Ceny školného na prestižních univerzitách

Zajímalo vás někdy, jak vysoké je školné na těch nejprestižnějších univerzitách? Připravili jsme pro vás seznam a zařadili do něj věhlasné evropské školy, ale i slavné americké univerzity. Můžete se tak podívat, kolik si účtují za rok, i jací slavní absolventi na nich studovali.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
8/2/2022 1:00 AM

Kalifornský technologický institut (Caltech), USA

Krásná budova kalifornského Caltechu s vodní fontánou.

Tato univerzita nacházející se ve městě Pasadena má mezi svými absolventy 17 držitelů Nobelovy ceny, a to především v oblasti fyziky, medicíny a astronomie. Rok bakalářského studia v tomto badatelském ráji stojí 1 135 960 korun, navazující studium pak vychází na 1 082 500 korun. K těmto částkám je potřeba přičíst další povinné poplatky zahrnující například zdravotní pojištění ve výši asi 40 tisíc korun.

Spolková vysoká technická škola v Curychu (ETHZ), Švýcarsko

Školné další univerzity zaměřené na přírodní vědy, tentokrát evropské, je poněkud sympatičtější. Roční školné pro všechny programy je ve výši 29 600 korun. Jejími chodbami navíc chodili nejvýznamnější fyzikové, chemici a biologové – například objevitel rentgenového záření, Wilhelm Röntgen, anebo samotný Albert Einstein. Univerzita ETHZ je nejlevnější školou z našeho seznamu.

Stanfordova univerzita, USA

Kalifornská univerzita sídlí přímo v srdci Sillicon Valley, centra technologického vývoje, které pomáhala vytvářet. Nejen svým studentům, ale i veřejnosti poskytuje možnost spolupracovat na více než 5 tisících projektů, ze kterých již vzešlo několik úspěšných společností, mimo jiné Google nebo počítačový gigant Cisco Systems. Školné dosahuje výše 1 140 800 korun za rok a stipendia jsou poskytována pouze americkým studentům. Studenti ze zahraničí tedy nemohou počítat s velkými finančními úlevami.

Univerzita v Cambridgi, Spojené království

Studovaly zde ikony v oblasti vědy jako Alan Turing, Stephen Hawking, Isaac Newton nebo Charles Darwin. Mezi absolventy této univerzity je rovnou 83 nositelů Nobelovy ceny a v tomto ohledu je nejúspěšnější univerzitou na světě. Školné pro studenty ze zemí Evropské unie je vyměřeno na 208 tisíc korun za rok bakalářského studia, studenti z ostatních zemí však zaplatí trojnásobek.

Oxfordská univerzita, Spojené království

Historický rival Cambridgeské univerzity je jednou z nejstarších univerzit na světě s velmi pestrou nabídkou studijních programů z oblasti humanitních i přírodních věd. Je spojená s mnoha slavnými spisovateli, jako například Oscar Wilde, Jane Austen či J. R. R. Tolkien. Školné je stejné jako na Cambridgi, je však zakázáno podat si přihlášku na obě univerzity zároveň.

Harvardova univerzita, USA

Proslulá univerzita sídlící ve státě Massachusetts a je vlastně „městem ve městě“. Patří k ní několik muzeí, galerií, výzkumných středisek, zahrad, dále vlastní banka, nemocnice a dokonce i policejní jednotka. Mezi jejími absolventy je nespočet známých umělců, politiků a vědců. Školné pro bakalářské studium je ve výši 1 043 000 za rok, univerzita ale poskytuje finanční pomoc nebo stipendia více než polovině studentů.

Massachusettský technologický institut (MIT), USA

Ve stejném městě jako Harvard se nachází i MIT, univerzita historicky zaměřená na vesmírný výzkum. V současné době však značně rozšiřuje své zaměření o strojírenství, ale také ekonomii, lingvistiku, politologii nebo mořskou biologii. Výše ročního školného je stejná pro bakalářské i navazující studiu, a sice 1 159 200 korun. Tato univerzita však poskytuje finanční pomoc 90 procentům svých studentů.

No items found.