Dostáváte peníze na ruku? Zjistěte, co vše tímto příjmem riskujete

Na první pohled to může znít doopravdy dobře. Polovinu měsíčního výdělku obdržíte klasicky na výplatní pásce, zbytek dostanete na ruku. Zároveň ušetříte na daních a domů si tak odnesete mnohem víc. Tím však výhody práce načerno končí. Pokud se vše provalí, hrozí vám nejen tučná pokuta, ale též mnoho nepříjemností v budoucnu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Práce bez smlouvy, při které následně dostanete peníze na ruku, není v současné době ničím neobvyklým. Nezaměstnanost v ČR je navíc rekordně nízká a firmy proto potřebují každou ruku. Zároveň však současné mzdy nemusí být vždy vysoké, a tak se řadě lidí přivýdělek vyplacený na ruku hodí. Výsledný plat obdrží v plné výši a neodvádí z něj žádné daně. Nicméně, tím však v podstatě veškeré výhody práce načerno pro běžného zaměstnance končí.

5 způsobů, jak se vám peníze na ruku vymstí

V případě, že inspektorát práce brigádu bez smlouvy odhalí, největší postih samozřejmě riskuje zaměstnavatel. Hrozí mu vysoká pokuta do výše 10 000 000 Kč. Naopak vás takový melouch může vyjít na sto tisíc. Nicméně i když na váš skrytý příjem nikdo nepřijde, zaděláváte si do budoucna na problémy.

1. S nemocenskou se rozlučte

Pokud při běžném pracovním poměru onemocníte, po první tři dny nemáte na peníze nárok. Následně nemocenskou začne hradit zaměstnavatel. V případě, že se indispozice protáhne, začne vyplácet náhradu mzdy správa sociálního zabezpečení. Nicméně máte-li domluvenou odměnu na ruku, připravte se na to, že za nechození do práce nejspíš nedostanete nic.

2. Na dovolenou zapomeňte

Každý zaměstnanec má podle zákona nárok minimálně na čtyři týdny volna za rok. Mnoho společností však dnes v rámci benefitů povoluje i delší dovolenou. Kdo má však dlouhodobou brigádu placenou bokem, neobdrží vůbec nic.

3. Na mateřskou si našetřete

Ve většině rozvojových zemí jde žena po porodu ihned do práce. A bohužel vás něco podobného čeká i v případě, že pracujete načerno. Že nemáte hlídání? Váš problém. Pakliže máte to štěstí, že pobíráte nejnižší mzdu a zbytek na ruku, máte částečně vyhráno. Dosáhnete alespoň na minimální podporu v mateřství. Pamatujte však, že větší plat bez černých bonusů není na škodu. Státu odvedete sice více, ale zároveň také ve výsledku více dostanete.

4. S úrazem nepočítejte

Tedy spíše s tím, že obdržíte odškodné, pokud máte brigádu beze smlouvy a nějaký úraz se vám stane. Příliš si však nepomůžete ani v případě, že oficiálně pracujete za nejnižší mzdu a na ruku berete zbytek. Pakliže se už nebudete moci k původní práci vrátit, máte nárok na doplacení výše původní mzdy. Když však pobíráte minimální, je vám tato vymoženost na nic.

5. Důchod si příliš neužijete

Výpočet starobní mzdy se samozřejmě počítá z vašeho reálného příjmu. Logicky vzato, když pracujete za minimum, nesmíte čekat vysoký důchod a klidné stáří. Spíše počítejte s tím, že melouchů se do smrti nezbavíte a nakonec nejspíš stejně můžete živořit. Prevence všech těchto případů je přitom jednoduchá. Stačí si najít zaměstnání, kde černé odměny dostávat nebudete.

Nehledě na to, že nejvíce výhod přináší peníze na ruku společnosti či podnikateli, pro které pracujete. Jakmile se ekonomická situace zhorší, nejspíš už nebudete potřební. A počítejte s tím, že stejně jako mateřská, důchod či nemocenská ani podpora v nezaměstnanosti nebude příliš vysoká.

Nedohodli jste se? Neuvidíte ani korunu!

Riziko případných represí ze strany státu nebo živoření v případě nelehkých životních situací však není jediný problém, který vám mohou peníze na ruku způsobit. Pakliže nemáte žádný doklad ani smlouvu, může se snadno stát, že práci odvedete na 100 %, avšak ve výsledku nedostanete stejně nic. Pomoci se přitom nedovoláte. Jedině, že byste chtěli svého zaměstnavatele udat. Tím se však především sami přiznáte a vystavíte vysoké pokutě.

Peníze na ruku zkrátka nepřináší nic dobrého a lepší to nebude ani v budoucnu. Jen od počátku letošního roku rozdal inspektorát práce téměř tři sta pokut za zhruba 76 a půl milionu korun. Vyplatí se proto zbytečně neriskovat a využít příznivou situaci na trhu práce pro sebe. Můžete si být jisti, že při troše štěstí najdete, co hledáte. A peníze na ruku se stanou minulostí.

No items found.