Graham Pendrill: Milionář, který prodal svůj majetek a stal se členem masajského kmene

Když sníme o tom, co bychom dělali, kdybychom měli miliony na kontě, většinou naše sny nezahrnují život v hliněné chýši v Keni a pozici stařešiny kmene Masajů. Jenže přesně tohle si vysnil britský milionář Graham Pendrill.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
22/7/2019

Bílý Masaj z Bristolu

Tento nápad dostal tehdy 57letý movitý obchodník se starožitnostmi během svého měsíčního pobytu v Keni v roce 2005. Když se vracel z celodenního pozorování plameňáků, potkal skupinu Masajů prchajících před silnou bouří a nabídnul jim, že je sveze do jejich vesnice. Ti ho z vděku pozvali mezi sebe.

Během pobytu ve vesnici Graham zjistil, že dva sousedící masajské kmeny spolu vedou dlouhodobé pře kvůli dobytku, což je jediný majetek, kteří místní mají. Britovi se podařilo spor vyřešit a znovu si tak vysloužil vděk kmene. Hostitelé na jeho počest obětovali krávu, věnovali mu tradiční oděv a udělili mu jméno Siparo neboli Statečný.

Po návratu do britského Bristolu milionář přehodnotil svůj život. Život mezi Masaji, jejich bezprostřednost a pohostinnost mu učarovaly. Drahé obleky vyměnil za masajské šaty, rozešel se s o více než 20 let mladší přítelkyní, rozhodl se prodat veškerý svůj majetek včetně domu za 36 milionů korun a vše věnovat na charitu s tím, že se vrátí do Keni, kde bude žít mezi svými novými přáteli jako „bílý Masaj“.

Samozvaný stařešina

Graham tvrdil, že při tradičním ceremoniálu popíjení volské moči byl jmenován kmenovým stařešinou, což je velmi vážená vedoucí pozice v rámci kmene. Ostatní kmenoví stařešinové, které navštívil tým časopisu Telegraph, však měli na celou věc poněkud odlišný pohled.

Především mezi ně nemůže přijít žít nějaký cizinec jen tak. Musí být přijat celým kmenem, který čítá asi tisíc členů. „Vůbec jsme netušili, že o sobě uvažuje jako o členovi našeho kmene,“ tvrdil zástupce vesnice. „Kdyby ze svých peněz třeba zajistil celé komunitě přístup k vodě, rozhodnutí o jeho přijetí by to nejspíš urychlilo,“ dodal pragmaticky.

Z mála dalších zpráv, které o Grahamovi máme, vyplývá, že skutečně investoval do zlepšení kvality života členů svého zbožňovaného kmene. Například nechal vystavět několika rodinám bezpečné a odolné domy namísto tradičních hliněných chýší. Jak se Grahamu Pendrillovi v masajském kmeni daří dnes, už však bohužel není známo.