Výkup hliníku. Cena v roce 2023

Zbavit se přebytečných hliníkových částí, kabelů a dalších předmětů, které ho obsahují, můžete velmi snadno a odnesete si nejen hezkou peněžní odměnu, ale zároveň můžete mít klidné svědomí, že jste zabránili vzniku dalšího přebytečného odpadu. Kam tedy s hliníkem zajít a kolik za různé hliníkové předměty dostanete?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/11/2023 8:12 AM

Za kolik se vykupuje hliník a kde?

Stejně jako jiné kovy a materiály jako železo, mosaz, bronz, zinek nebo cín, také hliník jako lehký dobře vodivý kov, může najít další uplatnění a nemusí pouze zbytečně zatěžovat životní prostředí. Hliník je navíc odolný proti korozi, proto je velmi dobrým konstrukčním a obalovým materiálem. Nejčastěji ho najdete v elektrotechnice, ale jeho slitiny se hojně používají třeba v letectví.

Pokud se vám doma nebo na zahradě povalují staré hliníkové elektro dráty, profily, plechy nebo převodovky, neváhejte a zaneste je do kovošrotů a výkupen surovin, kterési s nimi dále poradí. Kromě výše zmíněných můžete donést i chladiče, ráfky aut, žaluzie, kabely, fólie nebo špony, vždy záleží na konkrétní výkupně. Hliník se vykupuje jako jiné suroviny na kilogramy, čím více ho tedy dovezete, tím větší finanční odměnu za něj dostanete.

Nejčastěji vykupovaný hliník

  • Chladiče z PC, chladiče.
  • Hliníkové dráty, profily, ráfky.
  • Plechovky, plechy a žaluzie.
  • Kabely, hliníkové špony a fólie.

Výkup hliníku, cena je v regionech různá

Jelikož se jedná o specifický kov s širokým využitím, jeho výkup je vždy rozdělen do několika kategorií podle toho, na čem je použita zda je smíchán s dalším kovem. I z toho důvodu je nejvyšší cena za kilogram hliníkovo-měděného chladiče v rozmezí mezi 40 a 70 Kč. Nejčastěji se však vykupují hliníkové elektro dráty mezi 35 až 50Kč/kg, hliníkové dráty mastné/opalované/opředené mezi 15 a 30 Kč/kg, hliníkový elektro plech mezi 30 a 50 Kč/kg v závislosti na podílu železa a dalších kovů.

Dále můžete nabídnout k výkupu hliníkové profily od35 do 50 Kč/kg, hliníkové žaluzie, fólie a špony mezi 5 a 15 Kč/kg nebo hliníkové kabely mezi 3a 15 Kč/kg podle jejich průměru. Každá výkupna pravidelně aktualizuje seznam komponentů a ceny, za které hliník vykupuje.

Výkup hliníku, ceny 2023

   
Typ   
   
Praha   
   
Brno   
   
Ostrava   
   
hliníkové chladiče s mědí   
   
65 Kč   
   
40 Kč   
   
50 Kč   
   
hliníkový nový drát   
   
38 Kč   
   
41 Kč   
   
30 Kč   
   
hliníkové bloky automotorů   
   
8 Kč   
   
2 Kč   
   
6 Kč   
   
hliníkové špony   
   
16 Kč   
   
14 Kč   
   
10 Kč   
   
hliníková fólie   
   
15 Kč   
   
13 Kč   
   
8 Kč   

Hledejte nejlepší cenu

Konkurenční výkupny mají v nabídkách různé ceny, pokud máte k výkupu větší množství hliníku, vyplatí se porovnat ceníky různých výkupen ve vašem okolí. Samozřejmě nezapomeňte připočítat náklady na cestu.

Jakmile odevzdáváte hliník k výkupu, kontrolujte s pracovníkem vážené množství a zaevidovaný výkup. Displej by měl být dostatečně velký a dobře viditelný, aby se předcházelo nedorozuměním.

Jak probíhá výkup hliníku a dalších kovů

Pravidelný úklid dílny, garáže, půdy či domácnosti může přinést zajímavou částku navíc. Nepotřebné kovy odneste do sběrny, výkupny surovin nebo do kovošrotu a přispějte k ochraně životního prostředí.

K výkupu budete potřebovat občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti, protože veškerý kovový odpad se vykupuje pouze od osob, které prokáží identitu. O výkupech se vede pečlivá evidence. Po výkupu předkládáte číslo bankovního účtu a na ten vám přijde vyčíslená výkupní suma během několika dní.

Pročtěte si ceník konkrétní výkupny kovů, některé nabízejí lepší cenu, pokud surovinu před výkupem očistíte, upravíte, zkrátíte na menší rozměr atp.

Další zpracování hliníku

A co se dále děje s hliníkem po odevzdání do kovošrotu nebo výkupny surovin? Hliníkové části se pečlivě roztřídí a opracují, aby byly co nejlépe připraveny na vrácení do sléváren a hutního průmyslu. Hliník se roztaví a nalije do forem, které jako odlitky dále pokračují do další hutní výroby a jsou zpracovány na různé účely. Hliník je jeden z mála materiálů, kde recyklovaná surovina má stejné vlastnosti jako surovina nově získaná.

Příjmy z výkupu podléhají zdanění

Fyzické osoby mají možnost odevzdat do výkupu množství kovů až do příjmu 30 tisíc korun ročně. Částka je limitem pro ostatní příjmy a sčítají se veškeré ostatní příjmy fyzické osoby, nejen ty za výkup. Pokud by ostatní příjmy přesáhly za rok částku 30 tisíc korun, je fyzická osoba povinna podat daňové přiznání a z ostatních příjmů odvést daň.

 Autor: Iva Vaněčková, Foto: Pixabay

Zdroje:

Ceníky náhodně vybraných výkupen.

https://ekometalkadan.cz/jak-probiha-vykup-kovu-tipy/

https://www.czkutil.cz/vyplati-se-stale-jeste-sber-a-vykup-materialu-urcite-ano/