Dálniční známka Slovensko 2021 (cena, kde ji koupit, pokuty)

Pro jízdu po dálnici musíme mít na Slovensku dálniční známku stejně jako v České republice. Slovenská dálniční známka je té naší také v mnoha ohledech podobná. O tom, v čem se naopak liší, a dalších potřebných informacích se dočtete v článku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021 1:00 AM

Kdo musí mít slovenskou dálniční známku?

Dálniční známkou musí být při pohybu po slovenských dálničních úsecích opatřena motorová vozidla nebo motorová vozidla s přívěsem o celkové hmotnosti soupravy do 3,5 tuny. Pro přívěs je nutné koupit další dálniční známku. Vozy vážící nad 3,5 tuny platí mýtné pomocí elektronického zařízení umístěného na palubní desce, motocykly využívají dálnice zdarma.

Kolik dálniční známka stojí a jak dlouho ji lze využívat?

Slovenskou dálniční známku lze zakoupit ve třech verzích, které se od sebe liší dobou platnosti. Existuje tedy známka desetidenní, třicetidenní a roční. Desetidenní známka stojí 10 euro, třicetidenní 14 euro a roční 50 euro.

Slovenské dálniční známky. Roční (zelená za 50 euro), měsíční (oranžová za 14 euro) a desetidenní (červená za 10 euro).
Slovenské dálniční známky. Roční (zelená za 50 euro), měsíční (oranžová za 14 euro) a desetidenní (červená za 10 euro).

Roční dálniční známka platí 13 měsíců – od 1. ledna příslušného roku do 31. ledna roku následujícího. Od 1.2. 2021 Slovensko zavádí i prodej dálniční známky s platností 365 dní. Její cena je stejná jako cena roční dálniční známky.

Jak slovenská dálniční známka vypadá a kde ji koupit?

Slovenská dálniční známka se prodává výhradně v elektronické podobě, žádnou nálepku tedy na čelní sklo vozu neumisťujeme. Nejčastějším způsobem, jak si ji řidiči pořizují, je online nákup přes internetový portál eZnamka.sk, případně prostřednictvím mobilní aplikace eZnamka, která nabízí tytéž služby. Web i aplikace jsou velmi přehledné, intuitivní a poskytují řadu vysvětlivek u každého kroku nákupu.

Úvodní stránka webu eznamka.sk, kde je možné zakoupit si oficiální cestou slovenskou dálniční známku.
Oficiální web eZnamka.sk, kde se kupují slovenské dálniční známky. Odkaz vedoucí ke koupi známky najdeme vlevo dole pod označením "Úhrada diaľničnej známky".

Již na úvodní stránce webu (eventuálně mobilní aplikace) najdeme rychlou volbu „Úhrada diaľničnej známky“. Poté zvolíme, o kterou verzi známky máme zájem. Následně vyplníme údaje o našem vozidle – evidenční číslo vozidla (SPZ), zemi, kde je registrováno, začátek platnosti známky a naši e-mailovou adresu pro potvrzení o přijetí platby. Po uhrazení dálniční známky ji systém spáruje s naší SPZ a při kontrole si tak policie platnost známky elektronicky ověří podle ní. Naší jedinou starostí je tedy pouze hlídat si platnost známky.

Nákup je ale možný také fyzicky. Na Slovensku je seženeme na většině benzínek a také na hraničních přechodech. Při takovém nákupu v podstatě provede personál registraci SPZ do systému za nás. Správným nadiktováním SPZ a platbou naše starosti končí, dál už si opět jen hlídáme platnost známky.

Doklad o koupi je dobré uschovat (v případě nákupu online vytisknout z e-mailu), ale pokud ho při kontrole nepředložíme, nic se neděje.

Případy, kdy dálniční známku pro cestu po dálnici nepotřebujeme

Od povinnosti pořídit si slovenskou dálniční známku jsou osvobozeni držitelé průkazu ZŤP, ale pozor – osvobození od poplatku se vztahuje pouze na slovenské držitele a lze ji využívat pouze po podání a kladném vyřízení žádosti o něj! Žádost lze podat vyplněním formuláře na eZnamka.sk. K formuláři se dostaneme pomocí rychlé volby „Žiadosti, podnety a reklamácie“ na úvodní stránce webu.

Dálniční známku nepotřebujeme také v případě, kdy cestujeme přes nezpoplatněné úseky dálnice. Ty se podobně jako u nás nachází především kolem větších slovenských měst a slouží jako jejich obchvaty. Mapu s přesným vyznačením zpoplatněných i nezpoplatněných úseků slovenské dálnice najdeme na webu Národnej diaľničnej spoločnosti.

Je možné měnit údaje v evidenci?

Při změně SPZ nebo země, kde je vozidlo registrováno, můžeme bezplatně zažádat o změnu údajů v evidenci dálničních známek, a to opět prostřednictvím formuláře dostupném na eZnamka.sk.

Pokud se nám podařilo udělat chybu při vyplňování údajů pro registraci vozidla a zjistili jsme to až po jejím dokončení, lze zažádat o opravu údajů. Vyhověno nám ale bude pouze v případě, že chybu nahlásíme do 15 minut od uzavření registrace. O opravu si buď musíme urychleně zažádat dalším formulářem dostupným na eZnamka.sk, anebo na místě, kde jsme dálniční známku fyzicky zakoupili. Pokud v tomto čase nestihneme žádost podat, může se stát, že naše dálniční známka zkrátka nebude platná.

Výše pokut a za co všechno je můžeme dostat

Pokuta za jízdu po zpoplatněném dálničním úseku bez dálniční známky je 150 eur, a pokud ji uhradíme do 15 dnů, může být snížena na 100 eur. Pokud naopak budeme s uhrazením pokuty otálet anebo se dokonce během doby před jejím zaplacením dopustíme nějakého dalšího přestupku, může nás to vyjít až na 500 eur.

Stejná pokuta nám hrozí i v případě, že jsme zažádali o změnu či opravu údajů v evidenci dálničních známek nebo o osvobození od poplatku a naší žádosti zatím nebylo vyhověno (neobdrželi jsme e-mail s potvrzením). Pokud tedy čekáme na potvrzení, ale nutně potřebujeme využít slovenskou dálnici, levněji nás vyjde pořídit si alespoň desetidenní známku za 10 euro.

No items found.