4 nejlépe placené manažerky a jejich výdělky

V posledních letech se daří bořit stereotypy a zvyšuje se počet úspěšných žen, které se podílejí na vedení velkých firem. Nejedna studie už potvrdila, že ženy jsou na vedoucích pozicích potřeba: nejednají tak agresivně jako muži, často mají větší odstup a také vynikají schopností empatie, která je klíčovou vlastností při práci v týmu.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/11/2018

Podívali jsme se, které manažerky se v kariéře dostaly nejdál. Kdo dnes rozhoduje o milionových rozpočtech a má zásadní vliv na chod velkých světových korporací? Tohle je nejúspěšnější čtveřice.

1. Angela Ahrendts, Apple

Přední americká manažerka si udělala velké jméno ve společnosti Burberry, kam nastoupila v roce 2006 na pozici ředitelky a jejíž hodnotu za dobu svého působení zvýšila o 6,5 miliardy dolarů. Pak ji ale zlákal ředitel společnosti Apple Tim Cook a nabídl jí post Senior Vice President of Retail, což v překladu znamená, že je Angela zodpovědná zejména za kamenné pobočky firmy a prodeje. Na nové pozici se jí daří více než skvěle, jen za rok 2017 si totiž přišla na 24,2 milionu dolarů, což je více než půl miliardy korun. Tím překonala všechny ostatní pracovníky firmy včetně generálního ředitele Tima Cooka, který si vydělal zhruba o polovinu méně.

2. Indra Nooyi, PepsiCo

Indická šéfka Indra Nooyi je podle žebříčků druhou nejlépe placenou generální ředitelkou na světě. Do firmy PepsiCo nastoupila už v roce 1994 a pracovala na několika pozicích, zastávala například i post finanční ředitelky, odkud byla v roce 2006 povýšena do čela firmy. Indra Nooyi si vydělá 25.9 milionů dolarů ročně a těší se velké úctě u zaměstnanců i akcionářů, kterým za poslední roky pomohla zvýšit hodnotu společnosti. Letos v říjnu se však rozhodla svůj post předat a na pozici generální ředitelky skončit, do roku 2019 však firmu stále povede jako předsedkyně správní rady.

3. Safra Catz, Oracle

IT bývá mnohými považováno za odvětví, které láká především muže. Šéfkou jednoho z největších prodejců software je však 56-ti letá žena izraelského původu Safra Catz. Ta do Oraclu nastoupila už v roce 1999 a postupně se vypracovala až do čela firmy. Má pověst tvrdě pracující manažerky, která to skvělé umí s čísly. Výborně tak doplňuje zakladatele firmy Larryho Ellisona, známého a energického vizionáře a jednoho z nejbohatších lidí Spojených států. Safra Catz si ročně vydělá 40.7 milionu dolarů, což je v přepočtu více než 900 milionů korun. Tento plat z ní dělá nejlépe placenou manažerku světa.

4. Phebe Novakovic, General Dynamics

Tato manažerka je příkladem toho, že zkušenosti ze státní sféry se mohou skvěle hodit i v byznysu. Phebe Novakovic v minulosti pracovala na americkém ministerstvu obrany a prošla si také prací ve zpravodajské CIA. Poté však přešla do společnosti General Dynamics, která se zabývá vojenskou výrobou a výzkumem. Z pozice generální ředitelky, na které působí už 5 let, měla značný vliv na všechny akvizice firmy, které významně přispěly k tomu, že společnost roste a postupně proniká i do dalších oborů. Phebe Novakovic si ročně přijde na 21.2 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř půl miliardy korun.

Žen na nejvyšších pozicích stále přibývá a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento pozitivní trend měl v budoucnu změnit.