Život podnikatele Elona Muska: Od dětství s despotickým otcem k vizím, které mění svět

Cokoliv, co skeptici kdy smetli ze stolu, Elon Musk zdvihl a znovu na něj položil. Platba kreditní kartou na internetu byla na přelomu tisíciletí něčím nepředstavitelným, poté však na scénu nakráčel jihoafrický snílek a přinesl s sebou PayPal. V čele Tesla Motors a SolarCity dnes usiluje o čistou budoucnost postavenou na udržitelné energii a zároveň chce prostřednictvím své technologické společnosti SpaceX dostat lidi na Mars.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Otázkou zůstává, kdo je doopravdy Elon Musk? Miliardář, veleúspěšný podnikatel, vizionář, bývalý poradce prezidenta Trumpa a živá předloha pro filmového Iron-mana. Ale také člověk, který přesně ví, kam směřuje, s pevnou vůlí a nadšením měnit nemyslitelné v realitu.

Tvrdé dětství jako životní lekce

Elon Musk se narodil v roce 1971 v jihoafrické Pretorii softwarovému inženýru a kanadské modelce. Dětství pro něj nebylo vůbec snadné, a to především díky despotické výchově jeho otce a neustálým posměškům ze strany vrstevníků, mezi které kvůli své výstřednosti nikdy nezapadl. Navzdory otcově tvrdé výchově postrádající cit a empatii si ho po rozvodu rodičů Elon vybral jako svého opatrovníka. Podle Muska byla otcova výchova jedním z klíčů jeho úspěchu. Zážitky z dětství ho dokázaly zocelit natolik, že byl během své kariéry schopen mnohokrát obstát i v těch nejdrsnějších podmínkách, které dokáže svět byznysu vůbec přichystat.

Musk nikdy nebyl jako jeho vrstevníci. Příliš se nedružil, byl považován spíše za samotáře, který velkou část svého volného času strávil po uši zabořený v knihách. Podle jeho bratra Kimbala dokázal číst i deset hodin denně a jeho zájem byl upřen především k literatuře zaměřené na technologie a vesmír. Již v raném dětství si lze povšimnout jeho vášně pro vesmír.

Člověk versus stroj

Jestli bylo kdy na Elonu Muskovi něco zvláštního, tak způsob, jakým smýšlí o lidech. Fyzické tělo a mozek představuje podle Muska analogii hardwaru, která je důvodem, proč se lidé od počítačů mnoho neliší. Software je způsob, jakým se lidé učí přemýšlet, jejich systém hodnot, návyky a osobnost. Samotné učení není pak nic jiného než prostý proces stahování dat a následné vytváření algoritmů v mozku člověka. Jelikož Muska vždy frustrovala klasická školní výuka, jejíž tempo pro něj bylo příliš pomalé a způsob, jakým probíhala, neefektivní, vydal se cestou samostudia. To mu zajistilo doslova terabajty znalostí.

Rychlost, se kterou byl Elon vždy schopen absorbovat a zpracovávat informace, je až k neuvěření. Zlomový okamžik v jeho životě přišel ve chvíli, kdy dostal svůj první osobní počítač Commodore VIC-20 s 5 kilobajtovým harddiskem a příručkou „Jak programovat“. Tehdy devítiletý Elon úspěšně složil šestiměsíční kurz programovacích jazyků BASIC, jenž odpovídal znalostem tehdejšího programátorského světa za necelé tři dny. O tři roky později pak dokončil svou první video hru Blastar, za kterou prodejem hernímu magazínu utržil 1 200 amerických dolarů. Pro dvanáctiletého kluka to bylo velmi slušné kapesné.

Vzhůru k americkému snu

Je zapotřebí změnit prostředí, aby ze sebe člověk dostal to nejlepší? Elon Musk plánoval útěk z Afriky od chvíle, kdy se poprvé dozvěděl o existenci USA. Do karet Elonovu americkému snu hrál i značně chladný vztah k jeho rodné zemi. Nejenže nikdy nepřijal za svou tamější africkou kulturu, zároveň nebyla Jižní Afrika ani vhodným odrazovým můstkem pro začínající byznysmeny. Jako o zemi zaslíbené snil celý dosavadní život o kalifornském Sillicon Valley a když poté v sedmnácti letech spolu s bratrem emigrovali do Kanady, svému dětskému snu se o kousek přiblížil. Díky kanadskému občanství jeho matky se pro něj Kanada stala dokonalým útočištěm. O pár let později získal stipendium na Pensylvánské Univerzitě, což pro něj znamenalo jediné – jízdenku do USA.

Co ovlivní budoucnost lidstva?

Právě tuhle otázku si Musk během studia na univerzitě v Pensylvánii častokrát pokládal. Jeho zájem byl poměrně široký a upíral se od internetu, jenž byl tehdy na samém počátku, přes udržitelnost energie, umělou inteligenci a lidský genetický kód až k neprobádaným zákoutím vesmíru. K posledním třem oblastem byl však natolik skeptický, že od nich upustil a zabřednul do problematiky udržitelné energie. Záhy po ukončení svého studia na univerzitě v Pensylvánii se proto přihlásil do doktorandského programu zaměřeného na technologie skladování energie, jenž mu měly ukázat cestu k udržitelné energetické budoucnosti. Zároveň ho studium poprvé přivedlo k myšlence automobilového průmyslu budoucnosti stavícího na elektromotorech.

Ve studijním programu však Musk příliš dlouho nevydržel. Psal se tehdy rok 1995, a to znamenalo jediné – velký internetový boom, kterému nemohl Elon Musk jen tak přihlížet. Studia PhD. tehdy zanechal a spolu s bratrem se po hlavě pustil do podnikání na internetu. Za krátko založili společnost Zip2, která se stala první metou v jeho „hvězdné“ kariéře.

Vize, která mění svět

Muskova touha zachraňovat lidstvo se musela díky jeho zájmům v internetovém byznysu na čas odmlčet. Na své si Musk znovu přišel  až v roce 2002, kdy prodal eBayi svůj podíl ve společnosti PayPal, bývalém X.comu, a dosáhl tak na kapitál, jenž mu umožnil stát se součástí něčeho ohromného. Založil tehdy technologickou společnost SpaceX, která pod jeho velením usiluje o cestování vesmírem a kolonizování nových planet.

O necelé dva roky později se pak se svou Tesla Motors vrhl do automobilového průmyslu, jenž značně ovlivnil představou o udržitelné energetické budoucnosti. Aby toho na poli udržitelné energie nebylo málo, investoval ještě v roce 2006 spolu se svým bratrancem do společnosti SolarCity. Jejím primárním cílem bylo snížit spotřebu fosilních paliv prostřednictvím speciálního systému, který globalizuje využívání solární energie.

Muskovo filantropické počínání nemá obdoby a bezesporu zasluhuje velký obdiv. Musk není typem vizionáře, který se spokojí s průlomovým designem čehosi, co předčí běžné schopnosti člověka a umožní mu v horizontu několika desítek let jednodušší život. Musk si dává náročnější cíle. Automobilový průmysl se mu již díky společnosti Tesla podařilo změnit. A je klidně možné, že lidé se díky němu v budoucnu podívají na Mars.

No items found.