Tři tipy od Baracka Obamy, jak se lépe rozhodovat

Barack Obama, bývalý americký prezident, se během úřadování v Bílém domě potýkal s důležitými a mnohdy velmi těžkými rozhodnutími. Každá volba, kterou musel učinit, byla podle Obamy náročná, avšak postupně si osvojil několik triků, jež mu složité rozhodování vždy usnadnily. Obama se nyní se svými radami podělil s veřejností. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají s rozhodováním potíže, budou se vám jistě hodit.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021 1:00 AM

1. Nepřemýšlejte černobíle

Když se psycholog David Dunning zabýval lidskou inteligencí, objevil jednu zajímavou věc. Zatímco méně inteligentní lidé vidí svět černobíle, chytří lidé uvažují o různých souvislostech a pravděpodobnostech. A takhle svět vidí i Obama. Prvním krokem při těžkém rozhodování je podle Obamy připustit si, že vaše rozhodnutí nebude nikdy správné na 100 %. Není v lidských silách rozhodovat se bezchybně, navíc často situaci nejde vyřešit tak, aby byli spokojení všichni. Proto je podle Obamy hlavní, aby se vám situaci podařilo vyřešit podle vašeho nejlepšího vědomí a tak, abyste s řešením byli spokojeni hlavně vy sami. A to i pokud řešení nebude 100% správné. Hlavní je zachovat si chladnou hlavu a nenechat se rozhodováním paralyzovat.

Bývalý americký prezident Barack Obama.

2. Obklopte se těmi správnými lidmi

„Jsem staromódní, jelikož věřím v hodnoty jako jsou fakta, logika a úhel pohledu. Pokud jsem během rozhodování dokázal shromáždit všechny potřebné informace, důležitá data, různé perspektivy a rozdílné úhly pohledu, pak jsem si mohl být jistý, že i pokud nepřijdu na skvělé řešení, rozhodl jsem se nejlépe, jak jsem jen mohl.“ Kde sehnat ty nejlepší informace? Od těch nejlepších lidí, samozřejmě. To zároveň znamená nechat své ego stranou a nebýt zatvrzelý v tom, že víte vše nejlépe.

3. Pokládejte si hloupé otázky

I když měl Obama k dispozici tým expertů, který měl odpověď na všechno, někdy ty nejlepší rozhodnutí vedly přes pokládání hloupých otázek. Podle bývalého amerického prezidenta je důležité nebát se zeptat i na primitivnější věci, kterými si nejste jistí. „Pokud se mnou někdo mluvil o opravdu komplikované věci, vždy jsem danou osobu zastavil a řekl jsem jí: nerozumím tomu, co říkáte. Vysvětlete mi to, jak nejsnáze dovedete, prosím,“ dává příklad Obama. „Myslím, že lidé zastávající vysoké funkce mají pocit, jako by museli vždy dávat najevo, že mají na vše správnou odpověď, i když ve většině případech tomu tak není,“ uzavírá Obama.

No items found.