Bohatého člověka lze poznat podle obličeje, zjistila vědecká studie

Studie uveřejněná americkým psychologickým časopisem poukazuje na to, jak souvisí vzhled člověka s jeho příjmem. Vyplývá z ní, že podle toho, jak vypadá obličej dotyčné osoby, můžete poměrně spolehlivě určit, jak na tom finančně je.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Samozřejmě, pokud si musíte (doslova) dělat vrásky kvůli finančním potížím, dříve či později se to na vašem obličeji projeví. Váš vzhled tedy očividně odráží kvalitu života, kterou máte možnost si dopřát. Z tohoto předpokladu vycházeli autoři studie, psychologové z Torontské univerzity.

Překvapivě přesné výsledky

Pro průzkum byly shromážděny černobílé fotky 80 mužů a 80 žen bez viditelných tetování a piercingů. Roční příjem poloviny vyfotografovaných osob přesahuje 150 000 dolarů (přes 3,5 milionu korun), druhá polovina účastníků si ročně vydělá 35 000 dolarů (asi 820 000 korun) a méně. Ty pak byly předloženy skupině vysokoškolských studentů, kteří měli za úkol jen podle fotek rozhodnout, kdo patří do které ze dvou skupin. Podařilo se jim trefit v téměř 70 % případů, což je velký úspěch – takový náhodný výběr zpravidla končí úspěšností jen kolem padesáti procent.

Rty a oči jakožto hlavní ukazatele

Autory průzkumu překvapila nejen úspěšnost studentů v tipování, ale i to, že nebyli schopni zdůvodnit svoji volbu. Rozebrali s nimi tedy detailní záběry na oči a rty a zjistili, že to jsou klíčové ukazatele. Vzhledem k tomu, že důležitou podmínkou při tvorbě fotek byl neutrální výraz fotografovaných ve tváři, vyplývá z tohoto průzkumu zajímavý fakt – i když zrovna navenek neprojevujeme žádné emoce, pozůstatky našich dlouhodobě prožívaných emocí zůstávají vryty do tváře.

Pro zajímavost byly studentům předloženy i fotografie s lidmi, kteří se o neutrální výraz nesnažili a usmívali se. Z nich měli vybrat někoho, kdo by mohl pracovat jako účetní, spadal by tedy do kategorie s nižším příjmem. Tázaní však v drtivé většině vybrali fotku někoho z lépe vydělávajících. Je tedy zřejmé, že úsměv může poměrně úspěšně maskovat vaši reálnou situaci. Tahle kamufláž ale funguje jen dočasně.