Akcie Disney - jaký výnos nabídly za posledních 10 let?

Zajímavé srovnání přinesl americký web CNBC, který spočítal, jaké zhodnocení nabídly od roku 2009 akcie zábavní společnosti Disney. Ta v roce 2019 spustila streamovací službu Disney+, se kterou bude konkurovat úspěšné platformě Netflix.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/4/2019

Disney je jednou z nejúspěšnějších firem v americké historii. V roce 1923 ji založili bratři Walt a Roy Disneyovi. Původně se společnost věnovala pouze animacím - vymyslela například populárního myšáka Mickey Mouse, který je dodnes maskotem firmy. Postupně se ale její byznys dál rozšiřoval a během let se Disney proměnil v jednu z největších zábavních firem světa.

Dnes je Disney významným hráčem na televizním trhu - patří mu například americká televize ABC či sportovní kanál ESPN. Podniká také v oboru zábavních parků, které provozuje po celém světě pod značkou Disneyland. V nedávné době pak Disney koupil filmovou společnost 21st Century Fox. Tato akvizice byla pro firmu klíčová - Disney v obří akvizici za 71 miliard dolarů přeplatil svého konkurenta Comcast a získal práva ke všem titulům natočeným ve studiích 21st Century Fox. Do svého portfolia tak může zařadit filmy jako Avatar či Titanic.

Cena akcií Disneyho se od roku 2009 zvedla více než 7x

Disney je příkladem dobře řízené firmy, která umí šikovně expandovat do nových oborů a rychle růst. A akciový trh uměl tyto schopnosti v posledních letech dobře ocenit. Výpočty webu CNBC uvádí, že pokud byste v roce 2009 investovali do Disneyho 1 000 dolarů, nyní by vaše investice měla hodnotu 7 600 dolarů. V přepočtu na české koruny byste tak investovaných 22 700 korun rozmnožili na více než 172 000 korun.

Graf akcií Disneyho, který ukazuje vývoj od roku 2009. Zdroj: CNBC.

Budoucnost je ve streamování

Na dynamickém mediálním trhu je potřeba neustále přicházet s inovacemi a Disney si to dobře uvědomuje. Už nyní je jasné, jaký produkt bude pro firmu v příštích letech prioritou. Disney vidí budoucnost ve streamování. Potvrdil to tento týden, když odhalil detaily své streamovací služby Disney+, která bude konkurovat platformě Netflix. Disney bude s Netflixem soupeřit hlavně cenou - jeho služba bude k dispozici za 6,99 dolarů měsíčně (Netflix si účtuje 13 dolarů). Zaměří se hlavně na rodinné filmy a seriály. Divákům také nabídne exkluzivní filmový materiál jako například Star Wars, ke kterým Disney drží práva.

Generální ředitel Disneyho Robert Iger, který je výrazně podepsán pod úspěchy firmy.

Hned po zveřejnění detailů nové služby Disney+ cena akcií firmy vzrostla o 10 % a akcie Netflixu naopak mírně klesly. Někteří analytici ale varují, že Disney to na vysoce konkurenčním trhu streamovacích služeb nebude mít vůbec jednoduché. Netflix má celosvětově velmi silnou pozici a příští rok plánuje za tvorbu vlastních pořadů utratit 15 miliard dolarů. Bude zajímavé sledovat, jak tento souboj mediálních gigantů dopadne.