Kolik si vydělali slavní umělci za svá nejznámější díla?

Umělci jsou často vnímáni jako lidé, kteří si vydělají sotva na chleba, a mnohdy tomu tak skutečně je. Tito proslulí umělci se s takovými problémy však potýkat nemuseli. Právě naopak – většině z nich jejich umění zajišťovalo velmi nadprůměrné živobytí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
20/5/2019

Michelangelo

Michelangelo si rád stěžoval. V dopisech se svému otci žijícímu v chudobě svěřoval, že mu za jeho práci nikdo neplatí, že jí a žije nuzněji než pes a že mu proto posílá jen pár drobných, protože jinak by sám musel jít žebrat. Přitom však ve velkém skupoval pozemky v okolí Florencie a vydržoval své milence. Otci totiž nepsal tak úplně pravdu – byl jedním z nejlépe placených malířů historie. Za malby na stropě Sixtinské kaple mu byly vyplaceny 3 tisíce dukátů, v přepočtu tedy asi 1 830 000 korun, a po smrti po sobě zanechal jmění ve výši 1,7 miliardy korun.

Leonardo da Vinci

I když da Vinci nestřádal soukromý majetek, nedostatkem netrpěl. Jakožto prominentnímu umělci své doby mu důstojný život zajišťovali jeho bohatí klienti, díky kterým si výměnou za jeho tvorbu užíval vše, na co si jiní umělci jen stěží vydělali. Za svůj nejznámější obraz, Monu Lisu, však žádnou odměnu nedostal. Nestihl ho dokončit ke své spokojenosti, a když zemřel, obraz zdědil jeho francouzský milenec Salai, který ho později prodal francouzskému králi Františkovi.

Pablo Picasso

Picassovi se na rozdíl od spousty jiných umělců podařilo dosáhnout slávy i bohatství ještě za jeho života a těsně před úmrtím měl jeho majetek údajně hodnotu až 29 miliard korun, což z něj dělá nejbohatšího umělce historie. Kolují dokonce historky, že například v restauracích často „zaplatil“ ubrouskem s jeho kresbou – byl totiž samozřejmě mnohem hodnotnější než celá večeře. Za jeho nejslavnější dílo s názvem Guernica, které nese silný protiválečný odkaz, mu tehdejší španělská vláda vyplatila 200 tisíc franků (to by dnes bylo asi 2,4 milionu korun), oficiálně však obraz nikdy prodán nebyl.

Andy Warhol

Warhol, nejvýraznější postava pop-artu, byl jedním z nejlépe placených kreativců své doby. Celosvětově ho proslavila grafika znázorňující plechovky polévek značky Campbell’s, za kterou však zaplaceno nikdy nedostal. Byl naopak vděčný, když mu Campbell’s povolili užívat jejich logo bezplatně. Za své druhé nejznámější dílo, sérii grafik zobrazujících Marilyn Monroe, už ale utržil přibližně 33 milionů korun. Zanechal po sobě jmění přesahující 1,1 miliardy korun.