5 chyb, které při investování do fondů nechcete udělat

Nejčastější investiční chyby připravují o peníze nejen začínající investory. Vy se jim však můžete obratně vyhnout! Stačí se s nimi předem seznámit a pochopit, co je v praxi způsobuje. Jakých pět chyb určitě nechcete udělat?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Investování do fondů
7/1/2021 1:00 AM

Než se podíváte na jednotlivé chyby, je nutné upozornit na jednu věc, kterou mají všechny společnou. Jejich hlavním jmenovatelem je nedostatek kvalitních informací. Právě ty vám dávají šanci správně se rozhodnout o tom, jak efektivně investovat do podílových fondů. Prakticky ke každému ze zmíněných přešlapů najdete na stránkách našeho magazínu další čtení. Investování je ve velké míře spojeno s neustálým sebevzděláváním.

1. Špatný odhad investičního horizontu a výše investice

Již při výběru typu fondu musíte vědět, na jak dlouho a kolik chcete investovat. Jinými slovy si musíte uvědomit, že se na určitý čas vzdáváte finančních prostředků výměnou za jejich možné zhodnocení. Potřebujete investované peníze získat před uplynutím doby investičního horizontu? U rizikových fondů se vám to skutečně nemusí vyplatit. Investujte peníze, které můžete po celou dobu investice postrádat.

Přílišná opatrnost při rozhodování o výši investice lze také považovat za chybu. Mnoho fondů sice umožňuje investovat od 300 Kč měsíčně, ale výnos po několika letech vás u takto nízkých částek i vzhledem k poplatkům ze židle nezvedne. Pokud hledáte alternativu termínovaného vkladu, je vše v pořádku. Chcete-li však peníze znatelně zhodnotit, malé investice vám toto přání nesplní. Alespoň ne v absolutní částce.

2. Výběr podílového fondu dle historické výkonnosti

Hledání podílového fondu by mělo být spojeno s pohledem na jeho historii, a to nejlépe v rámci delšího období. Porovnejte výkonnost a kroky portfolio manažera s konkurencí. Zjistěte, jak se fondu dařilo v době ekonomického poklesu. A hlavně se nenechte zaslepit skvělými výsledky.

Je velmi jednoduché považovat neustále rostoucí hodnotou za atraktivní, nicméně při investování do podílových fondů platí jedno zlaté pravidlo. Výnosy v minulosti negarantují výnosy budoucí. To, co platilo celý uplynulý rok, se může zítra změnit. S investováním je zkrátka spojeno riziko a historická výkonnost ho nesnižuje.

3. Netrpělivost při prodeji podílových listů

Díky garanci zpětného odkupu podílových listů zůstává investice do fondu po celou dobu likvidní. Prodej podílových listů by neměl být impulzivní. Je důležité ho správně načasovat nejen s ohledem na investiční horizont. Zásadní jsou výstupní poplatky a daňové důsledky.

Jako fyzická osoba nedaníte výnos z fondů v případě, kdy investujete déle než 3 roky nebo jste neprovedli v daném kalendářním roce odkup podílových listů v souhrnné výši 100 000 Kč a více. Prodej by neměl následovat po prudkém poklesu. Může se jednat o krátkodobý výkyv. Jinou situací je konzistentně nízká výkonnost, kdy prodejem listů zastavíte další ztráty.

4. Nulová diverzifikace

Vsadit vše na jednu kartu je příliš nebezpečné. Při investování je diverzifikace klíčová. Jedná se o rozložení rizika tím, že investujete do více aktiv najednou. Fondů se problém spojený s držením pouze jednoho cenného papíru netýká a portfolio manažer riziko diverzifikuje.

I tak můžete spektrum aktiv rozšířit výběrem různých typů fondů, které investují do různých nástrojů, regionů a oblastí. Dejte si pozor na to, abyste kvůli nadměrné diverzifikaci neztratili přehled o aktuální alokaci aktiv a rizikovosti vašeho celého portfolia.

5. Přehlížení statutu fondu

Statut fondu je základním dokumentem, který upravuje fungování fondu a jeho strategii. Nedělejte tu chybu, kdy dokument pouze prolétnete očima a již se k němu nikdy nevrátíte. Poznejte ho do detailu a nečekají vás nemilá překvapení v podobě poplatků a možných výjimek ve změnách portfolia. Někteří investoři se spoléhají pouze na shrnutí klíčových informací, ale to určitě nestačí. Stejně tak si zjistěte, za jakých podmínek je možné statut aktualizovat a k jakým změnám může dojít.

Chyby jsou drahé

Přemýšlíte nad tím, že vstoupíte do světa podílových fondů? Vyhnout se uvedeným chybám není složité. Stačí si zapamatovat, co stojí za jejich vznikem. Za chyby při investování se často draze platí, a proto není důvod, proč se jich dopouštět.