Roanna Korling: Žena, která na eBay vydělala 28,5 milionu korun

Kouzlo prodejů přes eBay objevila Roanna Korling v roce 2001, kdy se chtěla zbavit nechtěného CD rockové kapely Pearl Jam. Co začalo jako teenagerské hobby později přetvořila v dobře vydělávající byznys.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Britka pocházející z desetitisícového městečka Cobham hledala po mnoha letech klasické práce s pracovní dobou od devíti hodin ráno do pěti hodin večer zaměstnání, které by jí umožnilo připravit se na založení rodiny s jejím manželem Martinem.

Koupit za 30, prodat za 80

„Na eBay jsem pravidelně prodávala věci od doby, kdy mi bylo něco málo přes dvacet. Nastavila jsem si rozpočet na 200 liber a šla do kamenných obchodů nakupovat zajímavé věci, které jsem pak prodala online se ziskem,“ popisuje Roanna jednoduchý princip svého podnikání.

Nakupovala například ve velkých obchodních domech jako je TK Maxx (obdoba Primarku), kde koupila designovou kabelku za 30 liber (850 korun) a na eBay ji poté prodala i za 80 liber (2 300 korun).

Druhou možností bylo nakoupit větší množství konkrétního zboží přímo od výrobce s množstevní slevou a prodávat ho pak po jednotlivých kusech, samozřejmě již za cenu mnohem vyšší. „Tento způsob ale tak dobře nevydělával a administrativa kolem toho začínala být docela vyčerpávající,“ vzpomíná Roanna.

Rock’n’roll vydělává

Online prodeji si přivydělávala až do roku 2015, kdy se rozhodla odejít z práce a věnovat se obchodu – i přípravám na první dítě – naplno. Tentokrát svůj přístup trochu pozměnila. Začala navštěvovat obchodní veletrhy, kde získávala přímé kontakty na dodavatele, od kterých pak objednala několik kusů určitého druhu oblečení v různých velikostech a následně je s navýšenou cenou prodala online.

Také konečně našla, co na trhu chybí, a sice rokenrolová a punková móda a vintage móda z 50. let. Oděvy a doplňky, které od té doby prodává ve svém eBay obchodě s názvem Ro Rox Boutique, jsou tak právě v tomto stylu. Nejoblíbenějším zbožím e-shopu je takzvaný parade jacket, kabát, který proslavil mimo jiné Michael Jackson.

První milion liber

V současnosti rozesílá již dvojnásobná maminka Roanna, jejíž manžel se stal i jejím obchodním partnerem, asi 1 300 objednávek týdně, které jim vydělaly jejich první milion liber (v přepočtu 28,5 milionu korun). Zaměstnávají čtyřčlenný tým, který jim se zásilkami a administrativou pomáhá, a díky kontaktům na výrobce oblečení vytvářejí příležitostně dokonce i vlastní designy.

Jaké jsou její doporučení pro podnikatele s podobným nápadem? „Nebuďte hrabiví. Ze začátku se smiřte s menšími zisky, které vás ale spolehlivě posunou dál. Potřebujete toho hlavně prodat co nejvíc – tady jde o kvantitu. Také byste se měli držet konkrétního směru a nabídnout to, co zákazníci jinde nenajdou,“ radí. „A hlavně nezapomeňte zvolit jméno, které si vaši zákazníci zapamatují,“ dodává.

No items found.