Nejbohatší muž Afriky Aliko Dangote si vybral 10 milionů dolarů, aby své bohatství viděl na vlastní oči. Pak je zase vrátil do banky

Nigerijský miliardář Aliko Dangote, který je nejbohatším mužem v Africe, se při nedávno konaném diskusním fóru v Pobřeží slonoviny svěřil, že si jednou řekl, že by chtěl vidět své peníze v hotovosti, a ne pouze jako čísla na účtě. Vybral si tak z banky deset milionů dolarů (přibližně 228 milionů korun), aby si své bohatství prohlédl na vlastní oči.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
10/4/2019

Zámožný magnát a zároveň majitel několika úspěšných společností na výrobu cementu či mouky údajně nemohl stále uvěřit tomu, kolik peněz ve skutečnosti vlastně má. „První získaný milion je pro mladého člověka velmi důležitý. S přibývajícím jměním a věkem ale už na těch číslech tolik nezáleží,“ říká Dangote. „Jednou jsem si šel vybrat deset milionů dolarů, naskládal je do kufru auta a doma si je vyložil v pokoji. Prohlížel jsem si všechny ty bankovky a konečně jsem uvěřil tomu, že mám tolik peněz.“ Následující den odvezl miliardář všechnu hotovost zase zpátky do banky.

Miliardář radil mladým, ať se připraví na vzestupy i pády

S tímto příběhem se nigerijský miliardář svěřil na Fóru Mo Ibrahima v Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny. Dangote na fóru zároveň radil mladým podnikatelům, že není dobré nechat se unést prvním úspěchem: „Lidé v Africe často začnou utrácet v očekávání budoucích zisků. Ten, kdo podniká, musí ale počítat s vzestupy i pády.“

Miliardář si na diskuzním fóru také postěžoval na nepříznivé administrativní a celní poměry, které v Africe panují. Kvůli problematické situaci se podle Dangota kontinent nerozvíjí tak, jak by mohl. Při přepravě zboží dochází na některých místech k paradoxním situacím - pro firmy je například výhodné, aby kvůli nesmyslným dovozním předpisům kupovali cement z daleké Číny, místo aby ho zakoupili ve 40 kilometrů vzdálených továrnách v Nigérii. Pokud se v Africe podaří tyto potíže vyřešit, bude kontinent podle Dangota pro podnikání daleko zajímavější.