Kolik stojí diamant v roce 2022

Slavný Hollywoodský film s Marilyn Monroe razí myšlenku, že nejlepším přítelem ženy je diamant. Diamanty jsou doplňkem, který nestárne a rozhodně neztrácí ani na kvalitě, ani na ceně. Kolik ale diamanty stojí a jak je vybrat?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
11/6/2022

Cena diamantu

Cena diamantů se stanovuje na základě čtyř faktorů (4C) – karát, barva, jasnost a řez. Anglicky Carat, Colour, Clarity a Cut. Odtud tedy stupnice 4C. Tím ale možnost výběru zdaleka nekončí. Preferujete přírodní diamant, nebo vyrobený v laboratoři? Jde vám o počet karátů, nebo o jasnost?

Velkoobchodní cena diamantů je stanovena mezinárodním ceníkem Rapaport Diamond Report, který od sedmdesátých let udává ceny jednotlivých typů diamantů. Bohužel je neveřejný, takže pokud nejste obchodník s diamanty, nemáte příliš šancí se k němu dostat.

Maloobchodní cenu si tak může každý obchodník určit sám, a výše jeho marže je jen na něm. Na vás je posoudit, zda nabízený diamant za tu cenu stojí.

Pomoci vám také může web společnosti Idex, který nabízí zdarma a online porovnání ceny diamantu. Musíte ale zadat základní informace o původu, řezu, barvě a jasnosti. Následně dostanete informaci o doporučené maloobchodní ceně, na základě které už pak dokážete posoudit, jestli je plánovaná koupě dobrý nápad.

Nicméně cena diamantu se může pohybovat od několika tisíc korun až do desítek či stovek milionů. Například samostatný diamant v nejvyšší kvalitě a o hmotnosti 1 karát seženete i s certifikátem kvality a pravosti do 400 000 Kč. Běžné investiční diamanty se ale prodávají i za několik tisíc korun. Váha kamene je ale hluboko pod jedním karátem.

Pokud není vaším cílem sbírat investiční diamanty, ale zajímá vás cena diamantových šperků, je stanovení průměrné ceny ještě obtížnější. Do hry vstupuje i osazení diamantu, použitý materiál (např. zlato) a samozřejmě také zlatnická práce.

Jak určit kvalitu diamantu

1. Karát

Gemologové měří hmotnost diamantu v metrických karátech. Každý karát se rovná 200 miligramům nebo 0,2 gramu. Každý karát lze rozdělit na 100 „bodů“, přičemž každý bod se rovná jedné setině karátu. To umožňuje velmi přesné měření na setinu desetinného místa. Většina diamantů, které uvidíte při nákupu, bude mít hmotnost uvedenou v karátech nebo zlomku karátu, ale můžete najít extra malý diamant, jehož hmotnost je uvedena v bodech. 

2. Barva

Pouze několik diamantů je skutečně bezbarvých. Zbytek se dodává v různých odstínech žluté a hnědé. Poté, co je diamant vytěžen, je odeslán do klenotnické laboratoře, kde gemologové hodnotí jeho barvu na stupnici, která začíná D (bezbarvý) a končí Z (světle žlutá). Bezbarvé diamanty jsou nejcennější, a proto i nejdražší. 

3. Jasnost

Jak diamanty hluboko pod zemským povrchem vznikají, získávají vnitřní inkluze a vnější vady. Jasnost se týká počtu, typu a polohy těchto nedokonalostí. Čistota diamantu je odstupňována na stupnici, která začíná Loupe Clean (LC) a pokračuje k Piqué 3 (P3)

4. Řez

Brus diamantu odkazuje na všechny drobné fasety a úhly, které jsou vybroušeny do drahokamu, aby se zlepšil jeho odraz světla. Špatně vybroušený diamant je matný a bez života, zatímco diamant s vysoce kvalitními fazetami a úhly efektivně reaguje na světlo. Stupeň řezu je rozdělen do 3 parametrů: proporce, symetrie, lesk. Každý parametr je hodnocen samostatně podle různých stupňů kvality: Od označené EX až po F.

5. Tvar

Diamanty jsou k dostání v různých tvarech. Kulatý briliantový brus je nejběžnějším a nejcennějším tvarem diamantu. Kulaté diamanty jsou vysoce ceněné, protože mají největší lesk.

Zbývající diamantové tvary mají název dle svého tvaru. Některé z nich, jako markýza, hruška a srdce, jsou vlastně modifikacemi kulatého briliantového brusu, zatímco čtvercové nebo obdélníkové tvary jsou stupňovité. 

6. Fluorescence

Malá část, přibližně 25-30 %, diamantů vydává slabě modrou záři, když jsou vystaveny UV paprskům na slunečním světle. Ačkoli je fluorescence diamantu pouhým okem obtížně viditelná, v některých případech příliš mnoho fluorescence způsobí, že diamant vypadá zamlžený.

Pokud chcete vědět, jakou fluorescenci má konkrétní diamant, podívejte se na jeho laboratorní zprávu. Laboratoře drahokamů hodnotí diamanty s fluorescencí jako nulové, slabé, střední nebo silné. 

7. Certifikáty

Nejbezpečnějším způsobem nákupu diamantu je nákup diamantu s certifikátem vydaným renomovanou drahokamovou laboratoří. Hlavními drahokamovými laboratořemi jsou Gemological Institute of America (GIA), Hoge Raad voor Diamant (HRD) a International Gemological Institute (IGI).

Certifikáty zaručují kvalitu diamantu tím, že konkrétně uvádějí jeho brus, barvu, čistotu a hmotnost, čímž chrání investici kupujícího tím. 

Jak prodat diamant

Najděte si kvalifikovaného odhadce. Většina profesionálních odhadců patří do oceňovací asociace a tato asociace vám může pomoci najít certifikované odhadce ve vaší oblasti.

Řekněte odhadci, že chcete prodat své diamanty. Existují různé důvody, proč si nechat šperky ocenit. Pokud odhadce pochopí, že vaším cílem je prodat vaše šperky (spíše, než si je nechat pojistit), pak vám bude moci poskytnout realističtější představu o hodnotě vašeho šperku při dalším prodeji. 

Získejte co nejvíce informací. Budete v lepší pozici, abyste získali za své diamanty nejlepší cenu, pokud o nich můžete potenciálním kupcům poskytnout dostatek informací.  

Získejte informace o lůžku diamantu. Pokud máte diamant nebo diamanty zasazené do šperku, může to mít také vliv na hodnotu a žádoucnost vašich diamantů. Zjistěte, z čeho je lůžko vyrobeno, v jakém je stavu a (pokud je to možné), jak je staré.

Vyžadujte písemnou zprávu. Požádejte svého odhadce o písemnou zprávu o ocenění a zapečetěné prohlášení o hodnotě. Zpráva by měla obsahovat jasné vysvětlení, jak byla hodnota kusu oceněna, a měl by také popisovat důvod ocenění.

Získejte neformální hodnocení. Pokud si nemůžete dovolit najmout odhadce, můžete získat orientační odhad hodnoty vašeho kusu tím, že půjdete ke klenotníkovi, který diamanty kupuje nebo prodává. 

Podívejte se na prodejní ceny podobných kousků. Prozkoumejte webové stránky prodejců diamantů, abyste získali představu o tom, kolik prodejci dostávají za prodej diamantů podobné velikosti a kvality a v podobném prostředí jako vy.

Rozhodněte se pro minimální cenu. Na základě vašeho hodnocení a průzkumu se rozhodněte pro realistické cenové rozpětí vašich diamantů. Stanovte si absolutní minimální cenu, za kterou jste ochotni prodat.

Jak koupit diamant

Vyberte si tvar diamantu. Je důležité nejprve zvolit požadovaný tvar, protože to určí cílové parametry pro kvalitu řezu, barvu a čistotu. 

Vyberte karátovou hmotnost. Vyberte si rozsah karátové hmotnosti, který jste ochotni koupit, jako například diamant o váze 0,95 až 1,08 ct. S rostoucí karátovou hmotností roste i cena.

Zužte kvalitu diamantového řezu. Aspektem, který nejvíce ovlivňuje krásu diamantu, je jeho kvalita brusu . Stupně brusu nejsou u všech prodejců standardizovány, ale obecně se doporučuje kupovat pouze diamanty označené “Vynikající” (pokud má diamant certifikát GIA ) a “Ideální brus” (pokud je klasifikován AGS ). 

Určete rozsah odstínů diamantu. Cílem je vybrat diamant, který vypadá jako bílý. Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemusíte platit za D nebo E diamant, abyste získali bezbarvý kámen. Diamanty v barevném rozsahu G až I vypadají pouhým okem bezbarvé , ale stojí mnohem méně.

Vyberte stupeň jasnosti. Měli byste hledat diamant, u kterého pouhým okem nevidíte žádné vady nebo inkluze. V závislosti na tvaru obvykle najdete takový diamant čistý v řadě VS1 – VS2 .

Porovnejte podobné diamanty. Jakmile zúžíte preferované specifikace diamantu, porovnejte podobné kameny, abyste zjistili, který z nich koupit. 

Ověřte certifikát. Pokud  investujete do drahého kamene, je ověření pravosti a kvality alfou a omegou.