Srovnání cen za socialismu vs. dnes: Máslo stálo 10 korun, chléb 3 koruny

Často slyšíme, že za minulého režimu bylo všechno levnější. Ceny je však potřeba posuzovat také podle toho, jaké jsou v dané době příjmy. Na rozdíl od dnešního průměrného platu, který dosahuje výše 31.851 korun, ještě koncem 80. let bylo možné průměrné dosáhnout na plat asi desetinový. Jakou část tedy ve skutečnosti ukrojil nákup potravin z tehdejšího platu a kolik platíme za vybrané komodity dnes?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Máslo

Cena másla je během posledních let předmětem častých debat. Zatímco za minulého režimu bylo balení 250 gramů másla k sehnání za 10 korun, v současné době se jeho cena pohybuje mezi 40 až 50 korunami.

Kolik balení másla jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 318.

Kolik balení másla si můžete za průměrný plat koupit dnes? 707.

Cukr

Výroba cukru je neodmyslitelně spjata s Českou republikou. První kostka cukru vznikla u nás a koncem 19. století jsme byli předním výrobcem cukru na světě. V době socialismu vyšlo kilo cukru na 8 korun, dnes se jeho cena pohybuje kolem 24 korun.

Kolik kilo cukru jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 398.

Kolik kilo cukru si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1327.

Polotučné mléko

Jeden litr polotučné mléka stál před revolucí 2 koruny, dnes nás vyjde na něco kolem 18 korun. Čím dál oblíbenější jsou soukromí prodejci mléka, u kterých litr domácího mléka paradoxně stojí podobně.

Kolik litrů mléka jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 1592.

Kolik litrů mléka si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1770.

Chléb

Chléb chybí v málokteré domácnosti, to se během let nemění. Mění se však jeho cena – kilový konzumní chléb stál za minulého režimu necelé 3 koruny, zatímco dnes ho koupíme v průměru za 25 korun.

Kolik bochníků chleba jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 1061.

Kolik bochníků chleba si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1 274.

Vejce

Jedno vejce vycházelo za minulého režimu průměrně na 1 korunu a 30 haléřů a jeho cena se nezměnila tak markantně, jako u ostatních potravin. Dnes vyjde jedno vejce v průměru sotva na dvojnásobek ceny.

Kolik vajec jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 2450.

Kolik vajec si můžete za průměrný plat koupit dnes? 12 250.

Káva

Klasickou značkou české pražené kávy je Jihlavanka. Ta se v českých domácnostech objevila poprvé koncem 50. let, tehdy ještě beze jména, a dodnes je jednou ze zákaznicky nejoblíbenějších značek u nás. Sto gramů kávy této značky vyšlo za socialismu na 24 korun, vzhledem k tehdejším platům byla tedy poměrně drahou komoditou. Dnes vyjde sto gramů dokonce na 22 korun.

Kolik balení kávy jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 132.

Kolik balení kávy si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1 447.

Pivo

České pivo je jedno z nejznámějších na světě a svého klenotu si náležitě ceníme – vypijeme ho nejvíce na světě. Zároveň je u nás pivo v porovnání se zbytkem světa znatelně levnější. Půllitrová lahev plzeňské dvanáctky stála za socialismu na 6 korun, dnes vyjde v průměru na 24 korun.

Kolik půllitrů piva jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 530.

Kolik půllitrů piva si můžete za průměrný plat koupit dnes? 1327.

Kuře

Jeden kilogram kuchaného kuřete stál za minulého režimu kolem 30 korun, dnes vychází v průměru na 69 korun a jeho spotřeba v Česku vzrostla od roku 1989 více než dvojnásobně.

Kolik kilogramů kuřat jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 106.

Kolik kilogramů kuřat si můžete za průměrný plat koupit dnes? 461.

Pánské kožené boty

Kvalitní kožená obuv pro pány vyšla před revolucí na 350 korun, tedy na více než desetinu tehdejší průměrné mzdy (ta dosahovala v roce 1988 částky 3095 Kč). V současné době stojí takový pár bot kolem 1650 korun.

Kolik párů pánských kožených bot jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 9.

Kolik párů pánských kožených bot si můžete za průměrný plat koupit dnes? 19.

Televize

Televizor nebyl ještě před revolucí tak samozřejmou součástí domácnosti, jako je dnes. Bylo to dáno pravděpodobně také tím, že televizor stál koncem 80. let v průměru 13 tisíc korun, tedy hned několik tehdejších průměrných mezd. Dnes si můžeme pořídit kvalitní televizor i za 10 tisíc korun, což je cena dokonce nižší, než současná minimální mzda.

Kolik televizorů jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 0,25.

Kolik televizorů si můžete za průměrný plat koupit dnes? 32.

Cigarety

Cigarety jsou jednou z nejoblíbenějších neřestí, a to bez ohledu na politickou situaci v zemi. Balíček cigaret značky Sparta stál za socialismu neuvěřitelných 14 korun, v současné době se pohybuje kolem 94 korun.

Kolik balíčků cigaret jste si mohli za průměrný plat koupit za socialismu? 227.

Kolik balíčků cigaret si můžete za průměrný plat koupit dnes? 338.