Ukrajinec Jan Koum vyrůstal v chudobě v domě bez tekoucí vody. Jeho podnikatelský nápad mu později vynesl 218 miliard korun

Ukrajinec Jan Koum se musel během dospívání spíše než na studium soustředit na to, jak vůbec přežít. Tento programátor-samouk se však nakonec stal díky mobilní aplikaci WhatsApp, kterou vytvořil, miliardářem.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/7/2019

Dům bez vody a potraviny na příděl

Narodil se roku 1976 rodičům židovského původu a vyrůstal na vesnici poblíž ukrajinského Kyjeva ve skromném domě bez přístupu k tekoucí vodě. Když mu bylo 16 let, jeho rodině se naskytla příležitost emigrovat. S matkou a babičkou odešli začít nový život v Kalifornii, bohužel však prozatím bez otce, kterému byl později odchod z Ukrajiny již zakázán a několik let na to zemřel.

Ani život ve Spojených státech jim však nepřinesl blahobyt. Společně přebývali v přiděleném dvoupokojovém bytě a jídlo získávali pouze pomocí potravinových lístků. Náctiletý Koum vystřídal spoustu brigád, aby rodinnému rozpočtu pomohl – od uklízeče v obchodě až po školníka.

Na americký sen si musel počkat

Nikdy neměl akademické sny a střední školu podle vlastních slov „ukončil jen stěží“. Zaujalo ho však programování. Přístup k počítači měl sice také jen stěží, veškerou teorii o jeho obsluze a programování si ale nastudoval z knih, které si půjčoval v obchodě s knihami z druhé ruky. Nakonec se rozhodl přihlásit na univerzitu.

Při studiu začal pracovat ve společnosti Ernst & Young, kde testoval bezpečnostní systémy. Později se seznámil při zakázce pro Yahoo! s Brianem Actonem a dalších několik let oba pro tuto společnost pracovali. Během této doby studium ukončil.

V komplikovaném vztahu s Facebookem

Po odchodu z Yahoo! on i Acton žádali o práci ve společnosti Facebook, ale byli odmítnuti. V roce 2008 však společnost Apple založila pro uživatele svých chytrých telefonů obchod s aplikacemi, App Store, a Koum se chopil šance. Své úspory i čas vložil do vývoje aplikace, která by umožnila uživatelům si bezplatně zasílat zprávy, a tak vzniknul WhatsApp.

Jeho partnerem se stal právě Brian Acton, se kterým se shodli na tom, že důležitým prvkem aplikace bude absence jakýchkoliv reklam a prioritou by mělo být soukromí uživatelů. I proto se stala velmi oblíbenou a koncem roku 2013, čtyři roky po jejím představení veřejnosti, ji už používalo 400 milionů lidí.

O rok později koupil WhatsApp za 19 miliard dolarů konkurenční Facebook. Obchodní vztah uzavřeli Koum a Zuckerberg symbolicky na Valentýna. Minulý rok však Koum i Acton společnost Facebook kvůli skandálům ohledně zneužívání osobních údajů uživatelů opustili.

Příliš velká sbírka Porsche

Aplikaci momentálně používá přes 1,5 miliardy osob z celého světa a jmění jejího zakladatele Jana Kouma dosahuje 9,7 miliardy dolarů, tedy přibližně 218,2 miliardy korun. Momentálně odpočívá a užívá si své záliby – box, frisbee a vyjížďky v Porsche. Vozů této značky má mimochodem tolik, že letos 10 z nich prodává, protože už se mu prý nevejdou do garáže.