David Harding: Muž, který daroval univerzitě v Cambridgi 2,9 miliardy korun

Britský podnikatel David Harding daroval 100 milionů liber (2,9 miliardy korun) Cambridgeské univerzitě, na které před 40 lety studoval fyziku. Peníze budou použity na zvýšení počtu postgraduálních studentů, část prostředků pak podpoří studenty ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
7/2/2019

Harding je majitelem hedgeového fondu Winton, který spravuje majetek v hodnotě 20 miliard liber. Sám Harding byl jedním z prvních obchodníků, kteří začali pro své obchody využívat počítačové algoritmy. Jeho osobní majetek je odhadován na 1 miliardu liber, v přepočtu 29 miliard korun.

Dárce má jasný plán, jak by se měly peníze použít

Cambridgeská univerzita obdrží finanční dar prostřednictvím nadace, kterou Harding založil se svou manželkou. Podmínkou dárců bylo, aby 79 milionů liber bylo použito na zvýšení počtu doktorských studentů, dalších 20 milionů liber pak poputuje na podporu studentů ze sociálně znevýhodněného prostředí. Zbývající milion liber by pak univerzita měla vynaložit na to, aby zvýšila zájem uchazečů z nízkopříjmových rodin.

100 milionů liber od nadace manželů Harvingových je zatím nejvyšším finančním darem, který kdy univerzita ve Velké Británii obdržela od britského občana. Vůbec nejvyšším příspěvkem pak bylo 210 milionů dolarů od nadace založené Billem a Melindou Gatesovými. Příjemcem byla taktéž univerzita v Cambridgi.