Kariérní koučka radí: Jak poznat, že byste měli opustit zaměstnání?

Opustit zaměstnání je vždy velkým rozhodnutím. Zůstat však v práci, která vás nikam neposouvá, může mít na vaši profesionální kariéru velmi negativní dopad. Kariérní koučka Suzy Welch to potvrzuje: „Učinit rozhodnutí, zda nastal ten pravý čas opustit stávající práci, je jedno z nejtěžších rozhodnutí vůbec.“ Podle expertky na kariéru existují čtyři spolehlivé znaky, podle nichž poznáte, že už je načase ze zaměstnání odejít. Welch se o nich rozpovídala v rozhovoru pro magazín CNBC.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

1. Nikam se v práci neposouváte

Připadá vám, že se ze svého pracovního místa už nemůžete v rámci firmy posunout nikam dál? Podle Welch je tohle jeden z nejdůležitějších znaků, který vám říká, abyste se poohlédli po jiné práci. Příčinou může být třeba to, že se nad vámi nachází někdo s vyšším postavením, o kom víte, že společnost nikdy neopustí. Nebo vám vadí syn či dcera ředitele podniku. Vlastně nezáleží na tom, kdo konkrétně vám v práci vadí. Podstatné je to, že vám daná osoba blokuje cestu ke kariérnímu růstu. Pokud společnost hned neopustíte, nikdy se neposunete dál.

2. Máte špatnou reputaci

„Řekněme, že jste ve firmě začínali na pozici asistenta. Někteří lidé vás už nikdy jinak než jako asistenta ale vnímat nebudou. Nebo jste se podíleli na projektu, který ztroskotal. Neúspěch se s vámi může vézt dál, i když jste vy sami odvedli dobrou práci. Podobné faktory zanechají vašemu jménu špatnou pověst a nevalné vyhlídky do budoucna. Když se vám něco takového přihodí, „musíte se sebrat a jít hledat nové místo, kde můžete začít s čistým štítem,“ tvrdí Welch.

3. Vaše práce vás nebaví

Pokud se díváte skepticky a s kritickým okem na všechny produkty a služby společnosti, je to jasný znak toho, že byste měli ve firmě okamžitě skončit. „Život je krátký. Nenechte si ho otrávit tím, že budete trávit 40 hodin týdně prací na něčem, v co nevěříte. Namísto toho najděte společnost, kde budete pyšní říct: Pro tuhle firmu pracuju,“ radí Welch.

4. Přemýšlíte nad vlastním podnikáním

„Pokud nad tím, že rozjedete vlastní byznys, přemýšlíte od rána do večera, potom byste to měli zkusit. Před tím, než se ovšem rozhodnete stávající zaměstnání opustit, musíte si být jistí, že jste připraveni postavit se na vlastní nohy,“ myslí si Welch. „Pamatujte, že pokud chcete být sami sobě šéfem, musíte mít v hlavě jedinečný nápad, s nímž budete mít šanci prorazit. Pokud takovou ideu už máte, jděte do toho. Jestliže si nápadem nejste jisti, raději odložte podnikání na jindy.“

Welch na závěr dodává: „Žádná práce není dokonalá a každý někdy přemýšlí nad tím, že by z práce odešel. Nicméně nemá cenu z práce odcházet, pokud u sebe nerozpoznáte výše uvedené znaky.“