Nejlépe placené profese v Evropě v roce 2021

Jako nejlépe placené profese u nás dlouhodobě platí programátoři, generální ředitelé nebo třeba chirurgové. Ty patří mezi nejvýdělečnější i v rámci celé Evropy. Která další povolání k nim můžeme přiřadit a kolik si přibližně vydělávají?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Řídící letového provozu

O tom, že se jedná o nejlépe placenou profesi a zároveň o jedno z psychicky nejnáročnějších povolání v České republice, jsme již psali. Řídící letového provozu, tedy osoby starající se o bezproblémový provoz ve vzdušném prostoru, si u nás vydělají i 200 tisíc korun měsíčně. O jedno z nejlépe placených povolání se jedná i z hlediska Evropy. Například v Norsku je jejich plat v průměru ještě o 52 tisíc korun vyšší než u nás.

Pilot

Kolegové řídících letového provozu se také řadí k nejlépe placeným povoláním v Evropě. V Nizozemsku je jejich průměrná mzda 201 tisíc korun, ve skandinávských zemích se pohybuje kolem 240 tisíc korun. U nás je jejich plat 105 tisíc korun za měsíc.

Generální ředitel

V této oblasti panuje velké platové rozpětí, zpravidla je však pozice generálního ředitele společnosti ohodnocena velmi štědře. V rámci České republiky je průměrný plat generálních ředitelů 160,5 tisíce korun. V Rakousku je to 248 tisíc korun, ve Švédsku 305 tisíc korun a v Lucembursku dokonce 437 tisíc korun měsíčně.

Programátor

Současná digitální doba přeje povoláním, která se v ní vyznají. Není tedy divu, že programátoři jsou jedněmi z nejlépe placených osob nejen v Evropě, ale i v rámci celého světa. Ve Švýcarsku si měsíčně přijdou na 154 tisíc korun, v Dánsku nebo Norsku pak průměrně na 126 tisíc korun. Velkou výhodou tohoto povolání je i možnost práce z domova.

Chirurg

Chirurgové mohou mít nespočet specializací, avšak každé z odvětví, od neurochirurgie až po estetickou chirurgii, je velmi vysoce ohodnoceno a patří tak k nejlépe placeným zaměstnáním. Ve Francii si například průměrně vydělávají přes 460 tisíc korun měsíčně, v Nizozemsku 484 tisíc korun. V Itálii, zemi proslulé zálibou v estetické chirurgii, si vydělá chirurg s touto specializací i 494 tisíc korun.

Anesteziolog

Dalším lékařským oborem, který v rámci Evropy zaručuje značně nadprůměrný plat, je anesteziologie. Pravděpodobně nejvyšší platy pobírají tito specialisté ve Švýcarsku – zde jejich průměrný plat dosahuje neuvěřitelných 697 tisíc korun měsíčně. Například ve Finsku si pak vydělají 538 korun.

No items found.