Airbnb: Rezervace ubytování a 7 tipů, jak ušetřit

Na začátku byli dva studenti, kteří si nemohli dovolit platit celý nájem, a tak u sebe začali za malé částky příležitostně ubytovávat cestovatele. Z těchto skromných podmínek vzniknul dnes již mnohem ambicióznější a výnosnější projekt s názvem Airbnb. Co nabízí, jak si díky němu můžeme najít levné ubytování kdekoli na světě a jak lze při jeho používání ještě více ušetřit?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
31/8/19

Co je Airbnb a jaké jsou jeho výhody?

Airbnb je online služba, která funguje od roku 2008 a zprostředkovává ubytování po celém světě. Na popularitě získala díky tomu, že je výhodná jak pro pronajímatele, tak pro hosta. Soukromí pronajímatelé mohou prostřednictvím webové stránky totiž nabízet k pronájmu například nevyužitý pokoj v jejich domě či bytě, který jim tím pádem bude vydělávat. Pro cestovatele je výhodou zase to, že takto nalezené ubytování je většinou levnější než hotely nebo apartmány a příjemnější než hostely či ubytovny. Rezervace ubytování je navíc snadná a celá probíhá online v zabezpečeném systému.

Jak si rezervovat ubytování přes Airbnb?

K  provedení rezervace je nejprve nutné se na stránkách Airbnb registrovat (pokud to uděláte přes tento odkaz, dostanete slevu 725 Kč na rezervaci prvního ubytování). Profil si založíme prostřednictvím našeho facebookového profilu, Google účtu anebo e-mailové adresy.

Aby mohl být náš účet aktivován, je ještě nutné nastavit si profilovou fotku, zadat své telefonní číslo a potvrdit naši e-mailovou adresu kliknutím na odkaz, který najdeme v e-mailu od Airbnb.

Před první rezervací musíme z bezpečnostních důvodů také prokázat svoji totožnost předložením průkazu. To provedeme tak, že klikneme na „Profil“, zde vybereme z menu možnost „Důvěra a ověřování“ a klikneme na „Předlož důkaz totožnosti“. Fotografii nebo sken našeho průkazu totožnosti pak můžeme nahrát přímo z našeho počítače nebo telefonu.

Stránka na Airbnb, na které je možné nahrát průkaz totožnosti a ověřit tak svou totožnost.
Formulář, přes který na Airbnb ověříte průkaz totožnosti.

Pak už se můžeme vrátit na úvodní stránku Airbnb a pustit se do výběru ubytování. V poli pro vyhledávání zvolíme sekci „Pobyty“ a napíšeme název místa, kam cestujeme. Poté zadáme termín a počet hostů.

Při výběru toho nejvhodnějšího ubytování nám pomohou filtry. Například si můžeme vybrat rozmezí ceny ubytování za jednu noc, typ ubytování anebo si nechat zobrazit jen ubytování s možností okamžité rezervace (tedy rezervace bez čekání na schválení hostitelem).

V náhledu ubytování uvidíme základní informace, tedy o jaký typ ubytování se jedná, cenu za jednu noc, jaké je zde vybavení, počet lůžek a koupelen. Vidíme také náhled fotografií nemovitosti a počet hvězdiček, které udělili nabídce předchozí hosté.

Jakmile nás některá z nabídek zaujme, rozklikneme ji pro podrobnější popis místa. Autorem popisu je sám hostitel, a tak je většinou v angličtině nebo v jeho rodném jazyce. Máme možnost nechat si ho přeložit do češtiny, jedná se však pouze o strojový překlad.

Nesmírně důležitou součástí výběru ubytování i celého fungování Airbnb jsou uživatelské recenze, které se skutečně vyplatí si u vybraného ubytování pročíst, abychom předešli nepříjemnostem. Recenze ubytování nalezneme přímo na stránce nabídky hned pod jejím popisem. Kromě nich si můžeme přečíst také základní informace a recenze týkající se samotného hostitele, které najdeme pod záložkou „Hostitel“.

Dále na stránce nabídky nalezneme mapu okolí, informace o pravidlech hostitele, například zda je povoleno kouření nebo domácí mazlíčci, a podmínky pro zrušení rezervace.

V pravé části stránky je zobrazena tabulka s celkovou cenou za ubytování, které si zrovna prohlížíme, a za servisní poplatek, který si za své služby účtuje Airbnb. Někdy nám mohou být naúčtovány ještě speciální poplatky jako poplatek za úklid, kauce nebo místní daň. Pokud se rozhodneme přejít k rezervaci ubytování, klikneme na „Rezervovat“ pod touto tabulkou.

Následně dojde k rekapitulaci důležitých informací o ubytování a výzvě k zaplacení jedné poloviny ceny ubytování (druhá polovina nám bude z účtu odečtena v předem určený den). Pokud ale chceme, můžeme rovnou zaplatit celou částku. Platit lze pomocí kreditních a většiny debetních karet nebo přes PayPal. Platby mimo Airbnb jsou z důvodu ochrany zákazníků zakázány. Přehled našich rezervací pak najdeme na našem profilu pod záložkou „Pobyty“.

Zajímavou službou, kterou Airbnb na svých stránkách nabízí, jsou také zážitky všeho druhu – od kulinářských až po adrenalinové. Tyto zážitky jsou nabízeny ve spolupráci s hostiteli, to znamená s lidmi, kteří v daném místě žijí a znají jeho možnosti. Širokou paletu zážitků a tipů můžeme prozkoumat pod záložkami „Zážitky“, „Dobrodružství“ a „Restaurace“, které najdeme buď v nabídce pod vyhledávacím polem, anebo na úvodní stránce webu.

Výpis zážitků, které Airbnb nabízí v Paříži - je mezi nimi jazzový koncert, ochutnávání sýra nebo výlet do Versailles.
Zážitky, které jsou dostupné v Paříži.

Naše tipy, jak ušetřit za ubytování přes Airbnb

1. Smlouvání

Na Airbnb komunikujeme přímo s majiteli nemovitostí, tedy s osobami, které určují jejich cenu. Toho můžeme využít k vyjednání nižší ceny, zejména pokud provádíme rezervaci na poslední chvíli nebo pokud hodláme zůstat delší dobu. Hostitelé nám totiž mohou udělit takzvanou speciální nabídku.

K získání této nabídky je důležité neprovádět rezervaci, ale nejprve kontaktovat hostitele! K tomu slouží tlačítko „Napiš hostiteli“, které nalezneme na stránce konkrétní nabídky.

Zobrazí se nám formulář, kam zadáme termín našeho pobytu a počet hostů. Zbytek místa ve formuláři je vyhrazen pro naši zprávu, kde je vhodné se v krátkosti představit a odůvodnit, proč nás zaujala právě tato nabídka, nebo se zeptat hostitele třeba na památky poblíž ubytování.

Až když obdržíme odpověď na naši první zprávu, můžeme zkusit poslat druhou se žádostí o slevu a co nejzdvořileji vyjmenovanými důvody, proč o ni žádáme. Pokud se hostitel rozhodne nám speciální nabídku připravit, bude nám prostřednictvím Airbnb zaslána na náš e-mail, kde najdeme rovnou i odkaz k dokončení rezervace.

2. Rezervace buď co nejdříve, anebo co nejpozději

To, že se nám vyplatí rezervovat si ubytování co nejvíce dopředu má jednoduché odůvodnění – máme větší výběr a můžeme tak najít nejvýhodnější nabídky. Není ale třeba zoufat ani v případě, že jsme naopak nuceni hledat si ubytování na poslední chvíli. Prostory, které jsou neobsazené těsně před termínem našeho příjezdu, by mohly neobsazené zůstat a tím pádem by svému majiteli nic nevydělaly. Mnoho hostitelů tak „last minute“ cestovatelům raději poskytne na ubytování slevu.

Rozhodně však nedoporučujeme záměrně odkládat hledání ubytování až do posledních dnů před odjezdem, obzvlášť pokud nemáme žádný záložní plán. Hrozí, že potom bychom se museli spokojit s ubytováním, které neodpovídá našim představám, a zkazili si tak zážitek z celého pobytu.

3. Slevy za více nocí

Rezervovat si více nocí, než potřebujeme, se může zdát jako přesný opak úspory. Mnoho hostitelů však nabízí slevy, když si rezervujeme ubytování na celý týden (7 nocí) nebo měsíc (28 nocí). Pokud se tedy plánovaná délka našeho pobytu blíží tomuto počtu nocí, může nás rezervace více nocí vyjít ve finále levněji. Informace o případných slevách najdeme na stránce konkrétního ubytovacího v sekci Dostupnost.

4. Pozor při výběru termínu

Pokud teprve vybíráme termín našeho pobytu, stojí za to vyhledat si informace o kulturních událostech, které se ve vybrané destinaci tou dobou odehrávají. Probíhající festivaly, módní přehlídky, politické konference, tradiční slavnosti – to všechno ohromně zvyšuje ceny (nejen) ubytování v daném místě. Například během Týdne designu v Miláně stouply letos ceny ubytování dokonce o desítky procent!

Pokud nás tedy tyto události probíhající v místě plánovaného pobytu nezajímají a s termínem ještě můžeme hýbat, určitě se vyplatí ho přesunout. Navíc zde nebude tak přelidněno.

5. Hledejte i jinde

U větších zařízení, jako jsou penziony, hostely nebo obytné domy, se nám vyplatí trocha pátrání. Tato zařízení totiž obvykle umisťují nabídku hned na několik různých internetových stránek zprostředkujících ubytování anebo mají dokonce svůj vlastní web. Může se nám tak podařit najít jinde stejné ubytování za nižší cenu.

6. Není nutné bydlet přímo v centru

Obecně platí, že při bydlení v centru platíme hlavně za lokalitu – a platíme hodně. Pokud nám tedy nevadí se trochu projít, cestovat hromadnou dopravou anebo si na místě třeba půjčit kolo, spoustu peněz nám ušetří ubytování blíže okraji města. Navíc zde můžeme objevit velmi zajímavá místa, o kterých se v turistických průvodcích nedočteme, a také neporovnatelně levnější restaurace, bary i obchody.

7. Slevový kupon na 725 Kč

Naši čtenáři mohou na svoji první rezervaci ubytování využít slevu ve výši 725 korun. Jedinou podmínkou k jejímu získání je, abyste ještě neměli na Airbnb účet. Pak už je to velice jednoduché – stačí kliknout na tento odkaz a založit si přes něj nový účet.