5 zajímavostí o drogovém magnátovi Pablu Escobarovi

Narodil se do rodiny chudého kolumbijského farmáře a mládí strávil v nuzných poměrech, postupem let se z něj však stal jeden z nejmocnějších mužů v Kolumbii a už ve svých 35 letech patřil mezi nejbohatší lidi na světě.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Řeč je o Pablu Escobarovi, krutém drogovém bossovi, který v Kolumbii zanechal krvavou stopu a země se z jeho řádění ještě dlouho vzpamatovávala. Jeho medelínský kartel ovládal svého času 80 % světového obchodu s drogami a odhaduje se, že Escobarovy příjmy díky tomu každý týden dosáhly zhruba 420 milionů dolarů. Jeho celkový majetek pak server The Independent odhadl na 30 miliard dolarů, což z něj dělá jednoho z nejbohatších mafiánských bossů v historii.

Připravili jsme pro vás několik zajímavých faktů z Escobarova života.

1. Drogový boss v žebříčku nejbohatších lidí

Pablo Escobar se hned několikrát umístil v žebříčku nejbohatších lidí, který pořádá magazín Forbes. Escobar se umístil hned sedmkrát v řadě, a to mezi lety 1987 až 1993. V roce 1989 byl dokonce vyhlášen za sedmého nejbohatšího člověka na světě.

2. Escobarův klan pašoval do USA každý den 15 tun kokainu

Podle žurnalisty Ioana Grilla pašoval medelínský kartel do Spojených států 15 tun kokainu každý den, a to přímo na pobřeží Floridy.

"Vzdálenost z pobřeží Kolumbie na Floridu je vzdušnou čarou přibližně 900 mil. V té době nebyly kontroly tak přísné jako teď, takže Kolumbijci naložili zásilku do letadla, doletěli k pobřeží Floridy a tam ji shodili do moře. Jejich američtí obchodní partneři pak zásilku z moře vylovili a rychlými loděmi ji dovezli na pevninu, odkud se dále distribuovala," dodává Grilla.

3. Escobar zakopával peníze v zemi

Pablo Escobar měl v Kolumbii velkou moc, ale ani tak nemohl peníze pocházející z nelegálního byznysu uložit do banky. A protože peněz bylo tolik, že už se nevešly do trezorů, museli jeho lidé v Kolumbii vybudovat síť podzemních schovek, kde byly peníze ukryty. Systém byl velice propracovaný, Escobar měl k dispozici mapy, kde bylo zakresleno, kde se peníze skrývají, a postupně si hotovost vyzvedával, jak bylo potřeba. Po jeho smrti (zastřelili ho agenti americké protidrogové služby DEA) tyto schovky na peníze v Kolumbii zůstaly, a tak se v zemi dodnes skrývá několik milionů zakopaných dolarů. Přehled o tom, kde schovky jsou, měl totiž jen Pablo Escobar.

4. Když byla jeho dceři zima, zatopil v krbu dvěma miliony dolarů

V rozhovoru pro magazín Don Juan zavzpomínal Escobarův syn Juan Pablo na to, jaké to bylo mít za otce drogového bosse. Když se Escobarovy dny blížily ke konci a rodina se skrývala před policií v chladném úkrytu, byla jeho dceři zima. Podle Juana Pabla Escobar vzal 2 miliony dolarů, hodil je do krbu a zatopil s nimi.

5. Od Kolumbijců dostal přezdívku Robin Hood

I když Escobarovy činy byly bezpochyby kruté a odsouzeníhodné, pro některé Kolumbijce je Escobar dodnes hrdina a vysloužil si od nich přezdívku Robin Hood. Může za to fakt, že rozdával peníze chudým a nechal v Kolumbiji postavit domy pro lidi bez domova, fotbalová hřiště a dokonce i zoo.

No items found.