzervativnějších cenných papírů. V dnešním dynamickém světě je tak využívání více titulů ze strany podílových fondů jednoznačně prozřetelnou cestou.

No items found.