Jak během let rostla cena cigaret

I když ještě v 50. letech minulého století bylo kouření dokonce doporučováno, v současné době jsou naopak pozorovatelné snahy kouření vymýtit. Tyto snahy jsou samozřejmě založeny především na finanční stránce, a tak se cigarety rok od roku zdražují. Jak vypadal historický vývoj ceny?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
12/5/2019

Tabák se do Čech dostal až koncem 16. století a kouření dýmky se rychle stalo oblíbenou zábavou napříč všemi společenskými vrstvami. První cigareta ale vznikla až po roce 1830. Jejími vynálezci byli pravděpodobně egyptští vojáci, kteří dostávali tabák jako odměnu, ale během válečných tažení s sebou neměli dýmky, a tak ho začali balit do papíru.

V roce 1920 stála krabička 20 haléřů

Už za první republiky bylo evidentní, že tabákový průmysl přináší ohromný objem peněz do státního rozpočtu. Proto si stát ponechal tabákový monopol a také spravoval všechny trafiky. Krabička 36 cigaret stála v roce 1920 kolem dvaceti haléřů.

Během druhé světové války byly cigarety rozdávány na příděl. Tento systém byl bezprostředně po válce zrušen a od 50. let začaly být cigarety masivně propagovány jako ukazatel vysoké životní úrovně.

Levné cigarety balené po 10 kusech, takzvané partyzánky, byly k sehnání za jednu korunu a šedesát haléřů, cigarety značky Lípa za dvě koruny. K dražším cigaretám patřila novinka na trhu 60. let, Sparty, které se prodávaly za 8 korun. S přehledem nejdražšími cigaretami pak byly cigarety z dovozu, kubánské, egyptské, francouzské nebo americké, které stály v průměru 20 korun.

Porevoluční zdražování

Těsně před revolucí stály Sparty 14 korun. V roce 1995 už to bylo 30 korun, o pět let později 40 korun a do roku 2013 vzrostla cena cigaret dvojnásobně. Od roku 2010 doposud stoupala cena cigaret v průměru o necelé 3 koruny za rok.

Před dvěma lety byl navíc schválen takzvaný protikuřácký zákon, který má na svědomí další zdražování. Zatímco v roce 2017 stála krabička s 20 kusy cigaret mezi 80 až 90 korunami, dnes se již ceny pohybují kolem stokoruny za krabičku cigaret. Z této částky však kuřák zaplatí 72 až 80 % jenom na daních.