Nicolas Berggruen: Miliardář, který se dobrovolně stal "bezdomovcem"

Podnikatel a filantrop Nicolas Berggruen nikdy neměl o peníze nouzi. Pochází ze zámožné rodiny a sám se stal úspěšným investorem a jedním z nejbohatších mužů světa. Jakkoli neuvěřitelně to zní, v určitém bodě ho ale obrovský majetek omrzel.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
22/7/2019

Prodal i střechu nad hlavou

Berggruen je synem německé herečky a zámožného obchodníka s uměním, který se přátelil například s Pablem Picassem či Fridou Kahlo. Studoval v Paříži, Londýně, švýcarském Rolle a nakonec se usadil v New Yorku, kde dokončil bakalářské studium a začal obchodovat s realitami.

Později se zaměřil na obchod s akciemi a dluhopisy a založil investiční společnost Berggruen Holdings. Investoval do různých projektů po celém světě, obzvláště do těch zaměřených na ekologii, vzdělání a výzkum.

Čím majetnějším se stával, tím méně ho jeho bohatství těšilo. Naopak, bylo mu spíše na obtíž. Roku 2000 tak postupně rozprodal téměř veškerý svůj majetek včetně bytu na proslulé manhattanské 5th Avenue, automobilu, domu na soukromém ostrově kousek od Miami a dokonce i náramkových hodinek. Rozsáhlou sbírku uměleckých děl zapůjčil a zčásti věnoval muzeím.

Bezdomovec v luxusním hotelu

Vzhledem ke svému častému cestování si ponechal „pouze“ svůj soukromý tryskáč, dále jednu tašku s osobními věcmi a mobilní telefon. Rozhodl se žít doslova všude a nikde. Poté, co prodal svůj dům, neměl totiž nikde oficiální bydliště a úředně se stal bezdomovcem.

Byl však bezdomovcem s asi dvěma miliardami dolarů na kontě, a tak přespával v pětihvězdičkových hotelech všude po světě. „Vždy jsem trávil dost času v hotelech a takhle je to ještě jednodušší. Cítím se šťastněji, protože nejsem svazován materiálními věcmi,“ okomentoval tehdy své rozhodnutí. „Mám jen pár věcí… nějaké knihy, doklady, několik triček, bund a svetrů. Všechno se mi to vejde do malé papírové tašky,“ dodal.

Kromě investic se věnoval a doposud věnuje filantropii a politickému aktivismu. Dokonce se připojil ke kampani Billa Gatese a Warrena Buffetta s názvem The Giving Pledge, která vyzývá nejbohatší osoby světa k darování alespoň poloviny majetku na charitativní účely.

Usadil se kvůli dětem

Berggruen má patrně nomádské sklony i co se týče partnerství. Proslul krátkodobými vztahy s mnoha modelkami a herečkami, vytrvale však tvrdí, že o vážný vztah zájem nemá. Přelétavého způsobu života se ale z velké části vzdal před třemi lety, když se přece jen k jednomu závazku odhodlal – rozhodnul se mít děti.

Jeho děti Olympia a Alexander samozřejmě na svět přišly opět netradičně. Porodily mu ho takzvané náhradní matky a on je vychovává jako samoživitel. S jeho novou rodinou se rozhodl po 16 letech zodpovědně usadit v luxusní rezidenci v Los Angeles. Zůstává nadále bez oficiální partnerky a jeho jmění momentálně dosahuje asi 38,3 miliardy korun.