Katie Bouman: Mladá vědkyně, která pomohla zachytit první snímek černé díry

Historicky první snímek černé díry, který se podařilo získat díky projektu Event Horizont Telescope, obletěl během posledních několika dnů celý svět a vyvolal nadšené reakce tisíců lidí. Pozornost veřejnosti nicméně následně upoutal ještě jeden snímek, a to fotografie mladé ženy, která za celým úspěchem stojí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Mladá vědkyně Katie Bouman, postgraduální studentka Massachusetts Institute of Technology (MIT), vymyslela ve spolupráci se svými kolegy algoritmus, který umožňuje přenést rádiové vlny zachycené teleskopy umístěných na různých místech do jednoho snímku. Skupince vědců se tak podařilo úspěšně vyfotografovat černou díru, vesmírný objekt, jež pohlcuje okolní plyn a prach a je vzdálený přibližně 54 milionů světelných let od naší planety.

Mladá vědkyně Katie Bouman, nadšená ze svého objevu. Foto: Facebook

Velký úspěch pro vědu

Katie s nápadem, jak snímek černé díry pořídit, přišla už před několika lety. Vědcům se podařilo černou díru zachytit na fotografii již v létě 2018, tento obrovský úspěch ale nesměl vyjít na veřejnost, dokud se objev detailně neprověří. Po sociálních sítích nyní začala kolovat fotografie pořízená ve chvíli, kdy Katie a její kolegové spatřili přelomový snímek na svém monitoru počítače vůbec poprvé. Na fotografii je zachycena nadšená mladá vědkyně, která si zakrývá překvapením ústa, jelikož se na obrazovce právě objevila černá díra. „Stojíme na začátku toho, kdy pomocí zkoumání černých děr se budeme moci dozvědět další důležité informace o zákonech a pravidlech naší planety,“ vyjádřila se na svém Instagramu Katie k pořízení snímku černé díry.

"Když jsme snímek viděli poprvé, skoro jsme tomu nemohli uvěřit. Bylo to velkolepé," řekla k úspěchu Katie. "Chci také poznamenat, že to není pouze můj úspěch. Podíleli jsme se na tom všichni, celý tým," dodala. Mladá vědkyně si brzy po pořízení snímku vysloužila uznání od vlivných světových osobností. K úspěchu jí gratulovala například Ivanka Trump či členka amerického kongresu Alexandria Ocasio-Cortez.

No items found.