Investice do podílových fondů: Kam investovat v roce 2020

Na našem trhu je spousta podílových fondů a není snadné se v jejich nabídce zorientovat. Často navíc platí, že čím vyšší je výnos, tím vyšší jsou i poplatky – a naopak. Proto jsme nabídku podílových fondů prozkoumali a našli ty nejlepší fondy, které vám přinesou vysoké zhodnocení a zároveň nízké poplatky.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Kde investovat
27/5/2020

Podle čeho byste si měli vybrat podílový fond?

Při výběru podílového fondu, do kterého můžete s klidem investovat své peníze, byste se měli řídit dvěma jednoduchými kritérii:

 • Najděte stabilní společnost, která stojí za podílovým fondem:
  Za každým podílovým fondem stojí finanční společnost, které investicí do fondu svěřujete své peníze. Vždy byste si tak měli o dané společnosti zjistit co nejvíce informací – jak dlouho už funguje, zda má bezproblémovou historii nebo nakolik transparentní jsou její smlouvy a produktové podmínky.
 • Hledejte zajímavé zhodnocení a nízké poplatky:
  Fond by měl mít stabilní výkonnost (výnos) a zároveň co nejnižší poplatky. To, že výnos je dostatečně vysoký a poplatky dostatečně nízké zjistíte jednoduchým výpočtem, kdy od historického výnosu poplatky odečtete. Výsledná procenta by pak měla představovat zhodnocení vyšší, než by vám přinesl například spořicí účet. Historický výnos sice negarantuje výši budoucího zhodnocení, ale jako ukazatel vám dobře poslouží.

Které podílové fondy vyhrály?

1. J&T Money

 • jeho historické zhodnocení je 3,61 % p.a. (již po odečtení poplatků)
 • vstupní poplatek je 0,8 %
 • správcovský poplatek je 1 % p.a.
 • stojí za ním J&T Banka, prověřená instituce s téměř 30letou historií v Česku
 • funguje již od roku 2012
 • minimální vstupní investice je pouhých 300 Kč
 • už pětkrát získal mezi smíšenými fondy ocenění Investice roku, naposledy v roce 2019
Graf ukazující stabilní a vysoké zhodnocení fondu J&T Money od J&T Banky.
Vývoj zhodnocení fondu J&T Money.

Na jak dlouho je dobré investovat?

Protože je fond J&T Money ideální i pro začátečníky, spadá k takzvaným krátkodobým fondům a minimální investiční horizont (plánovaná doba investice) je stanoven na pouhý 1 rok. Doba, na jakou do tohoto fondu doporučujeme investovat, je tedy 1 až 3 roky.

Do čeho J&T Money investuje?

Fond J&T Money investuje převážně do dluhopisů. To jsou cenné papíry, které používají firmy pro svůj rozvoj. Fungují tak, že firma vydá dluhopisy s určitou dobou splatnosti a úrokem, které si od ní koupí investor s tím, že v uvedené době splatnosti se mu peníze vrátí a přibude k nim ještě daný úrok.

Do portfolia J&T Money jsou zařazeny pouze stabilní a silné firmy. Patří sem tak například sázková společnost Sazka Group či energetická skupina EPH, která patří jednomu z nejbohatších Čechů Danielovi Křetínskému.

Závěr

Fond J&T Money je spojením nízké kolísavosti a vysokého výnosu. Ten po odečtení ročního poplatku činil 3,61 % ročně, což je mnohem vyšší zhodnocení, než vám nabídne spořicí účet. Investovat navíc můžete už od 300 Kč a klidně jen na jediný rok, je tedy skvělým odrazovým můstkem pro začínající investory.

Jak můžu investovat do fondu J&T Money?

Stačí vyplnit tento registrační formulář na stránkách J&T Banky. Hned poté můžete začít investovat do fondu J&T Money už od 300 Kč.

2. J&T Bond

 • jeho historické zhodnocení je 3,90 % p.a. (již po odečtení poplatků)
 • vstupní poplatek jsou 2 %
 • správcovský poplatek je 1 % p.a.
 • funguje již od roku 2011
 • minimální vstupní investice je pouhých 300 Kč
 • v roce 2017 získal ocenění Investice roku mezi smíšenými fondy
Graf ukazující vysoké zhodnocení fondu J&T Bond od J&T Banky.
Vývoj zhodnocení fondu J&T Bond.

Na jak dlouho je dobré investovat?

J&T Bond investuje podobně jako J&T Money především do dluhopisů, tentokrát však střednědobých. Minimální investiční horizont je tedy nastaven na 3 roky a je vhodný pro ty z vás, kdo hledají několikaletou investici bez výraznějších výkyvů.

Do čeho J&T Bond investuje?

J&T Bond zařazuje do svého portfolia dluhopisy pečlivě vybraných firem, jako jsou finanční skupina PPF v čele s Petrem Kellnerem nebo realitní společnost CPI Property Group. Fond zařazuje domácí i zahraniční firmy působící v různých odvětvích, máte tedy jistotu, že jeho portfolio je dostatečně diverzifikované a tím se snižuje investiční riziko.

Závěr

Tento fond má historicky skvělé zhodnocení, které dosahuje po odečtení poplatku v průměru 3,90 % a výrazně nekolísá. Díky nízké vstupní investici ve výši pouhých 300 Kč je J&T Bond vhodný i pro začátečníky, kteří hledají dlouhodobější investici.

Jak můžu investovat do fondu J&T Bond?

Stačí vyplnit tento registrační formulář na stránkách J&T Banky. Hned poté můžete začít investovat do fondu J&T Bond už od 300 Kč.

Investovat raději do J&T Money, nebo do J&T Bond?

Ani s jedním z těchto fondů určitě neuděláte chybu, pokud ale váháte, máme pár malých doporučení:

 • J&T Money je skvělý pro úplně začátečníky a také pro investory, kteří nemají rádi výkyvy. Má totiž nepatrně nižší výnos než J&T Bond, zároveň má ale i nižší kolísavost. Takovému typu investora může zároveň vyhovovat i krátký investiční horizont.
 • J&T Bond je vhodný pro investory, kteří již mají s investicemi nějakou zkušenost a touží po vyšším výnosu. Je také nutné počítat s tím, že do fondu J&T Bond vkládáte peníze minimálně na 3 roky.
 • Pokud jste stále nerozhodní, rozdělte svoji investici mezi oba fondy. Ani jeden z nich neuváže vaši investici na zvlášť dlouhou dobu a oba vám přitom nabídnou výhody v podobě nízké kolísavosti a vysokého výnosu.

3. Nemovitostní fond Czech Fund

 • fond spravuje lichtenštejnská investiční společnost Caiac Fund Management
 • v Česku je jeho zprostředkovatelem investiční společnost Efekta, která stabilně funguje již od roku 1994
 • jeho historické zhodnocení je 4,81 % p.a. (již po odečtení poplatku)
 • roční náklady včetně poplatku jsou 1,26 %
 • funguje od roku 2016
 • minimální vstupní investice je 500 Kč

Na jak dlouho je dobré investovat?

Minimální investiční horizont sice není u tohoto fondu určen, rozhodně se ale nejedná o krátkodobou investici. Doporučujeme do něj vložit peníze přinejmenším na 3 roky.

Do čeho Czech Fund investuje?

Nemovitostní fond Czech Fund je složen z investic do komerčních nemovitostí, například tedy nákupních center. Spoustu společností, díky kterým můžete s tímto fondem vydělávat, tak nejspíš dobře znáte. Patří mezi ně řetězce Tesco, Obi, Decathlon, Jysk, drogerie Rossmann nebo třeba obchod s elektronikou Okay.

Závěr

Nemovitostní fond Czech Fund se vyznačuje malým kolísáním a vysokými výnosy, které se historicky pohybují v průměru těsně pod 5 % ročně. Investovat do něj můžete už od 500 Kč, lze ho tedy doporučit i začínajícím investorům. Je ale nutné počítat s investicí na několik let.

Jak můžu investovat do Nemovitostního fondu Czech Fund?

Podílové fondy od J&T Banky jsou jediné v našem srovnání, u kterých si můžete otevřít investiční účet online. Abyste mohli začít investovat s Czech Fund, budete se muset zastavit na některou z poboček

4. Quant

 • fond spravuje investiční společnost Qiis, která patří do tradiční skupiny Conseq
 • stojí za ním významní čeští ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl
 • jeho průměrný výnos je 5 % p.a. (již po odečtení poplatku)
 • roční náklady včetně poplatku jsou 1,46 %
 • funguje od roku 2016
 • minimální vstupní investice je 1 000 000 Kč

Na jak dlouho je dobré investovat?

Investiční horizont je stanoven na minimálně 3 roky, což je přiměřená doba, která vám přinese uspokojivý výnos.

Do čeho Quant investuje?

Quant je specifický tím, že ho řídí algoritmus. Z toho vyplývá hned několik věcí – selhání lidského faktoru je vyloučeno, fond se dokáže přizpůsobit jakékoli nenadálé situaci na trhu a v neposlední řadě nemusí být placen žádný analytik ani portfoliový manažer. Ve zkratce má tedy využití algoritmu za následek nižší náklady a stabilní výkonnost. Algoritmus fondu Quant nevyhledává jednotlivé akcie, ale v různých poměrech investuje do ETF (burzovně obchodované fondy nebo také indexové akcie) a do bankovních vkladů.

Závěr

Ačkoli stojí fond Quant na poměrně odvážné strategii svěřit investice algoritmu, potěší i konzervativní investory. Historicky totiž dokázal přinášet velmi stabilní a vysoké výnosy, navíc nezávisle na lidském faktoru. Snad jedinou, za to značnou nevýhodou je vysoká vstupní investice ve výši 1 000 000 Kč.

Jak můžu investovat do fondu Quant?

Abyste mohli začít investovat s fondem Quant, zanechte na sebe kontakt na webových stránkách. Veškerou potřebnou dokumentaci a pokyny s vámi pak společnost vyřídí individuálně prostřednictvím telefonu nebo e-mailů.

A co ostatní podílové fondy?

Zkoumali jsme také další podílové fondy s nízkým rizikem, které lze najít na českém trhu. Většina z nich má sice jen malý poplatek, zároveň se ale vyznačuje zcela nezajímavým zhodnocením. Ve finále u nich tedy za podobné riziko získáte mnohem nižší výnos než u fondů J&T, Quant a Czech Fund. Tady je několik příkladů:

 • Sporoinvest

Konzervativní fond Sporoinvest vzniknul už roku 1996. Po odečtení ročního poplatku ve výši 0,45 % dosahuje jeho výnos od doby založení průměrně 2,69 % za rok.

 • ČSOB Dluhopisový

Dluhopisový podílový fond od ČSOB je se svojí 30letou historií další stálicí mezi nízkorizikovými fondy. Má roční poplatek ve výši pouhých 0,65 %, jeho výnos je však po odečtení tohoto poplatku jen 1,59 % za rok.

 • Optimum

Fond Optimum založený v roce 2015 představuje střednědobou až dlouhodobou investici. Po odečtení ročního poplatku ve výši 0,7 % s ním ale získáte jen 1,24 % za rok.

Do podílových fondů od J&T Banky, které v našem srovnání dopadly nejlépe, můžete investovat zde.