Jay-Z: Z dealera drog nejbohatším rapperem na světě

První polovinu svého života strávil v chudinské čtvrti Brooklynu. Otec opustil čtyři děti a matku kvůli závislosti na alkoholu a drogách a on sám musel později drogy prodávat, aby přilepšil rodinnému rozpočtu. Dnes obývá luxusní sídlo a se svojí manželkou Beyoncé tvoří miliardářský pár.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021

Drogy jako východisko

Jay-Z, vlastním jménem Shawn Corey Carter, se rozhodně nenarodil do prostředí, které by ho předurčovalo k životu v luxusu, který žije teď. Vyrůstal společně se svými třemi sourozenci ve vybydleném bytě uprostřed Brooklynu přiděleném jejich matce-samoživitelce.

V nehostinném prostředí brooklynské chudinské čtvrti, kde byla většina obyvatel drogově závislá, neexistovalo mnoho možností, jak přijít k penězům. Nejsnazší cestou k uživení rodiny byl prodej drog, a tak je teprve jedenáctiletý Shawn začal prodávat. Mezi závislými byl i jeho bratr, který ho jednou okradl o šperky, aby měl na další dávku. Shawn za to vlastního bratra postřelil.

Konečně v dobré společnosti

Na střední škole začal zjišťovat, že v něm kromě obchodního talentu dřímá i talent hudební. Nejspíš tomu pomohla i společnost, ve které se zdržoval. Mezi jeho spolužáky totiž patřili nejúspěšnější rappeři budoucnosti jako Busta Rhymes, Notorious B.I.G. nebo DMX.

Střední školu nedokončil, místo toho oslovil staršího rappera Jaze-O, který se stal jeho mentorem a pomáhal mu prorazit na hudební scéně. První samostatný počin nahrál v 25 letech a pojmenoval ho In My Lifetime. Svá první, po domácku nahraná CD prodával ze svého auta kolemjdoucím, které zaujala jeho pouliční vystoupení. O dva roky později si ho konečně začala všímat nahrávací studia a Jay-Z tak roku 1996 vydal první oficiální album nazvané Reasonable Doubt.

Rapper Jay-Z na jednom ze svých vystoupení.

Rapper, podnikatel, manžel

Na přelomu tisíciletí byl už uznávaným rapperem, v roce 2001 ale oznámil pauzu. Po pěti letech se ale vrátil na scénu a jeho popularita rapidně vzrostla. Během této pauzy se stal také úspěšným byznysmenem – vybudoval vlastní nahrávací studio spolupracující se jmény jako Rihanna nebo Kanye West, stal se částečným vlastníkem basketbalového klubu New Jersey Nets, založil značku oblečení Rocawear, na trh uvedl luxusní značku šampaňského a otevřel několik přepychových newyorských barů.

Tou dobou začal také randit se zpěvačkou a podnikatelkou Beyoncé, kterou si v roce 2008 během překvapivě skromného obřadu vzal. Nyní jsou spolu přes 10 let, vychovávají tři děti a jejich společné jmění dosahuje 1,355 miliardy dolarů, tedy přes 30 miliard korun. On sám má majetek v hodnotě 1 miliardy dolarů (22,2 miliardy korun) a časopis Forbes ho vyhlásil nejbohatším rapperem současnosti.