Vyplatí se investování přes Fondee? Recenze 2024

Rádi byste chytře zhodnotili své peníze, ale neumíte chodit ve světě investic? Průvodcem vám v něm může být česká služba Fondee, která si klade za cíl naučit Čechy chytře a snadno investovat. Zjistěte v naší recenzi, jestli dokáže takový cíl splnit.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Tipy
17/1/2021 1:00 AM

Co je služba Fondee a na co se zaměřuje?

Fondee je online služba, která vám umožňuje jednoduše investovat do akcií a dluhopisů. Stojí za ní manželé Eva a Jan Hlavsovi, které k tomuto projektu inspirovalo jejich studium a práce v Londýně, kde zjistili, že investovat může každý - stačí k tomu mít jen dobrého parťáka. Po návratu do Česka v roce 2017 se tak stali právě takovým parťákem českých investorů.

Hlavní myšlenkou Fondee je přesvědčit nás, abychom nenechávali své peníze ležet na účtech s žádným nebo minimálním zhodnocením, ale raději je investovali. Od toho nás však mnohdy odrazuje to, že o investicích moc nevíme a nechce se nám trávit čas zkoumáním, jak na to. Přesně tuto úlohu za nás plní Fondee.

Jaké jsou hlavní výhody Fondee?

Díky tomu, že se o naše investice stará Fondee, představuje pro nás tato služba bezstarostnou a zároveň spolehlivou cestu ke zhodnocení financí. Obejdeme se bez hlubších znalostí světa investování do akcií a dluhopisů, přitom můžeme získat podobné zhodnocení jako s podílovými fondy a navíc za nižší poplatky, než za které by naše peníze zhodnotila třeba banka.

Portfolia vytvořená službou Fondee se skládají z akciových i dluhopisových ETF, tedy z fondů obchodovaných na burze, které jsou schopny kopírovat vývoj tržního indexu a mohou růst i o více než 10 % ročně. Právě burzovně obchodované fondy jsou ideálním typem investice pro kohokoliv i podle investorské ikony Warrena Buffetta.

Můžeme službě věřit?

Fondee je pod dohledem České národní banky a poskytuje veškerou potřebnou dokumentaci k nahlédnutí na svých stránkách, o transparentnosti tedy není pochyb. Kromě toho se nemusíte bát ani o uložení vašich peněz - investice klientů spravuje odděleně společnost Degiro. To mimo jiné znamená, že kdyby například Fondee ukončilo svoji činnost, vašich peněz se to nedotkne.

Je také důležité zmínit, že za Fondee stojí lidé, kteří mají ve svém oboru bohaté zkušenosti a vědí, co dělají. Eva má za sebou zkušenosti s dluhovým financováním mnoha korporací, kariéru v londýnském bankovním domě Morgan Stanley zakončenou pozicí viceprezidentky a pracovala také jako analytička na Ministerstvu financí. Jan zase sbíral dlouholeté zkušenosti ve společnostech jako Greenstone Resources nebo Rio Tinto.

Manželé Eva a Jan Hlavsovi, kteří v České republice provozují investiční službu Fondee.
Eva a Jan Hlavsovi, kteří stojí za službou Fondee.

Jak probíhá investování s Fondee?

Investovat můžete začít v několika jednoduchých krocích. Nejprve se na webu zaregistrujete a vyplníte dotazník, díky kterému získá Fondee představu o vašich zkušenostech a požadavcích ohledně investování. Otázky prověří například míru rizika, jakou jste ochotni při investování akceptovat, nebo rozsah vašich znalostí týkajících se obchodování s akciemi a dluhopisy.

Na základě dotazníku vám Fondee navrhne to nejvhodnější portfolio pro vás. Vy si prohlédnete, jak jsou v něm rozloženy investice i do jakých firem portfolio peníze vkládá. Pak tento výběr potvrdíte a přejdete k registraci u brokera, který se bude o vaše investice starat. K tomu budete potřebovat sken nebo fotografii občanského průkazu a IBAN vašeho bankovního účtu.

Následně odešlete částku, kterou chcete zhodnotit - minimální výše investice je pouhých 1 000 Kč a investovat můžete jednorázově i pravidelně. Peníze jednoduše zašlete na účet, který se dozvíte během registrace nebo ho najdete v klientské zóně v sekci “Chci vložit peníze”. Posledním krokem je pak elektronický podpis smlouvy. Vy se tím stáváte investorem a Fondee se začíná starat o vaše portfolio.

A co když budete své peníze potřebovat vybrat? O to můžete kdykoli zažádat a Fondee vaše portfolio při nejbližší příležitosti prodá. Proces většinou trvá přibližně dva dny a neplatíte při něm žádné další poplatky. Peníze jsou vám zaslány na váš bankovní účet.

Portfolia služby Fondee a jejich výnosy

Fondee nabízí hned sedm různých portfolií, která se liší rozložením investic, mírou rizika a historickým výnosem. U konzervativních portfolií se historický výnos pohybuje mezi 3 až 5 % ročně, u rizikovějších pak mezi 6 až 8 %. Pro porovnání uvedeme, jak na tom jsou portfolia s nejnižším a nejvyšším rizikem:

Nejkonzervativnější portfolio je tvořeno z 81 % dluhopisy, ze 17 % akciemi a 2 % nechává v hotovosti. Jeho historický výnos je příjemných 3,17 % za rok. Naopak nejrizikovější z nabízených portfolií tvoří z 95 % akcie, ze 3 % dluhopisy a 2 % opět zůstávají v hotovosti. Toto portfolio má historický výnos ve výši pěkných 7,95 % ročně.

Muž u bazénu s notebookem, na kterém má otevřené portfolio investiční služby Fondee. Portfolio má hodnotu 117 277 Kč.

Jaké poplatky si Fondee účtuje?

Společnost, která spravuje vaše investice do podílových fondů, si může za své služby účtovat hned několik různých poplatků - vstupní, správcovský, výstupní a další. U Fondee však narazíte jen na každoroční poplatek za správu portfolia ve výši 0,9 % z investované částky, ke kterému se přidává ještě přibližně 0,15 % za poplatky spojené s ETF. Vaše celkové roční náklady se tak budou pohybovat kolem 1,05 %, což je velmi přívětivé číslo. Podívejte se na srovnání s poplatky u několika podílových fondů, na které můžete narazit na českém trhu:

Top Stocks od České spořitelny

  • jednorázový vstupní poplatek: 3 %
  • správcovský poplatek: 1,95 % ročně

Bohatství od ČSOB

  • jednorázový vstupní poplatek: 1,5 %
  • správcovský poplatek: 1,5 % ročně

Nemovitostní fond Czech Fund

  • jednorázový vstupní poplatek: maximálně 5 %
  • správcovský poplatek: 1,26 % ročně

Dynamický od Conseq

  • jednorázový vstupní poplatek: 5 %
  • správcovský poplatek: 2,65 % ročně

Závěrečné hodnocení

Z hlediska transparentnosti, klientské vstřícnosti ani výše poplatků nelze Fondee nic vytknout. Za poplatek 1,05 % ročně získáte přístup ke spolehlivé platformě, která vám umožní proniknout na akciové trhy a navíc získat lepší zhodnocení, než jaké většinou nabízejí podílové fondy.

Vyzdvihnout musíme také to, že služba zvládla vytvořit poměrně širokou škálu portfolií a představuje tak vhodnou investiční příležitost pro téměř jakýkoliv typ investora. Pokud byste tedy rádi investovali do akcií a dluhopisů, ale zároveň oceníte pomoc zkušeného zprostředkovatele, Fondee si určitě zaslouží vaši pozornost.

No items found.