Oběd s Warrenem Buffettem se vydražil za 105 milionů korun

Warren Buffett patří mezi nejznámější investory světa. Za svůj život vydělal obrovské jmění a několikrát prokázal svůj cit pro skvělý obchod. To ale není to jediné, co dělá z Buffetta respektovanou osobnost. Americký miliardář je také znám svými charitativními projekty. Jedním z nich je i pravidelný "oběd s Warrenem Buffetem", který se každý rok draží na aukčním portálu eBay, a jehož výtěžek putuje na charitu. Letošní ročník byl přitom rekordní - vítěz zaplatil za oběd s Buffettem 4,6 milionu dolarů, v přepočtu 105 milionů korun.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
4/6/2019

Oběd s Warrenem Buffettem patří ve Spojených státech mezi velmi sledovanou událost. Média i veřejnost každý rok netrpělivě očekávají, kdo za několik hodin strávených se slavným investorem zaplatí nejvíce. V minulosti byl mezi výherci aukce například investor Ted Weschler, který si s Buffettem nad společným obědem tak padl do noty, že pro něj začal dokonce pracovat a nyní je součástí nejvyššího vedení Buffettovy firmy Berkshire Hathaway.

Letošní ročník má přitom poměrně překvapivého vítěze. Nejvyšší částku nabídl 28letý miliardář Justin Sun, zakladatel kryptoměny TRON. Za oběd s Buffettem zaplatil rekordních 105 milionů korun. Sun se nechal slyšet, že Buffetta od mládí obdivuje a to nejen pro jeho investiční strategie, ale i jako silnou a konzistentní osobnost, která myslí na blaho ostatních. Celý výtěžek poputuje na konto nadace Glide Foundation, která podporuje lidi bez domova.

Americký investor Warren Buffett.

Řeč bude o kryptoměnách

Oběd se uskuteční ve steakhousu Smith & Wollensky v New Yorku, výherce aukce Sun si může přizvat až 7 dalších hostů. Byť se nikdy dopředu neví, jaká témata u stolu zazní, tentokrát je minimálně o jednom z nich jasno. Řeč se určitě stočí k tématu kryptoměn. Buffett jim dlouhodobě nevěří a investice do nich považuje za hazard. Naopak mladíček Sun je velkým zastáncem kryptoměn a dá se očekávat, že je bude před Buffettem hájit.

První oběd s Warrenem Buffettem se dražil v roce 2000 a vítěz tehdy nabídl 25 000 dolarů. Během posledních 19 let se pak přihazovaná částka zvyšovala a dostala se až na současných 4,6 milionu dolarů. Hodnota portfolia Buffettovy firmy Berkshire Hathaway se za tu dobu zvýšila pětinásobně.