Akita inu - cena v roce 2022

Akita inu je jedno z nejstarších plemen psa na světě, které se může pyšnit tím, že ho dříve chovali japonští samurajové a císaři. Jeho jméno v překladu z japonštiny znamená “pes z Akity”, tedy jedné z prefektur severního Japonska.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/4/2022 2:00 AM

Základní informace o akita inu

Původně byl akita inu chován jako strážce majetku a lovecký pes, který pomáhal při lovu ptáků, jelenů, medvědů nebo divokých prasat. Popularita psích zápasů v 19. století však přinesla křížení akit inu s dalšími plemeny pro silnější vzrůst psů a poptávka po kožešinách z psí srsti během druhé světové války čistokrevné akity inu téměř vyhladila. Naštěstí je plemeno v současnosti považováno za národní kulturní dědictví Japonska a za jejich chov dostávají tamní majitelé finanční podporu.

Akita inu je velký mohutný pes, který dosahuje výšky v kohoutku mezi 58 a 70 cm a váží mezi 30 a 60 kg, fenky jsou zpravidla menší a lehčí. Dožívají se průměrného věku 10 až 12 let. Akita inu je ztělesněním ušlechtilosti a důstojnosti svým robustním vzpřímeným postojem, silným a svalnatým tělem, menšíma špičatýma ušima, širokou hlavou a malýma  tmavýma hluboko posazenýma očima.

Vznešený vzhled doplňuje chlupatý stočený ocas nad tělem a středně dlouhá srst s hustou podsadou v různých barevných zbarveních od červené, béžové, bílé až po sezamovou. Standardně mají všechny barevné varianty kromě bílé tzv. “urajiro”, bělavou srst po stranách tlamy, na lících, na spodní straně čelisti, krku, břiše, na ocase a na vnitřní straně končetin. Povahově se akity inu vyrovnají svému vzhledu, jsou totiž velmi oddané svému majiteli, inteligentní, milé, odvážné, chápavé a také nezávislé a tvrdohlavé. 

Kolik akita inu stojí a kde ho sehnat? 

Při pořizování akity inu byste měli dbát na to, aby měl průkaz původu vzhledem k jeho historii a nutnosti být chráněn zákonem. Čistokrevné štěně tohoto vznešeného a věrného psího společníka tak můžete pořídit mezi 15 a 25 tisíci korunami.

V České republice je nejjednodušší se obrátit na Akita Inu Czech Klub, který poskytne nejobsáhlejší informace o plemeni, má přehled o všech chovných stanicích a chovatelých s akitami inu a tedy jejich aktuální nabídce štěnat. Následně si vybrané chovatele či chovné stanice pouze objedete a vyberete to nejroztomilejší štěně akity inu. Zkusit své štěstí však můžete i v útulcích pro psy, kde se čas od času mohou vyskytnout i čistokrevné akity inu.

Výchova a péče

Výcvik akity inu vyžaduje mnoho trpělivosti, důslednosti a citlivosti, ale bez nátlaku nebo drilovacích cvičení. Obecně se tedy doporučuje mít již nějaké zkušenosti se psy, než si akitu inu pořídíte. Jejich výchova zabere hodně času, jelikož mají delší odezvu na povely než jiná plemena a jsou přirozeně dominantní. Je tedy důležité začít s výchovou velmi brzy, aby byly jasně vymezené role v rodinné smečce.

Zároveň je podstatná včasná socializace jak s lidmi, tak s ostatními zvířaty, aby se je naučili alespoň trochu respektovat. Akita inu se nerad setkává s jinými psy a k cizím lidem je velmi obezřetný a nedůvěřivý, stačí mu totiž jeho vlastní rodina, které je neochvějně věrný a chce s ní trávit všechen čas. Hodí se do domácnosti k odrostlejším dětem, které respektují její povahu a nezávislost.

Chovat ho můžete ve městě i na vesnici, jeho hustá srst mu totiž umožňuje pobývat venku celoročně, jelikož ho chrání před větrem i chladem. Také akitu inu berte často na dlouhé a klidné procházky, má totiž rád každodenní pohyb. Jeho hustá srst překvapivě nevyžaduje žádnou speciální péči, stačí pouhé pravidelné kartáčování díky její samočistící schopnosti. Díky tomu také nemají typický psí pach, nemusíte ho tedy často koupat. Pouze dvakrát ročně se připravit na období línání, kdy je nutné srst důkladně kartáčovat.

Dále je pouze nutná pravidelná kontrola zubů a stříhání drápků. Obecně jsou akity inu zdravým plemenem psa bez častějších nemocí. Bohužel se jim nevyhnou nemoci pohybového aparátu jako dysplazie kyčelního kloubu, kterým se však dá předejít kvalitním krmivem s minerály. Co se příchuti krmiva týče, mohou být akity inu vybíravé. Doporučuje se je krmit jehněčím, hovězím, zvěřinou nebo pštrosím masem. Pokud je krmivo suché, kontrolujte, aby pes pil dost tekutin. Akitu inu je dobré krmit dvakrát denně a porce každý den odvážit, také se vyvarovat přílišnému množství pamlsků.

Zajímavost o akita inu

Téměř každý zná příběh o věrném psovi Hačikó, díky kterému se plemeno akita inu stala ztělesněním idolu věrnosti. Tento pes doprovázel svého majitele každý den ráno na nádraží Šibuja v Tokiu ve 20. letech 20. století, následně ho tam vždy ve stejný čas vyzvedával a doprovázel zpět domů.

Když majitel náhle zemřel, zůstal na něj na nádraží Hačikó čekat až do své smrti, skoro deset let. Na jeho poctu byla u východu ze stanice Šibuja vztyčena jeho socha, aby připomínala věrnost tohoto akity inu. V roce 2009 byl o příběhu natočen stejnojmenný film s Richardem Gerem.