Sporoinvest - recenze 2020

Zaujal vás podílový fond Sporoinvest, ale nejste si jisti, zda se vyplatí do něj investovat? Odpověď najdete v naší recenzi, kde jsme mu udělili 3 hvězdičky z pěti. Hodnotili jsme klíčové parametry, jako jsou výše poplatků, zhodnocení nebo důvěryhodnost poskytovatele fondu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Kde investovat
8/1/2021 1:00 AM

Důvěryhodnost České spořitelny

5 hvězdiček z 5, kterými jsme v recenzi fondu Sporoinvest ohodnotili důvěryhodnost České spořitelny.

Česká spořitelna je největší českou bankou a součástí Erste Group, silné rakouské skupiny s téměř dvousetletou tradicí. Zároveň je pod dohledem České národní banky. Můžete se na ni spolehnout nejen díky dlouhé bezproblémové historii, ale také díky její transparentnosti - do veškerých důležitých dokumentů, jako jsou smlouvy, sazebníky, produktové podmínky či statistiky, můžete nahlédnout přímo na webových stránkách banky. V samotném fondu Sporoinvest je pak investováno 11 miliard korun, což svědčí o velké důvěře investorů.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

Historické zhodnocení

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili historickou výkonnost fondu Sporoinvest od České spořitelny.

Historické zhodnocení je údaj, který vám řekne, jak se podílovému fondu dařilo v předchozích letech a poskytne vám tak přibližnou představu, jaký roční výnos byste od něj mohli nadále očekávat. Rozhodně ho ale nelze brát jako stoprocentní záruku budoucího zhodnocení.

Sporoinvest funguje již od roku 1996 a jeho historické zhodnocení za celou dobu existence fondu dosahuje poměrně nízkých 2,67 % za rok. Za poslední 3 roky je pak zhodnocení jen 0,05 % a za posledních 5 let dokonce pouhých -0,15 %. Fond Sporoinvest tedy poskytuje velmi nízké zhodnocení.

Historické zhodnocení hodnotíme: 4/10

Poplatky

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky fondu Sporoinvest. Vstupní poplatek je 0,3 %, správcovský pak 0,45 % ročně.

Společnost, která podílový fond spravuje, si může za své služby účtovat hned několik různých poplatků. Česká spořitelna vyžaduje u produktu Sporoinvest dva základní poplatky:

  • vstupní poplatek: 0,3 % z počáteční investice, platíte ho jednorázově při vstupu do podílového fondu
  • správcovský poplatek: 0,45 % p.a. z investované částky, platíte ho za každý rok, po který vaše investice ve fondu trvá

Ačkoli se tyto poplatky zdají nízké, musíme je hodnotit v poměru k historickému zhodnocení. Především pak poplatek správcovský, která má přímý vliv na každoroční výnos. V poměru k historickému zhodnocení fondu Sporoinvest je tedy výše poplatků sice přiměřená, vzhledem k mizivému zhodnocení za poslední roky ho však považujeme za velmi vysoké.

Poplatky hodnotíme: 4/10 

Minimální výše investice

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili minimální vstupní investici fondu Sporoinvest. Ta činí 300 Kč.

Do fondu Sporoinvest můžete investovat už od 300 Kč. Je díky tomu přístupný i pro opatrné nebo začínající investory, kteří nechtějí investovat vysoké částky do zatím neprozkoumaného fondu, který navíc momentálně nenabízí zrovna slibné zhodnocení.

Minimální výši investice hodnotíme: 10/10

Závěr

3,5 hvězdičky z 5, které od nás dostal fond Sporoinvest od České spořitelny v celkovém shrnutí.

Výhodami podílového fondu Sporoinvest jsou podmínky přijatelné i pro začínající investory a stabilní společnost, která za ním stojí. Zhodnocení za poslední roky však nenasvědčuje tomu, že by vám v současné době Sporoinvest přinesl atraktivní výnos.

Závěrečné hodnocení v číslech: 7/10

Co byste měli vědět o fondu Sporoinvest?

Spoustu důležitých informací týkajících se fondu už znáte. Co dalšího byste o něm měli vědět?

Do čeho Sporoinvest investuje?

Sporoinvest je dluhopisový fond, investuje tedy do cenných papírů, které používají firmy pro svůj rozvoj. Zaměřuje se hlavně na krátkodobé investice a téměř 85 % všech investic probíhá v rámci České republiky.

Jak moc rizikový je fond Sporoinvest?

Podílových fondů najdete na trhu velké množství a každý z nich vám přinese jinou míru rizika. Rizikovost fondu se pro přehlednost vyjadřuje číselně na stupnici od 1 do 7 (od nejméně rizikového po velmi rizikový). Dluhopisové fondy, mezi které patří i Sporoinvest, se vyznačují nižší kolísavostí a poměrně malým rizikem. Tento fond je z hlediska rizikovosti označen dokonce nejnižším číslem 1.

Doporučený investiční horizont

Investiční horizont označuje dobu, na kterou je doporučeno do daného podílového fondu investovat, abyste dosáhli uspokojivého výnosu. Jak už víte, fond Sporoinvest vyhledává převážně krátkodobé investice, a tak začíná doporučený investiční horizont na pouhém jednom roce. Peníze v něm ale samozřejmě můžete nechat i na více let.

Jak investovat do fondu Sporoinvest?

Je to jednoduché. Stačí si u České spořitelny otevřít účet a přímo na pobočce nebo v internetovém bankovnictví George si následně zvolit, kolik peněz a do jakého podílového fondu chcete investovat. Vstupní investice pak bude převedena do fondu přímo z vašeho účtu a stáváte se investorem.

No items found.