Jak naučit děti zacházet s penězi

Zůstat finančně gramotný ve světě kreditních karet, všemožných spoření a „výhodných“ půjček může být těžké i pro dospělého člověka. Proto je důležité, aby se zdravý vztah k financím budoval už od dětství. Je to klíčová vlastnost, která dětem v životě pomůže. Jak je tedy naučit hodnotu peněz?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Peníze by neměly být neviditelné

To, že vaše děti pouze ví o existenci peněz, nestačí. Je důležité mluvit před nimi o vašem rodinném rozpočtu a o celkové finanční situaci. To jim pomůže rozlišovat mezi tím, co potřebují, a tím, co chtějí. Také si díky tomu uvědomí, že přiložení platební karty na terminál v supermarketu znamená proudění skutečných, vámi vydělaných peněz, a co je možné si za ně koupit.

Kapesné naučí zodpovědnosti

Účinným způsobem, jak naučit děti zacházet s penězi, je dát jim je. Pokud budou mít k dispozici určitou částku, se kterou musí vyjít po pevně stanovenou dobu, budou se muset naučit spočítat si, za co ji utratí. V případě, že nechcete dětem zatím svěřit skutečné peníze, buďte kreativní – můžete si například vytisknout vlastní „peníze“, kterými budete děti odměňovat za práce v domácnosti, a ony si pak za ně od vás mohou „koupit“ třeba výlet do aquaparku. Pokud se navíc dítě rozhodne koupit si raději zážitek s rodinou namísto něčeho hmotného, začíná chápat, za co stojí peníze utratit.

Peníze nejsou samozřejmostí

Děti by měly vědět i o tom, že ne každý má k penězům snadný přístup. Je dobré je informovat o existenci a funkci charit, ale také různých dotací a druhů spoření, a to nejen kvůli tomu, aby si uvědomovaly hodnotu peněz, ale také kvůli tomu, aby dokázaly rozlišovat, které investice jsou potřebné.

Hlavně jednoduše

Ve složitých termínech týkajících se financí se mnohdy nevyznáme ani my dospělí. Zatěžovat s nimi děti je jen odradí od toho, aby nad penězi složitěji uvažovaly. To však vyžaduje, abyste se i vy chovali jednoduše. Těžko vysvětlíte vašemu dítěti důležitost peněz, pokud ho při každé možné příležitosti zavalíte množstvím nepotřebných věcí. Zkuste dětem vysvětlovat, jak fungují peníze, na situacích z jejich oblíbených filmů nebo pohádek, a tyto situace kopírovat v reálném životě.

Neexistuje bezchybný návod, jak naučit dítě zacházet s penězi naprosto ideálně, určitě ho ale můžete naučit vážit si jich natolik, aby bylo schopné rozlišit, za co stojí je utratit a co stojí za to pro ně udělat.

No items found.