J&T Money - recenze podílového fondu (2020)

Jste v situaci, kdy hledáte kvalitní podílový fond, který by zhodnotil vaše peníze? Nechcete podstupovat velké riziko, ale zároveň chcete, aby se vaše peníze zhodnocovaly lépe než na spořicím účtu? Pak pro vás může být dobrou volbou fond J&T Money od J&T Banky, který jsme vyzkoušeli a nyní vám přinášíme podrobnou recenzi.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
J&T fondy
3/9/2019

O fondu J&T Money bylo v poslední době hodně slyšet. Fond se umístil na prvním místě v soutěži Investice roku pořádanou magazínem Forbes a společností Fincentrum. A za nás musíme říci, že zcela právem. Do fondu jsme investovali před 2 lety celkem 50 000 Kč a za tu dobu nám nabídl velmi slušné zhodnocení nad 3 % ročně. Pojďme se teď na fond J&T Money podívat zblízka, ať se můžete rozhodnout, zda-li by vyhovoval i vám.

Nabízí fond J&T Money lepší úrok než spořicí účty?

Pro každého investora je alfou a omegou to, jakým úrokem se bude jeho investice zhodnocovat. U podílových fondů nelze toto číslo nikdy říct dopředu, vždy totiž záleží na tom, jak se budou vyvíjet trhy. Občas ale může pomoci podívat se do minulosti, která nám napoví, jak se fondu dařilo, a jak moc je úspěšný.

J&T Money je na tom v tomto ohledu skvěle. Jeho historické zhodnocení je silných 4,16 % ročně. To znamená, že pokud byste do fondu investovali v jeho začátcích (založen byl už v roce 2012), tak by vám v průměru vynesl 4,16 % každý rok. To je ve světě podílových fondů skvělé zhodnocení a je to i výrazně více, než nabízejí spořicí účty.

Graf ukazující stabilní a vysoké zhodnocení fondu J&T Money od J&T Banky.
Vývoj zhodnocení fondu J&T Money.

Výhodou pro všechny, kteří s investováním začínají, může být fakt, že do fondu J&T Money je možné investovat již od 300 Kč. Vše si tedy můžete nejprve vyzkoušet a když budete spokojeni, můžete svou investici navýšit.

Jaké jsou poplatky?

Chytrý investor však nehledí pouze na roční zhodnocení, ale také si všímá poplatků, které bude muset zaplatit správci fondu, v tomto případě J&T Bance. I v tomto ohledu vychází fond J&T Money velmi dobře. Správcovský poplatek je v současné době 1 % a automaticky si ho odečte sama banka, takže se vy jako investor nemusíte o nic starat.

Pokud bychom si chtěli spočítat čisté roční zhodnocení, které fond J&T Money svým investorům od roku 2012 přinesl, stačilo by od zhodnocení 4,16 % odečíst roční poplatek 1 %. Tímto způsobem dojdeme k číslu 3,16 %.

Do čeho fond J&T Money investuje? Nehrozí mi jako investorovi příliš velké riziko?

Fond J&T Money investuje převážně do dluhopisů. Dluhopisy jsou cenné papíry, díky kterým firmy získávají peníze na rozvoj svého podnikání. Pokud například firma chce expandovat do zahraničí a potřebuje na expanzi 100 milionů korun, může vydat dluhopisy a investoři se pak složí na celou částku. Firma jim za to pak částku splatí a navíc jim zaplatí prémii v podobě úroku.

Fond J&T Money právě do takových dluhopisů investuje a přitom si pečlivě vybírá firmy, které do svého portfolia zařadí. Ve fondu najdeme například dluhopisy firmy EPH, která patří miliardáři Danielovi Křetínskému. Mezi dalšími firmami je zastoupen například realitní holding CPI Finance Slovakia nebo J&T Finance Group.

Jako investorovi vám tedy nehrozí velké riziko, protože J&T Money investuje jen do dluhopisů velkých, silných a stabilních firem, které nemají problém splácet své závazky.

Na jak dlouho je dobré investovat do fondu J&T Money?

Protože fond investuje do kvalitních dluhopisů, které patří mezi nejméně rizikové investiční nástroje na trhu, nemusíte se jako investor bát velkých výkyvů a kolísání hodnoty fondu.

I z toho důvodu je minimální investiční horizont u fondu J&T Money nastavený na 1 rok. To znamená, že pokud hledáte investici na kratší dobu, například na 1 až 3 roky, je J&T Money vhodnou volbou.

Jak můžu investovat do fondu J&T Money už od 300 Kč?

Stačí vyplnit tento formulář na stránkách J&T Banky. Zabere to maximálně 10 minut. Tím si u J&T Banky otevřete účet (zřízení i vedení účtu je zdarma). Všechny potřebné písemnosti vám pak doručí kurýr na náklady J&T Banky a vy budete moci začít investovat.

Internetový formulář J&T Banky, přes který je možné otevřít si u banky účet a začít investovat.
Internetový formulář, přes který je možné otevřít si účet u J&T Banky.

Závěrečné hodnocení

Fond J&T Money je skvělou volbou pro všechny, kteří hledají vysoké zhodnocení a nechtějí podstoupit žádné zbytečné riziko. My jsme ocenili zejména nízkou kolísavost hodnoty fondu, která potěšila hlavně naše nervy.

Důležitým faktorem také je, že za fondem stojí silná a stabilní finanční instituce J&T Banka (naše recenze zde). Důležitou výhodou pro začínající investory může být také fakt, že do fondu se dá investovat již od 300 Kč.

Začít investovat do fondu J&T Money.

Silné a slabé stránky fondu J&T Money

+ Silná výkonnost a roční zhodnocení
+ Nízký roční poplatek a možnost investovat od 300 Kč
+ Velmi nízká kolísavost hodnoty fondu

− Je těžké nějaké najít