Sporobond - recenze 2020

Zaujal vás podílový fond Sporobond od České spořitelny a váháte, zda se vyplatí do něj investovat? Zjistíte to v naší recenzi, kde jsme mu udělili 3,5 hvězdičky z pěti. Hodnotili jsme ty nejdůležitější parametry, jako jsou poplatky, roční zhodnocení a důvěryhodnost poskytovatele.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Kde investovat
8/1/2021

Důvěryhodnost České spořitelny

5 hvězdiček z 5, kterými jsme v recenzi fondu Sporobond ohododnotili důvěryhodnost České spořitelny.

Česká spořitelna je největší česká banka s téměř dvousetletou tradicí. Patří k silné rakouské skupině Erste Group a na její činnost dohlíží Česká národní banka. Na banku se můžete spolehnout nejen díky dlouhé historii, ale také díky její transparentnosti. Do veškerých důležitých dokumentů, jako jsou smlouvy, sazebníky, produktové podmínky či statistiky, můžete nahlédnout přímo na webových stránkách banky. V samotném fondu Sporobond je pak investováno 15 miliard korun, což svědčí o velké důvěře investorů.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

Historické zhodnocení

3 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili historickou výkonnost fondu Sporobond od České spořitelny.

Historické zhodnocení vám řekne, jak se podílovému fondu dařilo v předchozích letech a poskytne vám tak přibližnou představu, jaký roční výnos byste od něj mohli nadále očekávat. Podílový fond Sporobond funguje již od roku 1998 a jeho historické zhodnocení za celou dobu existence fondu dosahuje 3,86 % ročně (poplatky jsou již zahrnuty).

Protože se však jedná o dlouhý časový úsek, během kterého se na trhu vyskytly značné výkyvy, je nutné se podívat také na zhodnocení z posledních let. Zhodnocení za posledních 5 let dosahuje totiž pouze 0,31 % a za poslední 3 roky je to 0,67 %. Ačkoli je tedy historické zhodnocení vysokých 3,86 %, za poslední roky nedosahuje v průměru ani jednoho procenta a hodnotíme ho jako nízké.

Historické zhodnocení hodnotíme: 6/10

Poplatky

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky fondu Sporobond. Vstupní poplatek je 1 %, správcovský pak 0,5 % ročně.

Společnost, která za podílovým fondem stojí, si může účtovat hned několik různých poplatků za jeho správu. Česká spořitelna vyžaduje u svého produktu Sporobond dva základní poplatky:

  • vstupní poplatek: 1 % z počáteční investice, platíte ho jednorázově při vstupu do podílového fondu
  • správcovský poplatek: 0,5 % p.a. z investované částky, platíte ho za každý rok, po který vaše investice ve fondu trvá

Poplatky musíme hodnotit v poměru k historickému zhodnocení. Především pak poplatek správcovský, který má přímý vliv na roční výnos. Vzhledem k tomu, že se zhodnocení za posledních 5 let pohybuje průměrně kolem 0,8 % ročně (bez zahrnutých poplatků), je každoroční správcovský poplatek ve výši 0,5 % poměrně vysoký.

Poplatky hodnotíme: 4/10

Minimální výše investice

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili minimální vstupní investici fondu Sporobond. Ta činí 300 Kč.

Do fondu Sporobond můžete investovat už od 300 Kč. Díky tomu je přístupný i opatrným začínajícím investorům, kteří nechtějí investovat vysoké částky do zatím neprobádaného fondu.

Minimální výši investice hodnotíme: 10/10

Závěrečné hodnocení

3,5 hvězdičky z 5, které od nás dostal fond Sporobond od České spořitelny v celkovém shrnutí.

Největší výhody fondu Sporobond spočívají v silné společnosti, která za ním stojí, a v příznivých podmínkách i pro začínající investory. Historické zhodnocení z posledních let však nenasvědčuje tomu, že byste s tímto fondem došli k zajímavému výnosu.

Závěrečné hodnocení v číslech: 7/10

Co byste měli vědět o fondu Sporobond?

Klíčové údaje, jakými jsou historické zhodnocení, výše poplatků a minimální vstupní investice, již znáte. Co dalšího byste o fondu Sporobond ještě měli vědět?

Do čeho Sporobond investuje?

Sporobond patří k dluhopisovým fondům. Investuje převážně do státních dluhopisů, které tvoří více než 70 % investic ve fondu, a dále do korporátních dluhopisů, které představují bezpečnou investici. Přibližně dvě třetiny investic probíhají v rámci České republiky.

Jak moc rizikový je fond Sporobond?

Podílových fondů existuje na trhu velké množství a každý z nich přináší jinou míru rizika. Rizikovost fondu je možné vyjádřit číselně na stupnici od 1 do 7 (od nejméně rizikového po velmi rizikový). Sporobond je dluhopisový fond a investuje především do státních dluhopisů, které představují velmi nízké investiční riziko, je tedy označen číslem 2. Zařazujeme ho tím pádem mezi nízkorizikové fondy. 

Doporučený investiční horizont

Investiční horizont označuje dobu, na kterou je doporučeno do daného podílového fondu investovat, abyste dosáhli uspokojivého výnosu. V případě Sporobond je tato doba stanovena minimálně na 2 roky, optimální jsou však 3 roky a více.

Jak investovat do fondu Sporobond?

Velmi jednoduše - stačí si u České spořitelny otevřít účet a přímo na pobočce nebo v internetovém bankovnictví George si poté zvolit, kolik peněz a do jakého podílového fondu chcete investovat. Vstupní investice pak bude převedena do fondu přímo z vašeho účtu.