Nemovitostní fond - přehledné informace

Lákají vás investice do nemovitostí? Pak by vás mohly zaujmout nemovitostní fondy, se kterými vás seznámíme v našem článku a doporučíme vám ten nejlepší, který momentálně na českém trhu najdete.
Logo Fondik.cz
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
26/5/2020

Co je to nemovitostní fond?

Jedná se o podílový fond, který investuje do nemovitostí podobně jako třeba akciový fond do akcií nebo dluhopisový fond do dluhopisů. Jako investor nemovitostního fondu máte možnost na nemovitostech, které fond spravuje, vydělávat, aniž byste přímo některou z nich museli vlastnit.

Do čeho investuje?

Nemovitostní trh nabízí mnoho možností a v portfoliích takto zaměřených fondů se tím pádem mohou objevit například kancelářské prostory, sklady, obchodní centra, průmyslové objekty, ale také bytové domy.

Jaká je výhoda investování do nemovitostí?

Nemovitosti lze považovat za jeden z nejlepších investičních nástrojů pro široké spektrum investorů hned z několika důvodů. Prvním z nich je to, že se jedná o věc, která bude vždy potřeba a tím pádem trvale roste její cena. Dalším důvodem je pak to, že se jedná o hmatatelnou věc, nikoli o spekulaci, jakou může být například investice do virtuálních měn a podobně. A co je nejdůležitější - všechny tyto faktory znamenají, že nemovitostní fondy se vyznačují nízkou rizikovostí.

Jaký je nejlepší český nemovitostní fond?

CZECH FUND

V současnosti je nejlepším nemovitostním fondem, který na českém trhu najdete, fond CZECH FUND. Pojďme si ho tedy představit.

Do čeho CZECH FUND investuje?

CZECH FUND směřuje své investice do komerčních nemovitostí, a to především do nákupních center, jejichž prostory pak pronajímá obchodníkům. Většinu společností, díky kterým tento fond vydělává, tak pravděpodobně dobře znáte - můžeme jmenovat například řetězce Tesco, Obi, Jysk, H&M, Decathlon, Mountfield, drogerii Rossmann nebo třeba obchody s elektronikou Okay či Planeo Elektro. Tyto investice navíc zůstávají v rámci České republiky. Jakožto investor tím pádem máte zcela konkrétní představu, kam vaše peníze putují.

Jaké má CZECH FUND historické zhodnocení?

Fond byl založen v roce 2016 a od té doby se jeho historické zhodnocení pohybuje okolo 4,80 % ročně (již po odečtení poplatků). Jak můžete navíc vidět na zhodnocení za každý z jednotlivých roků jeho existence, zatím nezaznamenal žádný větší výkyv a jeho výkonnost je poměrně stabilní:

  • 2016: 5,04 %
  • 2017: 5,17 %
  • 2018: 4,43 %
  • 2019: 4,58 %.

Jaké má fond poplatky?

U fondu CZECH FUND se setkáte se dvěma základními poplatky:

  • vstupní poplatek: maximálně 5 % z počáteční investice

Platíte ho jednorázově při vstupu do podílového fondu a jeho přesná výše se odvíjí od investované částky.

  • správcovský poplatek: 1,26 % p.a. z investované částky

Platíte ho za každý rok, po který vaše investice ve fondu trvá.

Jen připomene, že to, zda jsou poplatky nastaveny rozumně, zjistíte vždy příměrem k historickému zhodnocení. Obzvlášť důležité je zaměřit se na poplatek správcovský, který má přímý vliv na každoroční výnos. U CZECH FUND se historické zhodnocení bez odečtených poplatků pohybuje kolem 6 %, a tak můžeme poplatek ve výši 1,26 % považovat za zcela přijatelný.

Jaká je rizikovost a doporučený investiční horizont?

Rizikovost podílových fondů se vyjadřuje na stupnici od 1 do 7 - od nejméně rizikového po velmi rizikový. Konkrétně CZECH FUND spadá na této škále pod číslo 2. Mezi nízkorizikové fondy se řadí právě díky svému zaměření na komerční nemovitosti, které představují výnosný trh, v rámci kterého působí silné firmy.

Doporučený investiční horizont, tedy doba, na kterou je doporučeno do fondu investovat, abyste dosáhli optimálního výnosu, u tohoto fondu určen není. Nicméně doporučení je takové, že byste měli nechat svou investici ve fondu alespoň 3 roky.

Jak investovat do fondu CZECH FUND?

Do fondu CZECH FUND můžete investovat už od 500 Kč a začnete jednoduše návštěvou jedné z poboček. Ty jsou v České republice celkem tři - v Brně, Praze a v Havlíčkově Brodě. Doporučujeme si na vybrané pobočce předem domluvit schůzku na určitý termín, což uděláte vyplněním jednoduchého formuláře na webových stránkách fondu.