Jan Koum: Muž, který založil WhatsApp a vydělal 218 miliard korun

Ukrajinec Jan Koum se musel během dospívání spíše než na studium soustředit na to, jak vůbec přežít. Tento programátor-samouk se však nakonec stal díky mobilní aplikaci WhatsApp, kterou vytvořil, miliardářem.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/7/2019

Dům bez vody a potraviny na příděl

Narodil se roku 1976 rodičům židovského původu a vyrůstal na vesnici poblíž ukrajinského Kyjeva ve skromném domě bez přístupu k tekoucí vodě. Když mu bylo 16 let, jeho rodině se naskytla příležitost emigrovat. S matkou a babičkou odešli začít nový život v Kalifornii, bohužel však prozatím bez otce, kterému byl později odchod z Ukrajiny již zakázán a několik let na to zemřel.

Ani život ve Spojených státech jim však nepřinesl blahobyt. Společně přebývali v přiděleném dvoupokojovém bytě a jídlo získávali pouze pomocí potravinových lístků. Náctiletý Koum vystřídal spoustu brigád, aby rodinnému rozpočtu pomohl – od uklízeče v obchodě až po školníka.

Na americký sen si musel počkat

Nikdy neměl akademické sny a střední školu podle vlastních slov „ukončil jen stěží“. Zaujalo ho však programování. Přístup k počítači měl sice také jen stěží, veškerou teorii o jeho obsluze a programování si ale nastudoval z knih, které si půjčoval v obchodě s knihami z druhé ruky. Nakonec se rozhodl přihlásit na univerzitu.

Při studiu začal pracovat ve společnosti Ernst & Young, kde testoval bezpečnostní systémy. Později se seznámil při zakázce pro Yahoo! s Brianem Actonem a dalších několik let oba pro tuto společnost pracovali. Během této doby studium ukončil.

V komplikovaném vztahu s Facebookem

Po odchodu z Yahoo! on i Acton žádali o práci ve společnosti Facebook, ale byli odmítnuti. V roce 2008 však společnost Apple založila pro uživatele svých chytrých telefonů obchod s aplikacemi, App Store, a Koum se chopil šance. Své úspory i čas vložil do vývoje aplikace, která by umožnila uživatelům si bezplatně zasílat zprávy, a tak vzniknul WhatsApp.

Jeho partnerem se stal právě Brian Acton, se kterým se shodli na tom, že důležitým prvkem aplikace bude absence jakýchkoliv reklam a prioritou by mělo být soukromí uživatelů. I proto se stala velmi oblíbenou a koncem roku 2013, čtyři roky po jejím představení veřejnosti, ji už používalo 400 milionů lidí.

O rok později koupil WhatsApp za 19 miliard dolarů konkurenční Facebook. Obchodní vztah uzavřeli Koum a Zuckerberg symbolicky na Valentýna. Minulý rok však Koum i Acton společnost Facebook kvůli skandálům ohledně zneužívání osobních údajů uživatelů opustili.

Příliš velká sbírka Porsche

Aplikaci momentálně používá přes 1,5 miliardy osob z celého světa a jmění jejího zakladatele Jana Kouma dosahuje 9,7 miliardy dolarů, tedy přibližně 218,2 miliardy korun. Momentálně odpočívá a užívá si své záliby – box, frisbee a vyjížďky v Porsche. Vozů této značky má mimochodem tolik, že letos 10 z nich prodává, protože už se mu prý nevejdou do garáže.