Nejbohatší muž Afriky si vybral 10 milionů dolarů, aby své bohatství viděl na vlastní oči. Pak je zase vrátil do banky

Nigerijský miliardář Aliko Dangote, který je nejbohatším mužem v Africe, se při nedávno konaném diskusním fóru v Pobřeží slonoviny svěřil, že si jednou řekl, že by chtěl vidět své peníze v hotovosti, a ne pouze jako čísla na účtě. Vybral si tak z banky deset milionů dolarů (přibližně 228 milionů korun), aby si své bohatství prohlédl na vlastní oči.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
10/4/2019

Zámožný magnát a zároveň majitel několika úspěšných společností na výrobu cementu či mouky údajně nemohl stále uvěřit tomu, kolik peněz ve skutečnosti vlastně má. „První získaný milion je pro mladého člověka velmi důležitý. S přibývajícím jměním a věkem ale už na těch číslech tolik nezáleží,“ říká Dangote. „Jednou jsem si šel vybrat deset milionů dolarů, naskládal je do kufru auta a doma si je vyložil v pokoji. Prohlížel jsem si všechny ty bankovky a konečně jsem uvěřil tomu, že mám tolik peněz.“ Následující den odvezl miliardář všechnu hotovost zase zpátky do banky.

Miliardář radil mladým, ať se připraví na vzestupy i pády

S tímto příběhem se nigerijský miliardář svěřil na Fóru Mo Ibrahima v Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny. Dangote na fóru zároveň radil mladým podnikatelům, že není dobré nechat se unést prvním úspěchem: „Lidé v Africe často začnou utrácet v očekávání budoucích zisků. Ten, kdo podniká, musí ale počítat s vzestupy i pády.“

Miliardář si na diskuzním fóru také postěžoval na nepříznivé administrativní a celní poměry, které v Africe panují. Kvůli problematické situaci se podle Dangota kontinent nerozvíjí tak, jak by mohl. Při přepravě zboží dochází na některých místech k paradoxním situacím - pro firmy je například výhodné, aby kvůli nesmyslným dovozním předpisům kupovali cement z daleké Číny, místo aby ho zakoupili ve 40 kilometrů vzdálených továrnách v Nigérii. Pokud se v Africe podaří tyto potíže vyřešit, bude kontinent podle Dangota pro podnikání daleko zajímavější.