Miliardový startup Zoom jde na burzu - a náhodná shoda jmen vystřelila akcie jiné společnosti o tisíce procent

V Americe se schyluje k velmi očekávanému vstupu na burzu. V hlavní roli je firma Zoom, která provozuje video platformu pro konferenční hovory, a jejíž hodnota přesahuje 1 miliardu dolarů. A byť Zoom zatím jen splnil všechny potřebné oficiality a na vstup na burzu si musí ještě nějaký čas počkat, už nyní má situace jednoho překvapivého vítěze. Je jím firma Zoom Technologies Inc., kterou si mnoho investorů kvůli podobnému jménu popletlo právě se Zoomem, a proto do ní investovali.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Společnost Zoom Technologies Inc. přitom nijak nesouvisí s video-konferenčním startupem. Jedná se o maličkou a téměř zaniklou komunikační společnost, která na burzu vstoupila v roce 1990, a která má podle všeho to nejlepší za sebou. Od roku 2011 ve svých výsledcích nevykazuje žádné tržby a cena jejích akcií se během let snížila na pouhých 0.01 dolarů. Od března však cena jejích akcií začala prudce stoupat.

Může za to jednoduchý fakt. Mnoho investorů si Zoom Technologies Inc. spletlo se slavným startupem Zoom, který se chystá na burzu, a rozhodli se investovat. Akcie firmy se tak z úrovně 0.01 dolarů vyhouply na současných 0.75 dolarů, což představuje zhodnocení v řádu tisíců procent.

Další vývoj ceny akcií Zoom Technologies Inc. je podle analytiků nejistý

Podle analytiků je možné, že cena bude dále růst. Startup Zoom vstoupí na burzu během dubna a půjde o velmi sledovanou událost. Je proto možné, že velká mediální pozornost přiláká další investory, kteří si oba projekty popletou.

Analytici na druhou stranu varují, že firma Zoom Technologies Inc. je nyní zjevně nadhodnocenou společností, která se o růst akcií nezasloužila dobrými ekonomickými výsledky, ale pomohla jí k nim pouhá záměna jmen. Proto je možné, že se její akcie znovu vrátí na původní hodnoty.

Na akciovém trhu jde o velmi neobvyklou a kuriózní situaci, která vzbudila pozornost mezi obchodníky, analytiky i médii. O kauze informoval například i renomovaný portál Business Insider.

No items found.