Kolik stojí známka na dopis v roce 2024

Zajímá vás, kolik dnes zaplatíte za poštovní známku? Máme pro vás aktuální ceny. Také si řekneme, za jak dlouho váš dopis dojde, nebo jestli máte nárok na odškodnění, pokud pošta dopis ztratí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/2/2023 1:00 AM

Při koupi známky na dopis máte na výběr ze dvou možností. Můžete si koupit buď známku pro prioritní doručení, nebo známku pro ekonomické doručení.

Ekonomické doručení je levnější a o něco pomalejší. Funguje tak, že když váš dopis dorazí na cílovou pobočku pošty, pošta ho může doručit až následující pracovní den.

Oproti tomu u prioritního doručení se pošta musí pokusit o doručení ještě v ten samý den, kdy dopis dorazí na cílovou pobočku pošty.

V praxi to vypadá tak, že pokud dopis pošlete například v pondělí, u prioritního způsobu doručení dopis adresátovi dojde zpravidla už v úterý. U ekonomického způsobu doručení dopis dojde zpravidla ve středu.

Aktualizace 1.2.2023: Česká pošta mění od 1.2.2023 ceník svých služeb a pocítí to všichni její zákazníci. Za známku na dopis si připlatíme oproti roku 2022, resp. před zdražením o 2 Kč.

Kolik stojí známka na dopis?

Ekonomická známka (také se jí přezdívá známka typu B) stojí:

 • 23 korun za psaní o hmotnosti do 50 g
 • 27 korun za psaní o hmotnosti do 100 g
 • 31 korun za psaní o hmotnosti do 500 g
 • 37 korun za psaní o hmotnosti do 1 kg

Prioritní známka (také se jí přezdívá známka typu A) stojí:

 • 30 korun za psaní o hmotnosti do 50 g
 • 34 korun za psaní o hmotnosti do 100 g
 • 38 korun za psaní o hmotnosti do 500 g
 • 44 korun za psaní o hmotnosti do 1 kg

Pokud si některou ze známek koupíte, nenechte se zmást tím, že na nich nejsou ceny. Pošta totiž na známkách nově ceny neuvádí. Známky mají neomezenou časovou platnost.

Ručí pošta za můj dopis? Dostanu odškodnění, pokud ho ztratí?

U obyčejného dopisu s poštovní známkou nedává Česká pošta žádné záruky a nedostanete ani stvrzení o podání. Pokud váš dopis nedorazí adresátovi a po cestě se ztratí, nemáte nárok na žádné odškodné.

Pokud potřebujete stvrzení o podání, doporučujeme poslat místo obyčejného psaní raději doporučený dopis. Za jeho doručení Česká pošta ručí a v případě ztráty vám zaplatí v případě Doporučeného psaní ekonomického - až do výše 1240 Kč, resp. u Doporučeného psaní prioritního - až do výše 1 380 Kč.

Jaké jsou maximální rozměry a hmotnost obyčejného dopisu?

Pokud posíláte obyčejný dopis s poštovní známkou, pamatujte na to, že by měl mít maximální rozměry 35,3 x 25 x 2 cm. Maximální hmotnost takového dopisu by měla být jeden kilogram.

Jak dlouho je dopis uložen na poště, pokud si ho adresát nepřevezme?

Pokud se adresáta nepodaří zastihnout, je dopis uložen na poště, kde si ho příjemce může vyzvednout. U běžného psaní platí, že je zde dopis uložen po dobu patnácti dní.

Kolik stojí obálky?

Pokud potřebujete pro váš dopis obálku, můžete si ji koupit přímo na přepážce České pošty. Její cena se liší podle typu obálky:

 • za základní obyčejnou obálku zaplatíte 2 koruny
 • za speciální a odolnější Tyvek obálku vyrobenou z polyethylenových vláken zaplatíte 8-15 korun (podle velikosti)
 • za bublinkovou obálku zaplatíte 7-10 korun (podle velikosti)

Ceny dopisu se zákaznickou kartou

Pokud dopisy posíláte často, pravděpodobně se vám vyplatí pořídit si zákaznickou kartu České pošty. S ní ušetříte pár korun na každém dopisu (například při posílání dopisu ekonomickým doručením zaplatíte bez karty 23 korun a s kartou 18 korun).

Autor: Vojta, Foto: Pixabay, Zdroj: Česká pošta