Čtyři nejlépe placené profese v roce 2021

Jako nejlépe placené povolání je dlouhodobě považována pozice generálního ředitele. Ta do našeho žebříčku sice patří, ani zdaleka však není na úplné špičce. Podívejte se, jaké profese generální ředitele trumfly a jaké jsou jejich výhody i nevýhody.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021 1:00 AM

1. Krizový manažer

Manažerské pozice jsou zpravidla ohodnoceny značně nadprůměrným platem. Na s přehledem nejvyšší částku si však přijde manažer krizový. Ten má za úkol vytáhnout firmu, která si ho najme, z problémů – ať už jí hrozí insolvence, nebo je jen potřeba provést radikální změny v jejím řízení. Krizový manažer tedy musí být dostatečně zběhlý v právu, personalistice, financích a také být schopen odolávat obrovskému tlaku.

Jeho mzda všechna tato specifika odráží a dosahuje tak 200 000 korun měsíčně. Částka může být i více než dvojnásobná, pokud jde o například o velkou firmu. Malou nevýhodou tohoto povolání je, že manažer často mění své působiště a že může nastat i chvíle, kdy nepracuje pro nikoho.

2. Řídící letového provozu

Osoby pracující v řízení letového provozu jsou neviditelnou, avšak neskutečně důležitou součástí každého bezproblémového letu. Jejich úlohou je zajistit hladký provoz ve vzdušném prostoru a bezpečnost posádky i pasažérů, nesou tedy obrovskou zodpovědnost za životy ostatních. Protože je nutné, aby byli schopni rychlého a správného rozhodování, pracují po dvou hodinách, vždy s hodinovou pauzou mezi nimi.

Kromě platu ve výši 200 000 korun je výhodou tohoto povolání, že nevyžaduje zvláštní vzdělání nebo velké investice, jako je tomu například u pilotů. Klíčovou roli hrají spíše vlastnosti člověka. Váhavý, labilní nebo nesoustředěný člověk může způsobit katastrofu.

3. Generální ředitel

Je očekávatelné, že osoby na řídících pozicích mají nadstandardní příjmy. Jsou zodpovědní za chod celé společnosti a jsou její tváří. Také zde je výhodou, že ani tato pozice nemá specifické požadavky na vzdělání. Důležitější jsou organizační a komunikační dovednosti, schopnost plánovat a řešit kritické situace. Výše jejich platu se pochopitelně liší firmu od firmy, průměrně však dosahuje 160 500 korun.

4. Plastický chirurg

Do pomyslné top čtyřky nejvyšších platů v Česku se probojovalo i lékařské povolání, s jeho platem to ale není tak jednoduché. Plastický chirurg si za měsíc vydělá přes 150 000 korun, ovšem jedině pokud pracuje pro soukromou kliniku. Ze všech specialistů má také v průměru nejvyšší mzdu v přepočtu na jednu hodinu.

Při práci v nemocnici může jeho plat klesnout na polovinu až třetinu této částky, navíc musí měsíčně odpracovat mnohem více hodin. Jde přitom o profesi, která vyžaduje plné soustředění a naprostou přesnost, tím pádem je psychický i fyzický odpočinek pro chirurga nezbytně nutný.

No items found.